Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać? Dlaczego krem z filtrem się roluje? Poznaj 5 praktycznych wskazówek i ciesz się słońcem bez obaw o kondycję skóry.
Spis treści
- Dlaczego ochrona przed słońcem jest ważna?
- 1. Wybierz odpowiedni filtr do twarzy
- Jak działa krem z filtrem SPF?
- 2. Wybierz krem z filtrem SPF o szerokim spektrum działania
- 3. Krem z filtrem pod makijaż – zachowaj kolejność pielęgnacji
- 4. Krem z filtrem się roluje? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
- 5. Zadbaj o całoroczną rutynę z kremem przeciwsłonecznym
Dlaczego ochrona przed słońcem jest ważna?
Skóra jest narażona na działanie słońca każdego dnia – nie tylko latem. Promieniowanie UVA jest niezmienne od pory roku. Powoduje uszkodzenia głębokich warstw skóry, choćby jeżeli nie widać tego na pierwszy rzut oka. Wpływa destrukcyjnie na kolagen i elastynę, z czasem powoduje wiotczenie skóry i pogarsza koloryt. Jest odpowiedzialne za procesy fotostarzenia. Z kolei promieniowanie UVB, nasilające się latem, to przyczyna natychmiastowej opalenizny, ale także powstawania rumienia i oparzeń słonecznych. Również te fale słoneczne powodują uszkodzenia skóry.
Ochrona przed słońcem to coś więcej niż zapobieganie nieprzyjemnym oparzeniom. Fotoprotekcja to zabezpieczenie przed fotostarzeniem, przebarwieniami, zwiotczeniem cery i jej przesuszeniem. Krem z filtrem do twarzy i kosmetyk przeciwsłoneczny do ciała pozwala dłużej cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem skóry.
W kontekście fotoprotekcji warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
1. Wybierz odpowiedni filtr do twarzy
Do wyboru mamy filtry mineralne i filtry chemiczne. Różnica między nimi polega na mechanizmie działania i na adekwatnościach, jakie zyskuje kosmetyk z danym filtrem. Polecamy filtry chemiczne, ponieważ mają wyższą skuteczność i dłuższy czas działania. Pozwalają także na utrzymanie lekkiej konsystencji kosmetyku.
Jak działa krem z filtrem SPF?
Filtr mineralny odbija promieniowanie słoneczne jak niewidzialny ekran lub maska ochronna. Z kolei filtr chemiczny pochłania promienie słońca i wchodzi z nimi w kontrolowaną reakcję, dzięki czemu skóra jest skuteczniej zabezpieczona.
A co oznacza skrót SPF? To Sun Protection Factor, czyli poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym typu UVB. W tym międzynarodowym oznaczeniu liczba – np. 50, 30, 10 – mówi nam, ile razy dłużej możemy pozostawać na słońcu, zanim pojawi się rumień. Jest to wartość orientacyjna, ponieważ w praktyce nakładamy mniej kremu z filtrem na twarz czy na ciało niż w warunkach laboratoryjnych. Nie bez znaczenia pozostają też indywidualne cechy skóry i zmienne czynniki środowiskowe.
2. Wybierz krem z filtrem SPF o szerokim spektrum działania
Dobry krem z filtrem do twarzy lub ciała powoduje więcej korzystnych efektów niż tylko ochronę skóry przed słońcem. Wszystko zależy od składników aktywnych wzbogacających formulację. Warto wybrać taki krem przeciwsłoneczny, który poza filtrami zawiera np. antyoksydanty, ektoinę, kompleks nawilżający, wodę kokosową, olej arganowy, niacynamid, ekstrakt z pączków porzeczki francuskiej. Podobnych składników warto szukać w produktach z filtrem do ciała.
Oprócz ochrony przeciwsłonecznej krem z filtrem do twarzy lub kosmetyk z SPF do ciała może dodatkowo:
- zwalczać nadmiar wolnych rodników,
- nawilżać,
- ograniczać utratę wody z naskórka,
- chronić przed światłem niebieskim Blue Light.
Wszystkim tym wymaganiom sprostają kosmetyki z linii City SUN: City SUN SPF 50 + do twarzy oraz City SUN Body SPF 30 do ciała.
3. Krem z filtrem pod makijaż – zachowaj kolejność pielęgnacji
Właściwa kolejność etapów pielęgnacji twarzy pozwala osiągnąć maksymalne efekty estetyczne. Krem z filtrem powinien być ostatnią warstwą pielęgnacyjną: po dokładnym oczyszczeniu skóry, po złuszczeniu martwych komórek i po zastosowaniu codziennego kremu, ale przed nałożeniem makijażu.
Jaką ilość kosmetyku należy nakładać na twarz i szyję dla najlepszej ochrony? W przypadku kremu z filtrem City SUN SPF 50+ wystarczy ok. 4–5 pompek na jedną aplikację. Oczywiście zależy to od powierzchni pielęgnowanej skóry. Krem nałożony w odpowiedniej ilości łatwo się wchłonie, nie zostawi białych śladów i się nie zroluje.
Ponieważ żaden filtr przeciwsłoneczny nie zapewnia pełnej i trwałej ochrony przed słońcem, aplikację należy ponawiać w ciągu dnia. Zawsze nakładamy krem z filtrem pod makijaż. Trzeba więc zmyć kosmetyki kolorowe przed użyciem filtra do twarzy. Tylko w ten sposób ochrona będzie maksymalnie skuteczna.
Nakładanie kremu z filtrem SPF ponawiaj w ciągu dnia co 2–3 godziny oraz każdorazowo po kontakcie z wodą.
4. Krem z filtrem się roluje? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Zdarza się, iż osoby stosujące kremy z filtrem do twarzy narzekają na rolowanie się kosmetyku na skórze podczas nakładania. Zwykle jednak nie jest to cecha samego produktu, tylko skutek błędów popełnianych w czasie poszczególnych etapów pielęgnacyjnych.
Dlaczego krem z filtrem się roluje?
- Skóra jest niedokładnie oczyszczona.
- Skóra wymaga złuszczenia – usunięcia nadmiaru martwych komórek naskórka, redukcji warstwy rogowej.
- Nałożono zbyt dużą ilość kosmetyku z filtrem – preparat nie może się całkowicie wchłonąć.
- Pielęgnacja jest wykonywana w zbyt dużym pośpiechu, bez odczekania minimum kilkunastu minut po każdym etapie. W efekcie produkty nie wchłaniają się wystarczająco i nie osiągają pełni działania.
- Na skórę nałożono zbyt wiele warstw kosmetyków.
- Kosmetyk z filtrem jest przeterminowany.
5. Zadbaj o całoroczną rutynę z kremem przeciwsłonecznym
O kremie z filtrem pamiętamy zwykle latem, tymczasem fotoprotekcja jest konieczna przez cały rok. To dlatego, iż promieniowanie UVA dociera do powierzchni Ziemi w takiej samej ilości każdego dnia. Jest niezależne od pory roku czy pogody. Dodatkowo skóra jest stale narażona na inne szkodliwe czynniki, np. wolne rodniki, którym przeciwdziałają najlepsze kremy przeciwsłoneczne o bogatym składzie.
Właśnie dlatego warto stosować krem z filtrem codziennie – rano i w ciągu dnia.
W sezonie letnim zalecamy dodatkowy środek bezpieczeństwa, czyli unikanie ekspozycji na słońce w godzinach 10–15.