Kryzys wymiaru sprawiedliwości w Polsce: Konsekwencje reform Prawa i Sprawiedliwości

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Kryzys wymiaru sprawiedliwości w Polsce: Konsekwencje reform Prawa i Sprawiedliwości


W Polsce toczy się coraz bardziej dramatyczna dyskusja o stanie wymiaru sprawiedliwości. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, zwrócił uwagę na fakt, iż Prawo i Sprawiedliwość (PiS) walczy z konsekwencjami własnych reform w wymiarze sprawiedliwości.

Zarzuty wobec Trybunału Konstytucyjnego

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha krytycznie ocenił obecną sytuację w Trybunale Konstytucyjnym, stwierdzając, iż stracił on wszelką wiarygodność. W jego opinii, orzeczenia Trybunału nie mają dziś żadnego znaczenia. To oznacza, iż w Polsce brakuje niezależnego i wiarygodnego sądu, który might mieć wpływ na decyzje polityczne.

Brak kandydatów Koalicji Obywatelskiej na wakaty w Trybunale

Wiceminister Myrcha odniósł się również do kwestii braku kandydatów Koalicji Obywatelskiej na wakaty w Trybunale Konstytucyjnym. W jego opinii, nominowanie nowych sędziów nie miałoby sensu, ponieważ nie przyczyniłoby się do rozwiązania obecnych problemów.

Wpływ zmian w Sądzie Najwyższym

Wiceminister Myrcha wskazał, iż prace nad reformą Sądu Najwyższego trwają. Będzie ona musiała odpowiedzieć na orzeczenia europejskich trybunałów, które zakwestionowały funkcjonowanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Reforma ma zostać zaprezentowana w I kwartale przyszłego roku.

Skarga PiS na Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Wiceminister Myrcha odniósł się również do skargi PiS, która czeka na rozpatrzenie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od decyzji tej izby zależy, czy partia Jarosława Kaczyńskiego będzie mogła liczyć na subwencję z budżetu państwa.

Wyniki reformy wymiaru sprawiedliwości

W Polsce od ponad 5 lat realizowana jest reforma wymiaru sprawiedliwości, której celem było zwiększenie efektywności sądownictwa. Jednakże, zgodnie z danymi GUS, w 2020 roku przeciętny czas trwania postępowania sądowego wynosił 14,5 miesiąca, co jest dłuższe niż w 2015 roku. Co więcej, zgodnie z badaniem CBOS, 60% Polaków uważa, iż sądy są politycznie zależne.

Konsekwencje dla Polski

Wyniki reformy wymiaru sprawiedliwości mogą mieć daleko idące konsekwencje dla Polski. Brak zaufania do sądów może prowadzić do utraty wiary w państwo i sądownictwo. Co więcej, brak niezależności sądów może osłabić pozycję Polski w Unii Europejskiej.

Wnioski

W Polsce toczy się walka o niezależność sądów i wiarygodność wymiaru sprawiedliwości. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zwrócił uwagę na konsekwencje reformy wymiaru sprawiedliwości, które mogą prowadzić do utraty wiary przez Polaków w sądownictwo. Dlatego, aby zachować wiarygodność polskiego sądownictwa, należy pilnie dążyć do realizacji reform, które umożliwią sądom pełnienie ich roli niezależnie od wpływów politycznych.

Idź do oryginalnego materiału