Lampy sufitowe czy projektor? Sprawdź, jakie oświetlenie wybrać do łazienki!

in360.pl 4 lat temu

W łazience zwykle spędza się sporo czasu. Relaksujące kąpiele, makijaż, golenie czy układanie fryzury – do tych wszystkich czynności potrzebne jest dobre światło. Jak zatem wybrać najlepsze oświetlenie do łazienki? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lamp czy reflektorów.

Oświetlenie łazienki – lampy sufitowe, spoty i reflektory

Podczas kąpieli światło powinno być miękkie i ciepłe, by móc odprężyć się po ciężkim dniu. Z kolei do pielęgnacji, zrobienia make-upu czy ogolenia twarzy – potrzebne jest jasne, mocne źródło. Jak zatem połączyć te dwie potrzeby? Najlepiej zdecydować się na kilka źródeł światła w łazience. zwykle na suficie w łazienkach królują tradycyjne plafony, jednak można je zastąpić nieco bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami.



Pomysłem na główne źródło górnego światła są modne ostatnio halogeny w suficie bądź reflektory oraz oprawy oświetleniowe. Montuje się je na szynach, listwach lub jako pojedyncze punkty światła, które oświetlają wybrane punkty w łazience – kabinę prysznicową czy wannę. Aby doświetlić i wyeksponować ściany, użyj specjalnego panelu LED, który równomiernie rozprowadzi światło np. wokół lustra, pod półkami czy wokół ozdobnego szkła hartowanego.

Bardzo modne są również lampy wiszące przy lustrach. Takie rozwiązanie pasuje do łazienek urządzonych w stylu romantycznym, boho, art deco a także hi-tech.



Gdzie i jak montować źródła światła w łazience?

Po bokach lustra możesz zamontować kinkiety z kloszami bądź zdecydować się na wiszące wewnętrzne lampy ścienne lub wspomniane już taśmy LED wokół tafli szkła. Ciekawostką są specjalne lampy montowane na lustrze, z punktową i regulowaną głowicą oraz LED-owym źródłem światła – idealne do wykonania perfekcyjnego makijażu. Mogą one też pełnić funkcję łazienkowego oświetlenia. Lustro można także doświetlić halogenowymi oczkami sufitowymi do zabudowy, reflektorami, które można dowolnie ustawiać, lub tzw. oprawami downlight.



Pamiętaj o tym, aby lampy przy umywalce zamontować powyżej linii wzroku. Dobrze, jeżeli klosze mają mleczne klosze, które ładnie rozpraszają światło, a do tego nie rażą w oczy podczas codziennej toalety. jeżeli lubisz przepych i elegancję, zdecyduj się na dekoracyjne oświetlenie. Wszelkiego rodzaju ozdobne oprawy natynkowe, które można zamontować np. we wnękach, nad półkami czy za lustrem, będą w sam raz do wnętrza o nieco bardziej surowym charakterze.

Oprawy oświetlenia łazienkowego – o czym należy pamiętać?

Zwróć uwagę na to, jakie oznaczenie mają oprawy, które chcesz zamontować w łazience. Wybieraj te o podwyższonej klasie ochrony do pomieszczeń z dużą wilgotnością. Informuje o tym symbol IP ze specjalnym dwucyfrowym kodem. Pierwsza liczba to stopień zabezpieczenia przed brudem i kurzem (w skali od 0 do 6), a druga – to oznaczenie szczelności (w skali od 0 do 8). Im wyższa cyfra, tym lepsza odporność na kurz i wodę. Lampy przy kabinie prysznicowej lub nad wanną powinny mieć IP 67, a w innych częściach pomieszczenia – IP 44.

Jakie świetlenie do małej łazienki?

W małej łazience raczej nie ustawiaj lamp stojących i nie montuj wiszących żyrandoli, które w wilgotnym wnętrzu po prostu się nie sprawdzą. Zrezygnuj z nich, by zminimalizować ryzyko spięcia elektrycznego. Lampy podłogowe to opcja wyłącznie do dużych pokojów kąpielowych. Unikaj też tradycyjnych świetlówek, które dają nienaturalną barwę światła, co może okazać się najważniejsze przy wykonywaniu makijażu. Wybieraj ciepłe światło, które nie zmieni odcienia skóry, gdy przyjrzysz się jej w lustrze. Trzymaj się też prostej zasady – wybierając oświetlenie łazienkowe, dopasuj je do wystroju pomieszczenia i poziomu naświetlenia wnętrza. Im ciemniejsza łazienka, tym więcej punktów światła powinno ją rozświetlić. Powodzenia!

Idź do oryginalnego materiału