Piękne, zdrowe, lśniące włosy to atrybut każdego, komu zależy na zdrowiu oraz dobrym wyglądzie. By włosy zachwycały swoją witalnością, niezbędne jest dostarczanie im odpowiednich składników wraz z pożywieniem, w tym witamin i minerałów. Selen, cynk, krzem, żelazo oraz siarka to pięć pierwiastków, które są dla stanu włosów szczególnie ważne i wpływają na owy stan korzystnie. Jaką rolę w naszym organizmie pełni krzem i jakie ma on znaczenie dla włosów? Ten tekst będzie w zupełności poświęcony temu właśnie pierwiastkowi, a więc zapraszamy do lektury!
Pochodzenie i formy krzemu
Krzem nie bez powodu określany jest mianem „pierwiastka życia”. Pierwiastek ten jest półmetalem, który powszechnie występuje w przyrodzie (obok tlenu jest jednym z najpowszechniej występujących pierwiastków na Ziemi). Na tablicy Mendelejewa odnajdziemy go jako Si, a po łacinie jego nazwa to silicium. Nie tylko, jako tlenek krzemu, buduje skorupę ziemską, ale również jako krzem buduje niemal każdą komórkę w organizmie człowieka i innych żywych organizmów. Kumuluje się głownie w takich narządach jak wątroba, kości, nerki, skóra, płuca i śledziona.
Jakie adekwatności wykazuje ten pierwiastek?
Otóż krzem jest niezbędny do budowy tkanki łącznej – stanowi składnik budulcowy ścian komórkowych, kości, stanów oraz ścięgien. Jest niezwykle istotny dla skóry, ponieważ pozwala syntezować elastynę kolagen i kwas hialuronowy, przez co wpływa także na stan włosów i paznokci. Ponadto krzem neutralizuje toksyny kumulujące się w organizmie i jest potrzebny w leczeniu chorób kostno – stawowych.
Gdy w organizmie zaczyna brakować tego pierwiastka, objawy stają się gwałtownie zauważalne. Objawami niedoborów krzemu jest pogorszenie się kondycji włosów – ich wypadanie, kruszenie się, matowość oraz paznokci (te mogą się łamać i rozdwajać). Jak więc widać, krzem to pierwiastek bardzo istotny dla naszego zdrowia jak i urody.
Gdzie znajdziemy źródło krzemu?
Wszelkie niedobory tego pierwiastka można uzupełnić dbając o dietę bogatą w krzem. Występuje on w sporych ilościach w kaszach, pełnoziarnistych produktach, w otrębach. W krzem bogate są również warzywa takie jak marchew, buraki, szczypiorek czy fasola. Warto jeść owoce wraz ze skórką, ponieważ krzem znajduje się właśnie w niej. jeżeli chodzi o zioła i polne rośliny, to najbogatszym źródłem krzemu jest skrzyp polny oraz pokrzywa. Teraz już wiecie dlaczego suplementy z owymi wyciągami są tak powszechne dla poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Na rynku produktów zielarskich i aptecznych można znaleźć wiele suplementów zawierających w swoim składzie krzem. Suplementację można włączyć wówczas, jeżeli wraz z dietą nie przyjmujemy wystarczająco dużo tego pierwiastka. Jeśli na co dzień jesz sporo pełnoziarnistych produktów, brązowy ryż i spore ilości warzyw jak ogórki, cebula, marchew czy kapusta, najpewniej nie będziesz mieć problemu z niedoborami. Ilość krzemu w naszym organizmie maleje wraz z wiekiem, dlatego warto zadbać o przyjmowanie tego pierwiastka w pożądanych dla organizmu ilościach. Szczególnie warte polecenia są te suplementy, które zawierają w sobie krzem organiczny. Taka forma krzemu jest zdecydowanie lepiej przyswajalna przez organizm niż zwykły krzem. Krzem organiczny jest związkiem trwałym i biodostępnym.
Znaczenie krzemu dla zdrowia włosów
Krzem jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania włosów, skóry i paznokci. Jego niedobory są od razu widoczne w postaci łamliwych paznokci, kruchych i osłabionych włosów, tendencji do pojawiania się zmarszczek, wiotkiej skóry oraz trudno gojących się ran. Gdy brakuje nam krzemu wraz z cynkiem i miedzią, nasze włosy zaczynają się wyraźnie przerzedzać, a fryzura prezentuje się niezdrowo, pasma są matowe, szorstkie, bez życia. Co bardzo istotne – niedobory krzemu w diecie mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu, na skutek osłabienia organizmu i zwiększonej podatności na stany zapalne.
Odpowiednia ilość krzemu w diecie jest więc niezbędna jeżeli chcemy mieć zdrowe i mocne pasma włosów. Krzem wyraźnie wzmacnia włosy jak i pobudza je do szybszego, intensywniejszego wzrostu. Krzem uelastycznia skórę (także tą na głowie), wzmacnia strukturę włosów i powoduje, iż wyglądają one zdrowo, są sprężyste i wyraźnie wzmocnione.
Badanie naukowe dotyczące krzemu
Od lat pojawiają się coraz nowsze badania dotyczące krzemu. Dzieje się tak, ponieważ rośnie zainteresowanie tym pierwiastkiem. Wciąż odkrywane są nowe funkcje jakie spełnia on w prawidłowym funkcjonowaniu organizmów żywych, także u ludzi. Co pokazują badania naukowców? Otóż:
- krzem wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe (Boguszewska i in., 2003),
- pozbawienie szczurów krzemu osłabia tworzenie kolagenu oraz kości (Seaborn i Nielsen, 2002),
- kwas krzemowy hamuje wchłanianie glinu, który jest najpowszechniej występującym w biosferze metalem neurotoksycznym działającym neurodegeneracyjne i prowadzącym np. do powstania choroby Alzheimera (Belles i in., 1998).
Badań nad krzemem jest oczywiście wiele, a trzy powyższe pokazują jak szeroki jest zakres działania krzemu na ludzki organizm jak i na organizmy innych żywych istot.
Suplementując krzem odnosimy wiele korzyści dla zdrowia organizmu, w tym oczywiście dla zdrowia skóry i włosów. Stabilne ilości krzemu sprawiają, iż nie będziemy mieli problemu z przerzedzającymi się włosami, a wręcz przeciwnie – będą one mocne, witalne, zregenerowane i lśniące.
Sposoby suplementacji krzemu
Czym objawiają się niedobory krzemu? Wspomnieliśmy już o słabych włosach, ale niedobory tego pierwiastka można dostrzec także w nasilającym się trądziku, przedwczesnym siwieniu, bólach stawów, infekcjach dróg oddechowych, a choćby w pojawieniu się cellulitu.
W przypadkach niedoborów warto sięgać po suplementację w postaci stabilnej formy krzemu, a więc po krzem organiczny, czyli monometylosilanetriol (w skrócie MMST). Krzem przyjmować można w formie stałej (tabletki) lub płynnej. Dzienna dawka wynosi 10 do 30 mg pierwiastka.
Krzem można stosować również zewnętrznie w postaci serum, wcierek do skóry głowy czy balsamów lub kremów.
Inne korzyści zdrowotne krzemu
Jak już wspomniano, krzem odgrywa szereg ważnych ról w organizmie. Wspiera zdrowie i nienaganny wygląd skóry oraz paznokci, poprawia ich elastyczność jak również:
- pomaga regenerować tkanki,
- wzmacnia odporność,
- buduje ściany naczyń krwionośnych,
- usuwa toksyczne złogi z organizmu,
- przeciwdziała stanom zapalnym, itp.
Odpowiednia dieta oraz wspomaganie się suplementacją pozwoli Ci uzupełnić wszelkie braki krzemu w organizmie. Jak widać jest to pierwiastek bardzo istotny dla urody jak i dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. jeżeli zauważasz, iż Twoje włosy są w słabszej kondycji, może to być spowodowane niedoborami tego pierwiastka. Zawsze warto to skonsultować z trychologiem, który wykona analizę pierwiastkową włosów i doradzi Ci najlepszy sposób suplementacji krzemu i pielęgnacji mającej na celu wzmocnienie pasm.