Kraków. Kiełbaski z niebieskiej nyski

gazetatrybunalska.info 1 miesiąc temu

Wiele jest symboli królewskiego miasta Krakowa. Te najbardziej znane, to kościół Mariacki, Sukiennice, Piwnica pod Baranami, Wawel, kopiec Kościuszki, smok, lajkonik. Są też mniej oczywiste, ale bardzo lubiane. Należy do nich niebieska nyska z kiełbaskami z paleniska.

Wiekowe auto podjeżdża o godzinie 20. na ul. Grzegórzecką, tuż obok hali targowej; na chodniku pojawiają się dwa stoły, proste, dwukomorowe palenisko i skrzynki z oranżadą. Stoisko obsługuje dwóch mężczyzn: jeden zajmuje się pieczeniem kiełbasek, drugi przyjmuje zapłatę i wydaje zamówienia.

Kiełbaska z bułką i musztardą kosztuje 17 złotych, do tego butelka oranżady za 3 zł. Biorąc pod uwagę tutejsze ceny, to prawie darmo.

O 21:50 w gorący, sobotni wieczór kolejka liczy około 100 osób. Stojący w niej ludzie z zazdrością patrzą na tych, którzy dostąpili łaski pałaszowania kiełbasek. Po godzinie ci, którzy byli ostatnimi – stają się pierwszymi.

Kiełbasa jest dobrze wypieczona, aromatyczna i smaczna, idealna na wieczorną przekąskę.

Historia niebieskiej nyski sięga roku 1991. Dwaj taksówkarze Marek Dyląg i Aleksander Malik wpadli na pomysł, aby dla zawodowej braci i innych nocnych ptaszków przygotowywać na ulicy nieskomplikowane, sycące i niedrogie jedzenie. Tak powstał pierwszy krakowski food truck, który natychmiast zdobył popularność.

Choć cały anturaż jest rodem z PRL-u właściciele bardzo dbają o jakość dania. Od dwóch dekad kiełbasa robiona jest na zamówienie według specjalnej receptury. Proces pieczenia na otwartym ogniu skupia w sobie wieloletnie doświadczenie, a drewno, niezmiennie, jest tego samego gatunku. To sprawia, iż kiełbaski charakteryzują się powtarzalnością smaku.

Co ważne, otoczenie stoiska jest czyste, konsumenci grzecznie odnoszą butelki do skrzynek, a tekturowe tacki wyrzucają do kosza. To też dobra tradycja.

→ (mb)

28.07.2024

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Kraków. Andrzejek z zapałkami”

Idź do oryginalnego materiału