Kultowa para butów sprzedana za fortunę. Padł rekord

polsatnews.pl 1 tydzień temu

Para rubinowych pantofelków, noszonych przez Judy Garland, grającą Dorotkę w "Czarnoksiężniku z Krainy Oz", została sprzedana w sobotę za rekordowe 32,5 miliona dolarów. Tym samym słynna para butów stała się najdroższą filmową pamiątką, jaką kiedykolwiek wystawiono na aukcji. Pantofelki z filmu z 1939 roku są jedną z czterech zachowanych do dziś par i jedyną skradzioną przed laty.

Jak podaje dom aukcyjny Heritage Auctions, licytacja kultowych rubinowych pantofelków rozpoczęła się od kwoty 1,55 mln dolarów, a pierwotnie szacowano, iż zostanie ona sprzedana za około 3 miliony lub nieco więcej. Kwotę tę przekroczono jednak już w ciągu kilku sekund.

Buty Dorotki z "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" na aukcji. Wcześniej zostały skradzione

Żadna z innych zachowanych par nie osiągnęła takiej wartości. Jedna została sprzedana w 2000 roku za 666 tysięcy dolarów, a w 2012 roku Steven Spielberg i Leonardo DiCaprio zapłacili 2 miliony dolarów za inny egzemplarz, który przekazali do muzeum w Los Angeles.

Sprzedane w sobotę buty pomogły Heritage Auctions osiągnąć rekordowe 40 milionów dolarów zysku, jeżeli chodzi o aukcje z filmowymi pamiątkami. Oprócz słynnych pantofli wystawiono także m.in. kapelusz noszony przez Złą Czarownicę w "Czarnoksiężniku z Krainy Oz", który osiągnął wartość 2,9 miliona dolarów.

ZOBACZ: Kupił banana za miliony dolarów. I go zjadł

Możliwe, iż na tak wysoką cenę kultowych butów wpłynęła ich popularność. W sierpniu 2005 roku zostały one skradzione z Muzeum Judy Garland w Minnesocie przez w tej chwili 77-letniego Terry'ego Jona Martina. Mężczyzna użył młotka, by rozbić szklaną gablotę.

Trzynaście lat później, w 2018 roku, FBI odzyskało skradzione pantofle. Martin trafił do więzienia, a proces jego wspólnika Jerry’ego Hala Salitermana odbędzie się w styczniu.

Kultowe buty Judy Garland sprzedane

Według agencji AP Martin postanowił skraść obuwie, gdy jego kolega stwierdził, iż skoro pantofle ubezpieczono na milion dolarów to muszą być ozdobione cennymi kamieniami. Gdy inny osoba powiedział Martinowi, iż rzekome klejnoty to w rzeczywistości tylko szkło, Martin pozbył się butów.

Na początku 2024 roku zwrócono je pierwotnemu właścicielowi, kolekcjonerowi pamiątek Michaelowi Shawowi, który wypożyczył je muzeum i przekazał Heritage Auctions na sobotnią aukcję.

Muzeum Judy Garland, które także brało udział w aukcji, nie udało się zgromadzić funduszy na odkupienie butów.

WIDEO: Arndt Freytag von Loringhoven o decyzjach Angeli Merkel: Nigdy nie przyznała się do żadnych błędów
Idź do oryginalnego materiału