Zgodnie z nowelizacją ustawy od 1 stycznia 2025 roku segregacja odpadów tekstylnych będzie obowiązkowa. Ubrań, ręczników, firanek czy butów nie będzie można wrzucać do pojemników na odpady zmieszane lub plastikowe. W Świdnicy nie będzie dodatkowego kubła.
Fot. Mariusz Ordyniec
– Statystyki pokazują, iż przeciętny Europejczyk kupuje rocznie około 26 kilogramów odzieży, z czego aż 87% trafia na wysypiska lub jest spalane. Zaledwie 22% tekstyliów trafia do selektywnej zbiórki, a jedynie 1% jest poddawane recyklingowi. Bez wprowadzenia zmian przemysł ten będzie przez cały czas generował ogromne ilości odpadów, przyczyniając się do emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia zasobów wodnych – stwierdziła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
W Unii Europejskiej realizowane są prace nad wprowadzeniem rozszerzonej odpowiedzialności producentów materiałów tekstylnych. Na razie jednak odpowiedzialność za segregację i recykling spada na gminy i mieszkańców.
Do w tej chwili stosowanych przy segregacji pojemników nie będzie można wrzucać tekstyliów, czyli ubrań, bielizny, ręczników, koców, firan, toreb tekstylnych, butów. Gmina nie ma obowiązku wprowadzenia kolejnego pojemnika. Specjalne kontenery dedykowane tekstyliom mają się znaleźć w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jak dowiedzieliśmy się w wydziale gospodarki odpadami Urzędu Miejskiego w Świdnicy, tekstylia będzie można oddawać do PSZOK-u przy ul. Metalowców:
Podobnie jak miasto, gmina wiejska Świdnica również nie planuje odbioru tekstyliów z domów mieszkańców. Będą je mogli oddać do PSZOK w Świnicy, o czym informuje ulotka:
Brak segregacji tekstyliów będzie rodził takie same konsekwencje jak nierealizowanie obowiązku selektywnej zbiórki innych frakcji odpadów typu szkło, papier czy plastik. W tej chwili obowiązkowa miesięczna opłata za selektywnie zbierane odpady dla 1 mieszkańca Świdnicy wynosi 35 zł. jeżeli śmieci nie będą segregowane, wzrośnie do 105 zł.
Przepisy nie obejmują pojemników na tekstylia, ustawianych na terenie miast i wsi przez firmy komercyjne lub organizacje społeczne. Ich użytkowanie bardzo często wiąże się z zaśmiecaniem terenu. Do utrzymania porządku zobowiązany jest jego właściciel, który zawarł umowę na ustawienie pojemników i od niego ten wymóg może egzekwować gmina.
/asz/