Kwiaty w kosmetykach. Bławatek, róża, rumianek i inne składniki

dottore.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: składnik


Choć kwiaty kojarzą się głównie z sezonem wiosennym, z ich zalet możemy korzystać przez cały rok. Niektóre kwiaty sprawdzają się jako składniki kosmetyków. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść włączenie ich do pielęgnacji skóry.

Spis treści

  • Bławatek, czyli chaber
  • Róża i olejek różany
    • Co oprócz olejku różanego i hydrolatu z róży?
  • Słonecznik zwyczajny
  • Rumianek
  • Wąkrota azjatycka
  • Śnieżyca letnia
  • Kwiaty – cenne składniki kosmetyków

Bławatek, czyli chaber

Ta popularna roślina z rodziny astrowatych występuje w całej Polsce. Znana jest także jako chaber, pospolity chwast polny. Z kwiatów bławatka można uzyskać cenny hydrolat. W procesie destylacji parowej powstaje substancja bogata we flawonoidy i antocyjany. W stanie naturalnym związki te chronią roślinę przed czynnikami środowiska zewnętrznego, takimi jak drobnoustroje czy promieniowanie UV. Woda kwiatowa z chabra bławatka jest również bogata w sole mineralne, zwłaszcza w mangan. Dodatkowo bławatek zawiera pektyny, kwasy organiczne i niewielkie ilości garbników.

Składnik kosmetyczny pozyskany z chabra bławatka ma łagodzące i zmiękczające działanie na skórę. Zmniejsza obrzęki i stany zapalne. Włączony do receptury kremu pod oczy koi i odświeża delikatny naskórek. Redukuje sińce pod oczami.

Wyciąg z kwiatów bławatka to składnik płatków pod oczy, nakładanych podczas zabiegu peptide xpress.

Róża i olejek różany

Olejek różany jest niezwykle popularnym składnikiem o pięknym zapachu. Pozyskuje się go z różnych odmian róży. Wśród gatunków wykorzystywanych w kosmetyce można wymienić różę piżmową (Rosa moschata). Olej z nasion róży piżmowej jest bogaty we flawonole, w witaminę C, A, B1, B2, E i K, w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz w karotenoidy. Ma adekwatności antyoksydacyjne – jako przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki i przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu. Olejek różany z róży piżmowej to składnik kosmetyków do cery dojrzałej i starzejącej się. Wykorzystuje się go także do pielęgnacji skóry z bliznami i z przebarwieniami. Dzięki właściwościom rozjaśniającym pomaga wyrównać koloryt. Działa ujędrniająco, rewitalizująco i wzmacniająco. Odbudowuje barierę hydrolipidową naskórka.

Zalety olejku różanego z róży piżmowej zostały wykorzystane w fitolift serum – kosmetyku dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

W recepturach kosmetycznych stosuje się także różę damasceńską. Zajrzyj do artykułu na temat olejku z róży damasceńskiej.

Warto wiedzieć, iż podczas wytwarzania olejku różanego powstaje dodatkowy produkt –hydrolat różany. To substancja równie cenna jak sam olejek z róży. Woda różana wzmacnia barierę ochronną skóry i spowalnia procesy starzenia. Jest doskonałym składnikiem masła do masażu o działaniu regenerującym, nawilżającym i wzmacniającym.

Co oprócz olejku różanego i hydrolatu z róży?

Spośród różanych składników kosmetycznych wart uwagi jest także ekstrakt z róży jerychońskiej. Ta fascynująca roślina, zwana także zmartwychwstanką, słynie ze swojej zdolności przetrwania w skrajnie trudnych warunkach. Wytrzymuje niemal całkowite wysuszenie i odradza się po uzupełnieniu zapasu wody. Ekstrakt z róży jerychońskiej stosowany w kosmetyce ma adekwatności nawilżające i ochronne. Tworzy cienki film na powierzchni naskórka. Dzięki temu ogranicza dostęp mikroorganizmów do skóry i zmniejsza przeznaskórkową ucieczkę wody. Stosuje się go np. w recepturach kremów do rąk.

Słonecznik zwyczajny

Olej z nasion słonecznika zna każdy – to popularna substancja wykorzystywana w kuchni. Mało kto jednak wie, że słonecznik znajduje zastosowanie w kosmetyce. Zawiera lignany, witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, wapń, potas i żelazo. Jako składnik produktów do pielęgnacji skóry działa przeciwrodnikowo, przeciwzapalnie i normalizująco. Silnie nawilża cerę i przywraca jej elastyczność. Chroni skórę przed wpływem czynników zewnętrznych, odbudowuje barierę hydrolipidową i zapobiega utracie wody z naskórka (TEWL).

Dodatkową zaletą oleju z nasion słonecznika jest jego niekomedogenność. Składnik gwałtownie się wchłania i nie powoduje blokowania porów skóry.

Rumianek

Wiedza na temat adekwatności rumianku jest wykorzystywana od wielu pokoleń. To jeden z głównych surowców stosowanych w zielarstwie. Rumianek słynie ze swoich adekwatności przeciwzapalnych. Ma działanie odkażające i oczyszczające. Stosuje się go w preparatach antybakteryjnych. Napar z rumianku to także domowy sposób na łagodzenie podrażnień błon śluzowych i skóry. W przemyśle kosmetycznym znajduje zastosowanie jako składnik produktów do skóry wrażliwej. Włączany do receptur kosmetyków, rumianek przyczynia się do redukcji obrzęków. Wspomaga także działanie nawilżające kremów.

Wąkrota azjatycka

Korzystne działanie wąkroty azjatyckiej rozpoznano już tysiące lat temu. To roślina wykorzystywana w naturalnej medycynie indyjskiej, czyli w Ajurwedzie. Spektrum zastosowań wąkroty azjatyckiej jest niezwykle szerokie. Stosowano ją m.in. w leczeniu egzemy, bielactwa, łuszczycy, anemii, syfilisu czy nadciśnienia. Wraz z rozwojem nauki wyizolowano z wąkroty azjatyckiej konkretne związki. Należą one do grup: bioflawonoidów, glikozydów, steroli, kwasów i innych. Substancje te wykazują szereg adekwatności przydatnych w pielęgnacji cery. Wąkrota azjatycka poprawia mikrokrążenie skóry i wytrzymałość naczyń krwionośnych. Działa wygładzająco, oczyszczająco i łagodząco. Pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu zwiększa jędrność. Ponadto łagodzi stany zapalne. Jest przeciwutleniaczem – uczestniczy w procesie antyoksydacji.

Wąkrota azjatycka to istotny składnik kosmetyków do skóry wrażliwej, naczyniowej i z tendencją do trądzika różowatego. Znajduje się w recepturze kremu rossatore cream blur effect i w składzie maski rossatore oraz w profesjonalnym zabiegu rossatore xpress.

Śnieżyca letnia

Tę piękną roślinę często myli się z przebiśniegiem. Śnieżyca letnia kwitnie od kwietnia od maja, jednak to w stanie uśpionym jest najcenniejsza jako surowiec kosmetyczny. Wyciąg z bulwy uśpionej śnieżycy letniej wykazuje działanie rozkurczające. Stosowany w kremach do twarzy rozluźnia mięśnie, dzięki czemu wspomaga redukcję zmarszczek mimicznych. Pomaga uzyskać efekt wizualnie odmłodzonej twarzy, zwiększa działanie liftingujące kosmetyków. Dodatkową zaletą tego ekstraktu jest jego wpływ na gruczoły potowe – śnieżyca letnia zmniejsza ich aktywność.

Wyciąg z bulwy uśpionej śnieżycy letniej został włączony do receptur kosmetyków z linii liftingującej peptide. Zwiększa skuteczność działania kremu na dzień, kremu pod oczy, kremu na noc oraz zabiegu peptide xpress.

Kwiaty – cenne składniki kosmetyków

Wymienione gatunki to tylko przykłady kwiatów stosowanych w kosmetyce. W roli surowców świetnie sprawdza się także m.in. werbena, dzika róża czy jaśmin. Wiele roślin doniczkowych zdobiących mieszkania oraz mnóstwo roślin uprawianych w ogrodach ma niezwykle przydatne adekwatności. Warto wiedzieć, iż w przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się nie tylko płatki kwiatów, ale także pozostałe części roślin. Skuteczne substancje do pielęgnacji cery pozyskiwane są również z liści, z owoców, z pestek i nasion oraz z korzeni i bulw. Proces wytwarzania surowców polega często na upcyklingu, czyli na wtórnym przetwarzaniu surowców uznawanych wcześniej za odpady.

Stosowanie kwiatów w pielęgnacji skóry ma długą historię. To zarówno dorobek współczesnej nauki i technologii, jak i tradycyjna wiedza dziedziczona od najdawniejszych czasów.

Idź do oryginalnego materiału