Ostrava to miasto z górniczą przeszłością, a znajdujący się na jej obrzeżach Landek Park to miejsce, w którym dowiecie się o niej więcej zarówno w teorii, jak i praktyce. To skansen górniczy, w którym dowiecie się więcej o pracy górników, urządzeniach, jakimi się posługują, ale także o ratownictwie górniczym i maszynach pracujących pod ziemią.
Co ciekawe, w okolicy, w 1953 roku odnaleziona została niezwykła rzeźba Wenus z Petřkovic. Jest to figurka datowana na 23000 lat p.n.e, a odkryta została na wzgórzu Landek przez archeologa Bohuslava Klimę.
Lokalizacja i dojazd
Landek Park położony jest w Ostravie (Czechy) i oddalony jest od jej centrum o około 7 kilometrów. Jadąc od strony Polski autostradą numer jeden, musicie zjechać zjazdem 361 i po 5 minutach będziecie na miejscu. Autostrada na tym odcinku (od granicy) jest darmowa i nie wymaga zakupu winiety.
Landek Park to miejsce, którym znajduje się parking i najlepiej na nim zostawić samochód i dalej pójść na nogach. Na miejscu czeka na Was sporo ciekawych budynków z czasów działalności górniczej, a po drodze minięcie również wystawę plenerową, o której za chwilę. Od parkingu do wejścia na ekspozycję macie do przejścia niecałe 500 metrów.
Landek Park – bilety i godziny otwarcia
Jeżeli planujecie wizytę w Landek Park, to zarezerwujcie na to około 3 godziny. Zwiedzicie wtedy wszystkie ekspozycje i pospacerujecie po terenie parku – dawnej kopalni Anselm. Landek Park to jednak nie tylko Muzeum Górnictwa to także spory obszar, na którym znajdziecie miejsca do relaksu, uprawiania sportu czy kemping.
Miejsce to otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00 (w sezonie również w poniedziałki i godzinę wcześnie startuje, bo o 9.00). Aktualny status otwarcia możecie zawsze sprawdzić na stronie muzeum.
Do zwiedzania dostępne są dwie trasy. Pierwsza to trasa A obejmująca zarówno część górniczą, jak i dotyczącą ratownictwa i bilet na nią kosztuje 220 CZK (ulgowy 150 CZK, rodzinny 570 CZK, a grupy szkolne płaca po 105 CZK). Druga trasa obejmuje zwiedzanie wystawy dotyczącej ratownictwa górniczego i w tym przypadku bilet kosztuje 120 CZ (ulgowy 80 CZK, rodzinny 350 CZK, a dla grup szkolnych po 80 CZK). w okresie również możecie skorzystać z przejażdżki kolejką kopalnianą na powierzchni. Bilet kosztuje 45 CZK.
Ekspozycja górnicza
Muzeum Górnictwa w Landek Park jest największą placówką tego typu w całej Republice Czeskiej. Powstało ono na terenie najstarszego szybu w Ostravie – Anselm. Powstało ono 25 lat temu i oferuje zwiedzającym 250 metrów korytarzy pokazujących pracę górników w regionie. Samo wydobycie w tym miejscu trwało do 1789 ro 1991 roku.
Pod ziemię zjeżdżamy oryginalną klatką szybową, która zawozi nas pod ziemię. Małym rozczarowaniem będzie na pewno dla Was fakt, iż nie zjeżdżamy kilkaset metrów pod powierzchnię do starych szybów, ale tak na dobrą sprawę zjedziemy tylko tuż po powierzchnią. Licznik metrów w windzie symuluje podróż wgłąb ziemii, co daje fajny efekt.
Korytarze, którymi wędrujemy, częściowo zaaranżowane są w celach edukacyjnych, ale w wielu miejscach czujemy, iż jesteśmy w prawdziwej kopalni. Po drodze czeka na nas sporo ekspozycji dotyczących budowy szybów, wydobywania urobku, a także informacji o złożach węgla w kopalni, w której jesteśmy oraz w regionie.
Podczas mojego pobytu, naszym przewodnikiem był pan, który pod ziemią przepracował ponad 20 lat! Był on też górnikiem, który wywoził ostatni wagonik węgla z ostatniej, działającej w Ostravie kopalni. Posiadał sporą wiedzę, którą chętnie się dzielił! Mówił po czesku, ale sporo polskich słów udało mu się przemycać. Opowiadał o wielu kwestiach związanych z pracą górnika, w tym o testach, które pracując w kopalniach przechodzili, a związane były one z preparatami do likwidacji metanu, które uznane zostały za jedne z najbardziej śmierdzących na świecie. Nie mogło zabraknąć też na koniec zwiedzania żartu o tym, co czeka górnika po śmierci? 2-3 dni wolnego i znowu po ziemię!
Ekspozycja ratownictwa górniczego
W tym samym budynku, w którym znajduje się kasa biletowa Landek Park, znajduje się również ekspozycja poświęcona Ratownictwu Górniczemu. Nasz przewodnik zaczął od stwierdzenia, które podsumowuje bardzo dobrze pracę ratowników górniczych – „Oni idą tam, skąd wszyscy chcą się wydostać”.
Zwiedzanie ekspozycji zaczynamy w sali, gdzie na ścianie mamy nazwiska ratowników górniczych, którzy zginęli w akcji. Znajdują się tam także informacje historyczne o tej formacji. W kolejnych salach czeka na nas sporo wyposażenia. Dowiecie się tam wiele o sprzęcie alpinistycznych i nurkowym, ale także specjalistycznych urządzeniach używanych właśnie podczas ratowania życia pod ziemią. Spora część ekspozycji poświęcona jest aparatom oddechowym. Znajdziecie tam ich całą kolekcję, od prymitywnych do zaawansowanych urządzeń. Aparat oddechowy to urządzenie, które dawało możliwość oddychania w choćby najbardziej skrajnych warunkach.
Ciekawostką jest kopia komory, w której ratownicy górniczy ćwiczą swoje umiejętności. Wysoka temperatura, zadymienie, ograniczone światło i wąskie korytarze to doskonały poligon. Warto pamiętać, iż ratownicy pokonywali tą trasę z całym ekwipunkiem.
Ekspozycja zewnętrzna
Na terenie Landek Park znajdziecie sporo ciekawych maszyn. Czekają na Was ogromne tarcze do wiercenia tuneli, ale także inne maszyny używane w kopalniach. Ciekawostką jest podwieszana na szynie kolejka do transportu górników. Tuż przy wejściu do gwałtownie czekają na Was także oryginalne wagony kolejek torowych, które również miały funkcje transportowe. Spacerując po terenie parku, zwróćcie uwagę, bo eksponaty, które będziecie mijać, są wyjątkowe i niespotykane.
Szatnia łańcuszkowa
Koniecznie zajrzyjcie też do Cechowni czyli tzw. szatni łańcuszkowej, które znajduje się nieopodal budynku z kasą Landek Park. To oryginalny budynek szatni, w której górnicy zostawiali swoje ubrania robocze. Każdy z nich miał przyporządkowany sobie łańcuszek, którym spuszczał spod sufitu swój wieszak. Dzięki zastosowaniu takiej techniki, zaoszczędzało się sporo miejsca, a ubrania pod sufitem szybciej schły. W wielu kopalniach jest to rozwiązanie, które stosuje się do dzisiaj. Oprócz funkcji praktycznych miejsce to miało również aspekt kulturalny i integracyjny.
Co w okolicy?
Ostrava to ciekawe, przemysłowe miasto, położone bardzo blisko granicy. Pomimo tego, iż nie jest ona często pierwszym wyborem wśród turystów, którzy wolą wybrać się do Pragi, Brna czy Ołomuńca, to warto ją odwiedzić. To miasto idealne na weekendową wycieczkę, a jak dołożymy ciekawą okolicę to ilośc pomysłów na zwiedzanie ekspresowo rośnie. o ile szukacie inspiracji na wyjazd, to tekst Ostrava na weekend na pewno Wam pomoże!
Polsko-czeskie pogranicze również jest ciekawe. o ile potrzebujecie więcej inspiracji, to odwiercie browar Radegast, Muzeum Tatry czy klimatyczne miasteczko Stramberk. Kolejnym interesującym i związanym z górnictwem miejscem jest Karina. To tam działają ostatnie kopalnie węgla w regionie. Tam także znajduje się krzywy kościół, który osiadł kilkadziesiąt metrów w związku z tąpnięciem terenu związanym z działalnością górniczą.
Warto odwiedzić?
Landek Park i znajdujące się w nim obiekty to miejsce, które warto odwiedzić. Myślę, iż na pewno spodoba się dzieciom, które będą mogły dowiedzieć się wszystkiego o pracy pod ziemią, ale i dorośli mogą poznać pracę górniczą! To miejsce pełne historii i mówiące o temacie ważnym dla miasta i regionu. o ile będziecie w okolicy to zajrzyjcie koniecznie!