Lata 20. Moda męska i nie tylko pod lupą Cafardini

cafardini.com 1 rok temu
Zdjęcie: lata-20-moda-meska


Lata 20. – moda męska z tamtego okresu była szalenie interesująca i przejawiała się wspaniałym powiewem świeżości zarówno w szafach Pań, jak i Panów. Elementy męskiego stroju z tamtych czasów pozostały z nami do dziś. Zapraszamy na modową podróż w czasie.

Spis treści:

1. Lata 20. moda męska na tle przemian
2. Lata 20. – moda męska i najważniejsze trendy
3. Moda męska — lata 20. to przede wszystkim eleganckie stylizacje
4. Moda z lat 20. – co można wykorzystać także dziś?
5. 100 lat zmian w modzie męskiej

Szalone lata 20. – to określenie pojawiło się nie bez powodu. Po Wielkiej Wojnie świat zmienił się nie do poznania. Emancypacja, rozwój technologiczny i kulturalny — to były naprawdę ekscytujące czasy. Skoro wszystko wokół zmieniało się tak dynamicznie — zmieniła się również moda. Najwięcej działo się w modzie damskiej — styl na chłopczycę czy spektakularny debiut Coco Chanel. Po wojennej traumie mężczyźni również zapragnęli luzu i wolności — doskonale odzwierciedla to moda męska. Lata 20. były czasem niezwykłych zmian w trendach.

Lata 20 moda męska na tle przemian

Każda dyskusja o modzie męskiej lat 20. XX wieku musi zaczynać się od kontekstu kulturowego. Szalone lata 20. to czas wielkich przemian politycznych, ekonomicznych i społecznych w Stanach Zjednoczonych. Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku społeczeństwo zaczęło żyć coraz bardziej dynamicznie. Ludzie zyskali nowo odkrytą wolność i mieli pieniądze na modę i rozrywkę.

Dowiedz się więcej: Historia garnituru, czyli jak ewoluował garnitur przez dekady

Rok 1920 był także początkiem ery prohibicji i powstania klubów nocnych, barów i władzy gangsterów, takich jak Al Capone. Podsumowując, nastąpiła ogromna zmiana w porównaniu z poprzednimi dziesięcioleciami, nie tylko w społeczeństwie, ale także w modzie. Jaka była moda męska? Lata 20. XX w. przyniosły kultowe i ponadczasowe style, z których wiele pomogło ukształtować te, które kreuje się dzisiaj.

Szalone lata 20. były czasem dobrobytu, zabawy i wolności zarówno dla elity, jak i klasy robotniczej. Oznaczało to również wzrost konsumpcjonizmu. Ponieważ moda odzwierciedla epokę, nic dziwnego, iż style męskie i damskie zaczęły odzwierciedlać te zmiany.

Na początku lat dwudziestych ubrania stały się bardziej swobodne niż kiedykolwiek wcześniej. Więcej producentów konstruowało odzież z bardziej miękkich materiałów i nieco luźniejszych krojów. Strój wizytowy stał się bardziej różnorodny, elegancki i błyszczący, choć przez cały czas był funkcjonalny. Mężczyźni przez cały czas nosili garnitury szyte na miarę, ale było kilka znaczących zmian.

Lata 20 – moda męska i najważniejsze trendy

Podstawowym wyposażeniem szafy każdego mężczyzny był, jak to jest do dziś — dobrze skrojony garnitur. Lata 20. sprawiły, iż modny stał się trzyczęściowy zestaw. Stawiano na wygodę, co jasno pokazuje ewolucja kroju spodni. Od wąskich na początku dekady po bardzo szerokie Oxford Bags u jej schyłku.

Garnitury były strojem codziennym, na wyjątkowe okazje nosiło się zestaw smokingowy. Można śmiało stwierdzić, iż mężczyzna w latach 20. był ubrany elegancko i schludnie, ale zdecydowanie w luźniejszy sposób niż na początku stulecia.

Męskie ubrania szyto głównie z wełny i tweedu, natomiast latem królował len. Pod koniec dekady panowie do spodni Oxford Bags nosili również sportowe swetry.

Kultura gangsterska kształtowała lata 20. Moda męska to przede wszystkim osławiony Peaky Blinders, uliczny gang z Birmingham w Anglii, który zapoczątkował noszenie wielu kultowych ubrań, takich jak trzyczęściowe garnitury i kaszkiety. Dziś obserwujemy powrót tej mody, choćby pod wpływem serialu opowiadającego fabularyzowaną historię gangu Peaky Blinders.

Jeśli chodzi o tkaniny, lata dwudzieste XX wieku przyniosły niewielkie odejście od poprzedniej dekady. Ubrania przez cały czas były wykonane z naturalnych włókien, takich jak bawełna, wełna, len i jedwab. Materiały syntetyczne, takie jak sztuczny jedwab, również stały się bardziej powszechne. Jednocześnie nowe techniki produkcji tekstyliów obejmowały więcej ubrań o średniej gramaturze, większą różnorodność dzianin i bardziej miękkie tekstury.

Wiele osób uważa lata 20. za początek dzisiejszego cyklu mody sezonowej. Ludzie nie musieli już nosić tych samych ubrań przez lata. Zamiast tego istniała większa różnorodność wzorów, kształtów, modeli i kolorów niż kiedykolwiek wcześniej. Z tego powodu mogli zmieniać swój styl według własnego uznania, aby nadążyć za najnowszymi trendami

Moda męska lata 20. to przede wszystkim eleganckie stylizacje

Strój męski lat 20. charakteryzował się właśnie elegancją — dobrze skrojony i dopasowany garnitur, a do tego stylowe dodatki — laseczka, cylinder i muszka. Trzeba przyznać, iż panowie prezentowali się w tym czasie doskonale.

Powieść „Wielki Gatsby” doskonale opisuje styl, jaki reprezentowały lata 20. Moda męska w wydaniu wieczorowym była zjawiskowa. jeżeli kiedykolwiek czytałeś „Wielkiego Gatsby’ego” Fitzgeralda, prawdopodobnie znasz lata 20. jako szalony, efektowny i beztroski czas. W końcu ten czas był wiekiem powojennego optymizmu, a ludzie mieli więcej wolności i dużo powodów do świętowania.

Męski strój wieczorowy często składał się ze smokingu, cylindra i skórzanych oksfordów. W sytuacjach formalnych i półformalnych mężczyźni często nosili garnitury z tweedu, jodełki lub prążków w kolorach granatowym, szarym lub brązowym. Szczególnie starsi panowie przez cały czas woleli klasyczny cylinder od fedory lub kapelusza typu derby.

Zniknęły poduszki naramienne i sztywne dopasowanie z poprzedniej dekady. Zostały one zastąpione dopasowanymi marynarkami z delikatnie opadającymi ramionami. Dodatkowo noszono spodnie z mankietami, które marszczono z przodu, aby uzyskać efekt mocniejszej sylwetki.

Tak jak dziś — casualowe stylizacje dopuszczały więcej luzu. Dla wygody nosiło się spodnie na szelkach, jasne garnitury i kapelusze: typu fedora lub Borsalino. Dla młodego, wykształconego mężczyzny marynarki i pasujące do nich krawaty były przez cały czas obowiązkowe, ale już nie w tak restrykcyjnej formie. Bardziej swobodny, męski strój z lat 20. obejmował również swetry rozpinane, swetry z dzianiny i skarpetki do kostek. Mężczyźni również przerzucili się na koszule zapinane na guziki z odpinanymi kołnierzykami i zaczęli nosić muszki.

Gdy odzież męska stała się mniej formalna, zadebiutowały ubrania rekreacyjne i sportowe. Oznaczało to swetry i szerokie lub wręcz workowate spodnie, spodnie robocze, czapki i szereg akcesoriów, które ludzie mogli nosić, aby wyrazić siebie. W szczególności strój sportowy musiał być wystarczająco modny i przez cały czas praktyczny – było to niezwykle ważne dla reprezentantów klas wyższych i średnich.

W Stanach Zjednoczonych odzież męska zaczęła odchodzić od tradycyjnego khaki i neutralnych odcieni brązu i zieleni na rzecz odważniejszych odcieni i wyrazistych wzorów. Oznaczało to jaśniejsze garnitury i bardziej kolorowe koszule.

Moda z lat 20. – co można wykorzystać także dziś?

Ta wyjątkowa dekada wprowadziła do klasyki mody męskiej wiele znanych elementów. Dziś nosisz power suit, smoking, ale również półformalny zestaw koordynowany. Sprawdź, jak przenieść styl lat 20. ubiegłego wieku do realiów współczesności.

Garnitury lata 20. moda męska wieczorowa i dzienna

Premiera ekranizacji powieści „Wielki Gatsby” zainspirowała projektantów mody męskiej. Klasyczne kroje lat 20. powróciły na salony. Eleganckie fasony garniturów, interesujące kamizelki i charakterystyczne dla tego okresu dodatki bardzo przypadły do gustu współczesnym mężczyznom.

Garnitury męskie w latach dwudziestych XX wieku wyglądały bardzo podobnie do tych, które istnieją dzisiaj. Na początku dekady miały węższy i prostszy krój. Pod koniec tego okresu stały się luźniejsze i bardziej kolorowe.

Wielu mężczyzn przez cały czas preferowało tradycyjny smoking lub trzyczęściowy garnitur na oficjalne spotkania i wieczorne wyjścia. Garnitury często miały mikrowzory lub czarno-białe prążki, inspirowane gangsterami tamtych czasów. Popularne kolory to niebieski, szary, brązowy i kość słoniowa. Garnitury męskie były również dostępne w odważniejszych wzorach, takich jak krata, jodełka i szerokie paski.

Większość trzyczęściowych garniturów była dwurzędowa, ale były też opcje jednorzędowe. Marynarka miała wyższy stan niż wcześniej i szerokie, spiczaste klapy, które podkreślały ramiona i talię. Posiadała również zapięcie na trzy lub cztery guziki z przodu. Spodnie garniturowe były płaskie z przodu, miały zwężane nogawki i cieńszą talię. Dziś również korzystamy z tych trików, aby wymodelować optycznie sylwetkę.

Moda męska lata 20 – koszule, które nosimy również dziś

Męskie koszule zapinane na guziki miały zwykle jednolity kolor, na przykład pastelowy. Biel natomiast urozmaicały kontrastowe pionowe paski. Te koszule miały również zaokrąglony kołnierz, który pozwalał noszącemu pokazać krawat i był odpinany w celu łatwego czyszczenia. Wyrafinowani mężczyźni czasami dodawali też szpilkę do kołnierzyka.

Młodsi panowie często nosili koszule wykonane z miękkich materiałów. Nierzadko można było znaleźć bardziej swobodne ubrania z wykładanym kołnierzem, pojedynczym mankietem, spinkami do mankietów lub pojedynczymi mankietami z guzikiem. Koszule były częściowo lub całkowicie zapinane na guziki.

Zainspiruj się: Mankiet francuski – co to jest i jakie zasady go dotyczą?

Do klubu lub w cieplejsze dni mężczyźni nosili czasami koszule szyte na miarę, które doskonale podkreślały sylwetkę użytkownika. Koszule z krótkim rękawem nie były jeszcze zbyt popularne w latach 20., więc mężczyźni podwijali rękawy w upalne dni. Ogólny krój, który był wówczas stosowany, jest przez cały czas uważany za dość nowoczesny, poza odpinanym, sztywnym kołnierzem.

Kamizelki również kilka się zmieniły

Kamizelki miały kieszenie z przodu i były zwykle jednorzędowe. Niektórzy wyrafinowani dżentelmeni przez cały czas preferowali jednak modele dwurzędowe. Członkowie klasy robotniczej nie zawsze mogli sobie pozwolić na trzyczęściowy garnitur, więc zamiast tego łączyli ładną kamizelkę z dopasowanymi spodniami.

Te ubrania były w jednolitych kolorach, takich jak czarny, niebieski lub szary i często miały geometryczne, barwne wzory. Niektóre były tweedowe lub dzianinowe. Mężczyźni, którzy chcieli uzyskać bardziej swobodną lub sportową estetykę, często nosili kamizelkę o kroju pulowera na koszulę.

Spodnie à la lata 20. Moda męska to nie tylko Oxford bags

Spodnie miały zwykle proste nogawki, ale nie były ani zbyt smukłe, ani szczególnie długie. Talia była wyższa i podtrzymywana dzięki paska lub szelek z guzikami. Mniej więcej w tym czasie pojedyncza plisa stała się popularna w Stanach Zjednoczonych, ponieważ dawała spodniom ładne wykończenie, które pozostawało choćby wtedy, gdy materiał się poruszył. Spodnie nie były wyłącznie gładkie – nosiło się paski, kratkę, jodełkę, kratę i tweed. Popularne kolory to szary, biały, czarny, beżowy i khaki.

Po niemal dekadzie sukcesywnego zwężania nogawek powrócono do standardowej szerokości europejskiej. Zatem to, co nosiło się w latach 20. XX w., po stu latach znów jest na czasie.

100 lat zmian w modzie męskiej

Trendy zmieniają się bardzo często, ale w przypadku męskiej garderoby w modzie zawsze jest elegancki, dobrze skrojony garnitur. Budując własny styl, kieruj się tym, co pasuje do Twojej sylwetki i wybieraj ubrania, w których czujesz się dobrze.

Z mody lat 20. zdecydowanie warto czerpać inspirację — męski wizerunek był wówczas niezwykle dopracowany. Niezmiernie cieszy nas powrót mody na schludne i stylowe zestawy. jeżeli chcesz zbudować garderobę, która będzie składać się z ponadczasowych elementów — zapraszamy na indywidualne konsultacje z naszym Doradcą.

Idź do oryginalnego materiału