Kubki po kawie do recyklingu w Toronto

bejsment.com 3 dni temu

Mieszkańcy Toronto mogą teraz wyrzucać jednorazowe kubki po kawie i napojach do niebieskiego kosza dzięki nowemu programowi pilotażowemu, który wystartował w tym tygodniu.

Nastąpiło to po latach zamieszania wokół recyklingu kubków po kawie. Proces wymagał ciągłego informowania przez miasta – w tym Toronto – i media o tym, jakie jednorazowe kubki do napojów można, a jakich nie można poddawać recyklingowi.

Program pilotażowy jest prowadzony przez Circular Materials, branżową grupę non-profit, która przejmuje odpowiedzialność za zbiórkę i recykling materiałów za pośrednictwem systemu blue box w Ontario. Jest to część przejścia na system recyklingu finansowany i prowadzony przez marki produkujące opakowania – w tym sieci fast-food i detalistów – do 2026 roku.

Papierowe kubki po napojach wyłożone plastikiem, zarówno do gorących, jak i zimnych napojów, są w tej chwili akceptowane do recyklingu w domach (w tym w budynkach mieszkalnych), domach opieki długoterminowej, domach spokojnej starości oraz szkołach podstawowych i średnich w mieście Toronto, ale nie w okolicznych terenach GTA.

Oczekuje się, iż program recyklingu kubków zostanie rozszerzony na całe Ontario do 2026 r., a także na podobne pojemniki, takie jak kubki na lody.

Jak należy przygotować kubki do recyklingu?
Aby zapewnić prawidłowy recykling, mieszkańcy Toronto proszeni są o:

  • Opróżnienie i wypłukanie kubków.
  • Oddzielenie pokrywek i rękawów od kubków.
  • Przechowywanie pojedynczych kubków luzem, bez układania ich w stosy, w celu łatwiejszego sortowania w centrum recyklingu.

Allen Langdon, dyrektor generalny Circular Materials, zauważył, iż płyn może zanieczyścić cały pojemnik do recyklingu (co może sprawić, iż wszystkie materiały nie będą nadawać się do recyklingu). Tymczasem układanie lub nieoddzielanie kubków od pokrywek oznacza, iż mogą one nie zostać posortowane we adekwatnym miejscu, do którego powinny trafić w celu recyklingu.

Langdon powiedział, iż materiał z papierowych kubków, który został już poddany recyklingowi na mniejszą skalę w niektórych częściach Kanady, w tym w B.C. i niektórych społecznościach w Ontario, jest często wysyłany do fabryk bibuły i przetwarzany na papier toaletowy lub chusteczki higieniczne. Może być również przetwarzany na płyty ścienne i inne materiały budowlane.

Dlaczego kubki po kawie nie nadawały się wcześniej do recyklingu w Toronto?
Jednorazowe kubki na napoje zawsze technicznie nadawały się do recyklingu, ale ich recykling był trudny, ponieważ zawierały plastikową wkładkę, którą trudno oddzielić od papieru (ponieważ papier i plastik są poddawane recyklingowi w różny sposób).

Miasto Toronto stwierdziło wcześniej, iż jego problemem było to, iż nie mogło znaleźć nabywcy na ogromną ilość odpadów z kubków po napojach generowanych przez miasto. (Niektóre mniejsze społeczności były w stanie znaleźć rynki zbytu).

Ashley Wallis, zastępca dyrektora w Environmental Defence, powiedział, iż nowy materiał jest tak tani, iż często nie opłaca się pozyskiwać go z recyklingu.

Papierowe kubki na napoje zostały uwzględnione w nowych przepisach Ontario dotyczących niebieskich kontenerów, które wymagają od producentów opakowań, takich jak sieci fast food i detaliści, wzięcia pełnej odpowiedzialności za wytwarzane przez nich odpady opakowaniowe do 2026 r. – koncepcja znana jako rozszerzona odpowiedzialność producenta.

Wallis mówi, iż to świetnie, iż producenci pilotują teraz recykling kubków po napojach. “Jest to coś, do czego będą zobowiązani w 2026 roku. Muszą to rozgryźć” – powiedziała.

Langdon powiedział, iż firmy wykonały wiele pracy, aby zbudować rynki dla tego materiału i iż w tej chwili akceptuje go prawie 40 zakładów w całej Ameryce Północnej.
Przyznał jednak, iż jednym z powodów, dla których jest to pilotaż, jest to, iż Circular Materials nie wie jeszcze, ile zostanie zebrane. Uważa, iż ma wystarczająco duży rynek na kubki do napojów z Toronto, ale będzie musiał dowiedzieć się, co zrobić z kubkami z reszty prowincji, a także z innymi pojemnikami, takimi jak kubki na lody, gdy zostaną dodane do programu.

Zauważył, iż zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi niebieskich kontenerów producenci muszą zgłaszać, ile materiału zbierają i ile faktycznie poddają recyklingowi każdego roku.

Czy będzie to miało duży wpływ na zmniejszenie ilości odpadów?
Langdon twierdzi, iż to tylko pierwszy namacalny krok, ale znak, iż producenci biorą na siebie odpowiedzialność “i zaczynają zmieniać system w Ontario”. Dodał, iż uważa, iż będzie więcej kroków podejmowanych w toku tego procesu, ponieważ przemysł przygotowuje się do przyjęcia pełnej rozszerzonej odpowiedzialności producenta w 2026 roku.

Wallis powiedziała, iż program pilotażowy “ma potencjał, by być dobrą rzeczą”. Stwierdziła jednak, iż aby poznać jego prawdziwy wpływ, będziemy musieli zobaczyć, ile kubków zostanie faktycznie poddanych recyklingowi i ile materiałów z recyklingu zostanie wykorzystanych zamiast nowych materiałów do produkcji nowych produktów.

Emily Alfred, prowadząca kampanię na rzecz odpadów w Toronto Environmental Alliance, powiedziała, iż grupa ta uważa za niezbędne, aby firmy produkujące opakowania wzięły odpowiedzialność za wytwarzane przez siebie śmieci, a wprowadzenie kubków do systemu recyklingu jest dobrym posunięciem. Dodała jednak: “Nie sądzę, by miało to duże znaczenie”. Jej zdaniem prowincyjne cele dotyczące recyklingu w ramach nowych przepisów dotyczących niebieskich pudełek są zbyt niskie.

Zauważyła, iż wiele rzeczy, które już nadają się do recyklingu, takich jak plastikowe butelki, jest przez cały czas powszechnie wyrzucanych do śmieci.

Alfred obawia się, iż umożliwienie recyklingu kubków jednorazowych może odciągnąć firmy od poszukiwania lepszych rozwiązań. Zachęcanie do ponownego użycia i udostępnianie opcji zerowego użycia, co będzie miało znacznie większy wpływ na zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

Na przykład w marcu miasto Toronto zaczęło wymagać od firm przyjmowania od klientów czystych kubków wielokrotnego użytku. Niektóre miasta, takie jak Edmonton, Banff, oraz Terrebonne i Mascouche w Quebecu, zaczęły wymagać od firm oferowania klientom kubków wielokrotnego użytku.

W niektórych społecznościach, w tym w Toronto i Banff, pojawiły się również programy “bibliotek” kubków, które pozwalają ludziom wypożyczać kubki wielokrotnego użytku i zwracać je w całym mieście. “Biorąc pod uwagę wybór między jednorazowymi a wielokrotnego użytku, ponowne użycie jest zawsze lepszą opcją” – powiedziała Wallis.

Idź do oryginalnego materiału