Kraje UE poparły cła odwetowe na USA za cła na stal i aluminium

zachod.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Spotkanie Komisji Europejskiej. Na zdjęciu Ursula von der Leyen i Maros Sefcovic (PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)


Unijne kraje zdecydowały o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone w reakcji na nałożone przez USA cła na stal i aluminium z Europy. Ponad 1,7 tys. amerykańskich produktów ma być obłożonych 25-proc. cłami, a na prawie 50 mają być nałożone cła 10 proc.

O liście produktów rozesłanej do państw członkowskich przez Komisję Europejską pisała w poniedziałek brukselska korespondentka Polskiego Radia. Potwierdziły się informacje Beaty Płomeckiej, iż unijny odwet został złagodzony i będzie o wartości około 20 mld euro. Początkowo mówiło się, iż będzie to 22,5 mld euro.

Cła uderzają w ikoniczne produkty z USA, także w większości w te ze stanów, które głosowały na Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. A zatem na liście są na przykład motocykle, jeansy, ciężarówki, części samochodowe, jachty, ubrania, w tym odzież sportowa, papierosy i tytoń, drewno, różne gatunki mięsa, soki owocowe, orzechy i migdały, soja, czy lody.

Cła będą wchodzić w życie etapami – pierwsze w przyszłym tygodniu, kolejne za miesiąc, ostatnie – jak soja czy migdały – w grudniu. Na liście nie ma amerykańskiej whiskey. O jej wykreślenie zabiegały Francja, Hiszpania i Włochy, które są głównymi eksporterami napojów alkoholowych do USA i obawiały się, iż prezydent Trumpa spełni groźby i nałoży 200 proc. cła na europejskie alkohole. A wtedy uderzyłoby to także w eksport polskiej wódki do Stanów Zjednoczonych.

Unia na razie reaguje tylko na amerykańskie cła na stal i aluminium z Europy, które obowiązują od połowy marca. Nie spieszy się natomiast z reakcją na cła na samochody i tak zwane cła wzajemne, ogłoszone w ubiegłym tygodniu. Cały czas liczy bowiem na negocjacje z USA.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Burza po wprowadzeniu ceł Trumpa

5 kwietnia 2025

Masowa wyprzedaż na Wall Street po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa globalnych ceł. W ciągu dwóch dni główne wskaźniki amerykańskiej giełdzie spadły o ok. 10 proc. Gdy na giełdzie...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

„Globalna wojna handlowa” – brytyjskie reakcje na cła

3 kwietnia 2025

"Globalna wojna handlowa" - to określenie pojawia dziś się w wielu brytyjskich gazetach, od lewa do prawa: od "Guardiana" po "Daily Mail". Ale media podkreślają, iż cios jest mniejszy,...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału