Współczesne trendy aranżacji łazienek to przede wszystkim mieszanka ponadczasowości i funkcjonalności z nutą ekstrawagancji. Wraz z początkiem nowego roku liderzy wyposażenia wnętrz oraz najwięksi producenci ceramiki łazienkowej, a także designerzy i architekci wyznaczają nowe kierunki projektowe, które towarzyszyć nam będą w kolejnych miesiącach. Jakie tendencje dominują w 2019 roku? Sprawdziliśmy.
Drewniany design
Płytki drewnopodobne zyskują coraz większą popularność. Najnowsze produkty idealnie imitują drewno, jego kolor, usłojenie, fakturę. Są także dostępne w różnych odcieniach, odpowiadających różnym gatunkom drewna, jak również w rozmiarach podobnych do klasycznych drewnianych paneli podłogowych. Ich główną zaletą jest niezwykła łatwość utrzymania w czystości, dzięki czemu można je stosować we wszystkich pomieszczeniach – nie tylko w łazience. Płytki podłogowe imitujące wygląd drewna zwykle powstają w technologii gresu szkliwionego, dzięki czemu wyróżnia je wyjątkowa trwałość i odporność na uszkodzenia. Wykonana z nich podłoga nie rysuje się i nie odkształca. Jest również lepszym wyborem w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego. W łazience, gdzie ze względu na podwyższoną wilgotność rzadko stosuje się naturalne drewniane pokrycia podłogi, płytki imitujące drewno będą znakomitym kompromisem.
Odrobina nowoczesności – deski samomyjące
Automatyczna deska myjąca zamontowana na misce WC stanowi świetną alternatywę dla bidetu. Po skorzystaniu z toalety wystarczy włączyć specjalną dyszę myjącą, która opłukuje ciało strumieniem wody. Ciśnienie, temperaturę wody, a także pozycję dyszy można regulować w zależności od potrzeb – często z pomocą praktycznego pilota. Nowoczesne modele desek myjących są ponadto wyposażone w liczne dodatkowe funkcje, takie jak odkażanie czy automatyczne oczyszczanie. Korzystanie z tego rozwiązania jest zatem nie tylko wyjątkowo komfortowe, ale też higieniczne, a przy tym wygodniejsze, niż stosowanie bidetu. Ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni to kolejna zaleta – deska myjąca, w przeciwieństwie do masywnego bidetu, nie zajmuje dodatkowego miejsca. Na rosnącą popularność tego rozwiązania wpływa także korzystna cena urządzeń oraz łatwość ich montażu.
foto: Villeroy & Boch
Wanna wolnostojąca
Dzięki dużej pojemności wanna wolnostojąca zapewnia niepowtarzalny komfort kąpieli. Pod tym względem nie ma wygodniejszego rozwiązania. Chociaż wanna wolnostojąca dedykowana jest przede wszystkim łazienkom o dużej powierzchni, na rynku znajdziemy także modele, które zmieszczą się w mniejszym pomieszczeniu. Przy wyborze konkretnej wanny należy w związku z tym zwrócić uwagę przede wszystkim na jej rozmiar, który musi odpowiadać metrażowi łazienki. W przypadku wanien wolnostojących liczy się nie tylko długość i szerokość, ale także głębokość, która najczęściej wynosi od 38 do 50 centymetrów. Płytsze modele to tzw. brodziko-wanny, których głębokość nie przekracza choćby 30 cm. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane osobom starszym i mającym problemy z poruszaniem. Wanna wolnostojąca wprowadza do pomieszczenia elegancję oraz dodaje mu wytwornego, oryginalnego charakteru. Najbardziej efektownie prezentuje się ulokowana w centralnej części łazienki, ale może z powodzeniem stanąć także przy ścianie, w rogu czy też pod oknem. Mnogość opcji aranżacyjnych z wykorzystaniem wanny wolnostojącej sprawia, iż jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie.
foto: Duravit
Matowa czerń
Czerń nie traci na popularności. To kolor uniwersalny i ponadczasowy, odpowiedni dla wielu odmiennych stylów, począwszy od minimalizmu, przez styl glamour aż do pełnego przepychu klimatu retro. Czarne płytki gresowe i ceramiczne tworzą najbogatszą ofertę na rynku materiałów wykończeniowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie wersje o matowym wykończeniu. Dostępne są w niemal każdym formacie, od małych cegiełek po płytki wielkoformatowe. Wyjątkowo efektownie prezentują się płytki imitujące naturalny kamień o matowej powierzchni. Matowe płaszczyzny pochłaniają światło, nadając pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Podobnie prezentują się spieki kwarcowe, powstające z naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne. Spieki dostępne są na rynku w wielkoformatowych płytach (zazwyczaj powyżej 1 m2). Jedna czy dwie płyty mogą więc z powodzeniem wystarczyć na pokrycie całej ściany łazienki. Stworzenie aranżacji bazującej na czarnej barwie to sposób na uzyskanie ponadczasowego i nastrojowego wnętrza. Czarny kolor oraz jego pochodne idealnie sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach, salonach kąpielowych czy saunach – czyli wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć pomieszczenie przeznaczone nie tylko do wykonywania zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, ale także do odpoczynku i relaksu.
Złote dodatki
Złocenia to wyrazisty akcent kolorystyczny, który pomoże przełamać nudę lub spełni rolę niebanalnego dodatku do aranżacji wnętrza. Taki efekt osiągniemy przede wszystkim decydując się na armaturę, przyciski czy też akcesoria w kolorze złota. Stylistyka aranżacji ze złotem wpisuje się zarówno w wystrój wnętrz nowoczesnych, gdzie złoto przełamuje sterylność, jak i loftowych czy retro, w których dominuje złoto patynowane. To wyjątkowy trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Choć przez wiele lat na rynku armatury i dodatków łazienkowych dominowały chromowane wykończenia, dla osób stawiających na oryginalność i luksus we wnętrzach złoto będzie doskonałym rozwiązaniem.
Motywy roślinne – dżungla
Niebanalne wykończenie ścian? Postaw na tapety z motywami roślinnymi! Wbrew pozorom tapety do łazienki to rozwiązanie bardzo praktyczne. Współczesne wodoszczelne i zmywalne produkty idealnie nadają się do stosowania we wnętrzach o podwyższonej wilgotności. Świetnie sprawdzają się szczególnie tapety winylowe. Wierzchnie warstwy takich tapet pokryte są winylem, czyli tworzywem syntetycznym odpornym na zarysowania oraz działanie wilgoci. Popularne są również tapety z włókna szklanego, które mają strukturę przypominającą tkaninę o grubym splocie. Wzór produktu to kwestia indywidualnych upodobań. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się wzory średniej wielkości, ponieważ zbyt duże mogą okazać się przytłaczające dla wnętrza. Absolutnym hitem tego roku są motywy roślinne, a w szczególności rośliny egzotyczne. Trzeba jednak pamiętać, by nie kłaść wzorzystej tapety na całej powierzchni ścian łazienki, gdyż optycznie pomniejszy to pomieszczenie.
foto: Villeroy & Boch
Kolorowe akcenty Intensywne kolory w łazience?
Jesteśmy na tak! Żółty rozjaśnia i powiększa optycznie wnętrze, czerwony pobudza, zachęca do działania, a zieleń działa odświeżająco. Miłośnicy relaksu powinni z kolei postawić na kojące barwy, takie jak turkus, brąz, czy fiolet. Niebieski doskonale sprawdza się w klasycznych aranżacjach, natomiast fioletowy jest zdecydowanym, dominującym kolorem. Warto pamiętać, iż zmiana koloru ścian w pomieszczeniu to nie jedyna opcja, jeżeli chcemy postawić na wyraziste barwy we wnętrzu. Kolorowa może być także armatura, wanna czy ceramika łazienkowa! Pomarańczowa czy niebieska bateria w towarzystwie „szarej” aranżacji będzie efektownym dodatkiem samym w sobie. Takie kolorowe akcenty szczególnie dobrze komponują się ze stosunkowo jednolitą kolorystyką podłóg i ścian – bielą, szarościami i czernią.
foto: Villeroy & Boch