

Rower to jeden z najpopularniejszych prezentów komunijnych. Jednak zanim dziecko wyruszy na pierwszą przejażdżkę, warto upewnić się, iż pojazd spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. W Polsce obowiązuje określone wyposażenie roweru, które jest regulowane przepisami prawa. Brak niektórych elementów może skutkować mandatem lub – co gorsza – zagrożeniem dla zdrowia i życia młodego rowerzysty. Jakie części są obowiązkowe? Co należy sprawdzić przed pierwszym wyjazdem?
Obowiązkowe wyposażenie roweru
Rower wyposażony powinien być z przodu w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej — może migać lub świecić stale. Z tyłu powinien natomiast zawierać przynajmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonym o kształcie innym niż trójkąt i co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może również być migające).
Co więcej, musi posiadać działające hamulce i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. To dotyczy obowiązkowego wyposażenia roweru, które znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
W dzień podczas dobrej widoczności dopuszcza się, aby światłą pozycyjne roweru były zdemontowane. Musi jednak przez cały czas być wyposażony w obowiązkowe światło odblaskowe. Chociaż nieobowiązkowe są również kask czy kamizelka odblaskowa, warto pamiętać o bezpieczeństwie i korzystać z takich elementów, aby chronić siebie na drodze.
Rowerzysta jest zobowiązany do tego, aby używać świateł należących do obowiązkowego wyposażenia roweru od zmierzchu to świtu i w tunelu.
Źródła:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
- Bezpieczny na rowerze! Nie zapominaj o obowiązkowym wyposażeniu roweru