Kto może być świadkiem na ślubie?
Na ślubie kościelnym występują zwykle dwaj świadkowie – jeden z każdej strony, tzn. jeden dla panny młodej, drugi dla pana młodego. Zdarza się, iż są wyznaczani dodatkowi świadkowie, jednak najczęściej ogranicza się ich liczbę do dwóch.
Co ważne, na ślubie kościelnym nie ma wymogu, aby świadkowie przypisani do małżonków byli określonej płci. Dlatego kobieta mogłaby mieć choćby kilku męskich świadków, a mężczyzna odwrotnie – kobiece świadkowe. Jest to jednak raczej kwestia kulturowa, iż zwykle panna młoda decyduje wybrać na świadka bliską sobie kobietę, a pan młody mężczyznę.
Jakie warunki trzeba spełnić, by móc być wybranym na świadka lub świadkową? Pewna 17-letnia dziewczyna spytała księdza z TikToka o to, czy może być świadkową na ślubie swojej przyjaciółki, jeżeli jeszcze nie skończyła 18 lat, ale do pełnoletniości brakuje jej zaledwie kilku miesięcy.
Odpowiedź duchownego rozczarowała internautkę.
"Mam bierzmowanie. Moja przyjaciółka będzie brała ślub i chce żebym była jej świadkową, a to będzie pół roku przed moimi 18. urodzinami. Ślub będzie kościelny” – napisała.
Duchowny z TikToka zaznaczył, iż „świadek do ślubu ma mieć ukończone 18 lat i posiadać istotny dowód osobisty lub paszport”. Okazuje się więc, iż niestety młoda kobieta nie może zostać świadkową, ale czy to koniec warunków, które należy wypełnić?
Przynajmniej jeden ze świadków musi być osobą ochrzczoną w Kościele katolickim. Może to być osoba katolicka praktykująca lub niepraktykująca.
Wbrew temu, w co wierzy wiele osób świadek może być osobą po rozwodzie. Nie ma także żadnego prawa, które zabraniałoby kobiecie ciężarnej pełnić funkcji świadkowej w czasie ślubu kościelnego.
Swego czasu ks. Rafał Jarosiewicz, który także jest obecny na platformie TikTok, został zapytany o to „czy dziewczyna po rozwodzie może zostać świadkową na ślubie”. – jeżeli chodzi o świadka na ślubie, to tak. Taka osoba może być świadkiem na ślubie –potwierdził informację duchowny.