Krokiety z pieczarkami

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Krokiety z pieczarkami i cebulką to świetny pomysł na szybki i tani obiad lub potrawę wigilijną. Są bardzo proste w wykonaniu. Smakują rewelacyjnie z czerwonym barszczem. Zobacz jak zrobić pyszne krokiety.

Dawno nie robiłam krokietów. Okazja nadarzyła się, gdy nie zrobiłam zupy pieczarkowej i w lodówce zostały mi niewykorzystane pieczarki. jeżeli nie masz dużo czasu w przygotowanie obiadu lub potraw wigilijnych, to moje krokiety z pieczarkami sprawdzą się idealnie. Potrawę możesz oczywiście zrobić dzień wcześniej i przechowywać w lodówce. W dniu podania wystarczy odgrzać na patelni lub w piekarniku. Smakują zarówno w dniu zrobienia, jak i odgrzane na drugi dzień. Bardzo lubię krokiety z pieczarkami podane do czystego barszczu czerwonego. Nie wyobrażam sobie wesela czy sylwestra bez tych potraw na ciepło. Koniecznie sprawdź mój przepis.

Krokiety z pieczarkami to:

  • szybkie danie obiadowe, które zrobisz w 20 minut
  • idealna potrawa w diecie wegetariańskiej

Krokiety z pieczarkami – składniki.

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 235 kcal w 100g. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Ciasto na naleśniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej lub tortowej typ 500, 450 lub 400
  • 1 szklanka gazowanej wody mineralnej (jeśli użyjesz wody niegazowanej, to naleśniki nie będą pulchne)
  • 1 szklanka letniego mleka
  • 2 nieduże jajka
  • 1 łyżka oleju roślinnego
  • łyżeczka soli

Farsz na krokiety:

  • 600 g pieczarek
  • 200 g cebuli (2 średnie sztuki)
  • pół łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu

Dodatkowo możesz także dodać do farszu 150 g sera żółtego. Ja dziś nie miałam, więc nie dodałam, ale często dodaję ser do farszu. Dzięki niemu krokiety mają szlachetniejszy smak.

Przygotuj także tłuszcz do zeszklenia cebulki oraz obsmażania krokietów. Na wigilię stosuję olej roślinny, a na co dzień smalec gęsi.

Ewentualnie panierka:

  • szklanka bułki tartej (lub np zmielone otręby owsiane)
  • 2 jajka

Sposób wykonania krokietów z pieczarkami

Do przygotowania krokietów z pieczarkami potrzebować będziemy przede wszystkim: ostrego noża i deski do krojenia, miski, miksera, szerokiej patelni do naleśników z nieprzywierającą powierzchnią. Zamiast miksera możesz także uzyć blendera lub manualnej trzepaczki kuchennej. Przed przystąpieniem do robienia krokietów, przeczytaj dokładnie cały opis. Dzięki temu optymalnie zaplanujesz pracę w kuchni.

Krok 1. Przygotowuję ciasto i smażę dość grube naleśniki na krokiety.

Do miski przesiewam mąkę. Wbijam jajka i oprószam solą. Następnie wlewam wodę gazowaną oraz mleko i olej. Dzięki gazowanej wodzie, ciasto na naleśniki będzie puszyste. Wszystkie składniki dokładnie mieszam dzięki miksera na średnich obrotach. Mieszam do czasu, aż uzyskam jednolitą masę bez grudek o konsystencji śmietany. Ciasto do naleśników na krokiety powinno być gęstsze niż na cienkie naleśniki.

Tak przygotowane ciasto na naleśniki przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odkładam na około 15 – 30 minut, aby odpoczęło. jeżeli mleko i jajka były w temperaturze pokojowej, to możesz zmniejszyć czas do 10 minut. W tym wolnym czasie robię farsz.

Gdy po 30 minutach ciasto odpocznie, rozpoczynam smażenie naleśników. Na rozgrzanej i szerokiej patelni smażę z obu stron grubsze naleśniki na krokiety. Nie zarumieniam, gdyż będę jeszcze obsmażać z nich krokiety. Teoretycznie nie powinno się natłuszczać patelni do smażenia naleśników. W praktyce jednak nasze patelnie mają nie najnowszą powierzchnię. Dlatego ja lekko natłuszczam przed smażeniem co 3 – 4 naleśnika. Nie przejmuj się, jeżeli pierwszy naleśnik się nie uda. Kolejne będą się już dobrze smażyły. jeżeli naleśniki wychodzą za grube, to rozcieńczam ciasto wodą. o ile natomiast są za cienkie, to zagęszczam ciasto mąką. Dokładny opis przygotowania ciasta i proces smażenia opisuję w przepisie prosty przepis na naleśniki. Zachęcam przeczytać przed smażeniem.

Usmażone naleśniki układam na talerzu jeden na drugim i przykrywam czystą ściereczką kuchenną lub talerzem, aby nie schły. Tak ułożone naleśniki będą miękkie i elastyczne, czyli idealne do formowania krokietów.

Krok 2. Przygotowuję farsz z pieczarkami i cebulką na krokiety.

Cebulkę obieram z łupinek i kroję w drobna kostkę. Kapelusze pieczarek obieram ze skórki, a trzonki zostawiam bez obierania. Kroję w kostkę, ale nie tak drobna jak cebulkę. Otóż pieczarki skurczą się podczas obsmażania.

Następnie na rozgrzanej patelni rozgrzewam łyżkę tłuszczu i na lekko mniejszym niż średnim ogniu, szklę cebulkę przez około 10 minut. Gdy cebulka się zeszkli, wrzucam pokrojone pieczarki. Całość smażę na średnim ogniu i często mieszam drewnianą łyżką. Po upływie około 20 minut, gdy z pieczarek odparuje woda i zrobię się miękkie, oprószam solą oraz oraz świeżo zmielonym pieprzem czarnym. jeżeli masz pod ręką starowany ser żółty, to możesz w tym momencie dodać. Całość mieszam i zdejmuję z ognia. Farsz musi być dobrze doprawiony. Pod koniec próbuję i ewentualnie dodaję ulubione przyprawy.

Krok 3. Nakładam farsz. Formuję i smażę krokiety.

Mam już gotowe naleśniki oraz farsz. Nastała więc pora na uformowanie krokietów :-).
Są 2 metody formowania krokietów. Pierwsze metoda jest łatwiejsza. Na każdy naleśniki dzięki łyżki nakładam farsz (2 – 3 łyżki) i rozprowadzam równomiernie. Naleśnik zwijam w rulon. Możesz także tak jak ja uformować naleśniki podwinięte z obu stron. W tym celu na środek naleśnika nakładam dzięki łyżki farsz (2 – 3 łyżki). Górę i dół naleśnika składam do środka. Następnie zaczynając od boku naleśnika, zwijam krokiet. W opisany sposób formuję pozostałe krokiety.

Tak przygotowane krokiety smażę partiami kilka sztuk naraz na grubej patelni i podaję od razu na gorąco. Przed Wigilią lub inną, rodzinną imprezą krokiety robię dzień wcześniej i chowam do lodówki. W dniu podania wystarczy odgrzać na patelni lub w piekarniku. Potrawa smakuje rewelacyjnie zarówno w dniu zrobienia, jak i po odgrzaniu na drugi dzień. Takie krokiety po usmażeniu można także zamrozić. Następnie na małym ogniu zamrożone krokiety podgrzewamy na patelni lub w piekarniku w temperaturze około 100 stopni C. Możesz też zamrozić sam farsz ale bez dodatku sera, który dodaje się pod sam koniec na patelni.

Jeśli lubisz, możesz też przed smażeniem obtoczyć krokiety w panierce. W tym celu na 1 talerzu wbijam jajka i roztrzepuję dzięki widelca. Na drugi talerz wsypuję bułkę tartą.

Każdy krokiet obtaczam w jajku i bułce tartej. Krokiety smażę na rozgrzanym tłuszczu na średnim ogniu, do czasu aż się zarumienią. Do krokietów polecam czysty barszcz czerwony:

Jeśli masz ochotę na krokiety z kapustą i grzybami to sprawdź https://ania-gotuje.pl/przepis/krokiety-z-kapusta-i-grzybami/

Idź do oryginalnego materiału