Księżyc zasłoni część tarczy słonecznej

radiokielce.pl 2 dni temu
Zdjęcie: 25.10.2022. Kielce. Częściowe zaćmienie Słońca / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce


Niezwykły spektakl będzie można oglądać na sobotnim niebie. 29 marca zobaczymy zaćmienie Słońca. Maksymalna faza tego zjawiska nastąpi o godz. 12.27.

– Zaćmienie Słońca to takie zjawisko, do którego dochodzi wtedy, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdą się w jednej linii, przy czym Księżyc musi być pośrodku – mówi popularyzator astronomii, Mateusz Kalisz z kanału Astrolife. – Ta linia nie będzie idealna, dlatego nigdzie na Ziemi nie zobaczymy całkowitego zaćmienia Słońca, a wszędzie, gdzie będzie ono widoczne, będzie zjawiskiem częściowym. Zaćmienie częściowe to takie, kiedy Księżyc nie zakrywa całej tarczy, a jedynie jakąś jej część. Może być głębsze lub płytsze – wyjaśnia.

Mateusz Kalisz zwraca uwagę, iż w Polsce ta faza będzie dość płytka. Księżyc nieznacznie, choć zauważalnie przykryje część słonecznej tarczy.

– W naszym kraju największą fazę zjawiska będą mogli zobaczyć mieszkańcy województw północno-zachodnich. Na przykład w Świnoujściu Księżyc przykryje 16,5 proc. słonecznej tarczy, natomiast im dalej na południowy wschód, tym faza będzie coraz mniejsza. W Bieszczadach Księżyc tylko nieznacznie muśnie tarczę Słońca, przykrywając zaledwie jej 2 procent – opisuje.

W Kielcach obserwatorzy zauważą, iż jedynie 6 procent tarczy naszej gwiazdy jest zasłonięte.

– Pierwszy kontakt tarczy Księżyca z tarczą Słońca w Kielcach będzie miał miejsce o godz. 11.51. Wtedy obserwując Słońce, zauważymy, iż tarcza naszej gwiazdy jest delikatnie nadgryzana. O 12.27 będzie maksimum, natomiast koniec zaćmienia nastąpi o godz. 13.02 – wskazuje.

Mateusz Kalisz zachęca do obserwacji zjawiska, ale zaznacza, iż trzeba to robić bezpiecznie, bo patrzenie na naszą gwiazdę może nam zaszkodzić. Najlepiej robić to z wykorzystaniem okularów ze specjalną folią ND5, które zostały stworzone specjalnie z myślą o obserwacji Słońca.

– To jest jedyny, sprawdzony, bezpieczny sposób. Nie polecam korzystania z płyt CD, ze starszych zdjęć rentgenowskich, okopconych szyb, dyskietek, ponieważ to, iż obraz jest przyciemniony, nie oznacza, iż zostało zablokowane szkodliwe promieniowanie UV czy podczerwone, które dostaje się do środka naszego oka i niepostrzeżenie wyniszcza nam gałkę oczną – ostrzega.

Transmisję zaćmienia na żywo będzie można też obserwować na kanale Astrolife, który Mateusz Kalisz prowadzi na YouTube. Początek już od godz. 10.00.

A specjalne okulary warto kupić w Internecie, bo choć na to zaćmienie Słońca nie zdążą już dotrzeć, to warto być przygotowanym na kolejne, które ma mieć miejsce 12 sierpnia 2026 roku.



Idź do oryginalnego materiału