Kultura bez barier w skansenie w Tokarni

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kultura bez barier w skansenie w Tokarni


Aparaty dla niedosłyszących, tyfloprzewodniki, a przede wszystkim odpowiednio wyszkolona kadra – między innymi te elementy sprawiają, iż Park Etnograficzny w Tokarni jest dostępny także dla osób niepełnosprawnych. Mogli się o tym przekonać w środę (26 kwietnia), podczas dnia otwartego pod hasłem „Kultura bez barier”.

Grażyna Grabarczyk z działu edukacji etnograficznej Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśniła, iż podczas wydarzenia zaprezentowana została oferta turystyczna i edukacyjna, skierowana do dzieci, młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością narządu wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną oraz w spektrum autyzmu.

– Pokazaliśmy, jak wygląda oprowadzanie, obsługa takich grup. Przedstawiliśmy też najważniejsze warsztaty sensoryczne, które mogą mieć też znaczenie terapeutyczne. To ma być zachęta i zaproszenie na przyszłość, bo nie zamykamy się na osoby niepełnosprawne – mówiła.

Grażyna Grabarczyk dodała, iż pracownicy skansenu zostali odpowiednio przeszkoleni, by móc pracować z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

– Przy telefonicznej czy internetowej rezerwacji miejsc do zwiedzania nie należy ukrywać, iż w grupie będą osoby z jakąś formą niepełnosprawności. Ta wiedza dużo nam daje, bo osoba prowadząca warsztaty z taką grupą będzie mogła się lepiej przygotować. Zawsze staramy się sposób oprowadzania, jak i prowadzanie warsztatów dopasować do każdej grupy. Wiadomo, iż inaczej będziemy oprowadzać osoby niedowidzące, a inaczej te ze spektrum autyzmu – zaznaczyła.

Bariery architektoniczne w skansenie trudno wyeliminować, ale za to na zwiedzających czekają inne udogodnienia.

– Dla osób niedosłyszących mamy specjalne aparaty, które można wypożyczyć w kasie. Mamy też tyfloprzewodniki. To jest coś, z czego jesteśmy dumni. Tyfloprzewdnik jest w postaci skróconego przewodnika, gdzie mamy opis obiektów, układ pomieszczeń w języku Braille’a – opisywała edukatorka.

Osoby obecne podczas dnia otwartego mogły wziąć udział w różnych warsztatach, m.in. „Domeczki z deseczki, czyli jak budowano domy na dawnej wsi”, „Częste mycie skraca życie, czyli higiena i kosmetyka na dawnej wsi”, „Od ziarenka do bochenka” oraz „Od niteczki do koszuleczki”. Dostępne były również otwarte warsztaty plastyczne „Obrazy malowane naturą” oraz „Warsztaty plastyczne – na ludowo”, a także warsztaty konserwatorskie.

Jak przyznała Grażyna Gajewska, terapeuta zajęciowy w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ulicy Słonecznej w Kielcach, oferta przypadła uczestnikom do gustu.

– Grupa jest bardzo zadowolona, ponieważ nie tylko obejrzała obiekty, które znajdują się na terenie skansenu, ale również wzięła udział w warsztatach malowania talerzy, budowania domów, tkania, robienia kremu do rąk. Nasi uczestnicy są bardzo ciekawi takich zajęć. Ponadto, mamy uczestników, którzy mają trudności z chodzeniem, jedna osoba jest z balkonikiem, ale zauważyłam udogodnienia dla takich osób – mówiła.

Wśród wielu grup dużym zainteresowanym cieszyły się warsztaty tkackie. Prowadziła je Aleksandra Imosa, która przyznała, iż te zajęcia to także lekcja dla niej.

– Nie tylko uczymy pewnych czynności dotyczących dawnych rzemiosł, ale też wiele dostajemy od tych osób. Nagle to, co robimy, ma nowy wymiar, nowe znaczenie. choćby w takim prostym tkaniu odkrywamy nowe możliwości działania, ruchu. Dziś były osoby mające może pewne trudności motoryczne, czy manualne, ale z każdym ruchem te umiejętności się doskonaliły, robiły coraz bardziej płynne i wychodziła krajka w naszych kolorach świętokrzyskich – powiedziała.

Dostosowanie oferty Parku Etnograficznego w Tokarni do potrzeb niepełnosprawnych było możliwe m.in. dzięki realizacji zadania „Rozszerzenie i ulepszenie dostępności oferty edukacyjnej Muzeum Wsi Kieleckiej w Parku Etnograficznym w Tokarni na potrzeby odbiorców wydarzeń kulturalnych”, na który środki pochodziły z grantu „Kultura bez barier”.

Idź do oryginalnego materiału