Brokuły są jednym z najzdrowszych i w dodatku łatwo dostępnych warzyw. Nie wszystkim smakują jednak takie gotowane, z wody. Możesz z nich jednak przygotować delikatne i wyraziste w smaku kotlety. To szybkie i smaczne danie, a twój organizm będzie ci wdzięczny.
Brokuł, zwane też zielonym kalafiorem, to odmiana kapusty warzywnej, powstały w wyniku krzyżówki. Do tej grupy możemy zaliczyć też kalafiory, kapustę, kalarepę, pak-choi, rzepę oraz jarmuż. Uprawiano je już w starożytnej Grecji i Rzymie. Uznaje się, iż do Polski sprowadziła je królowa Bona. Są niskokaloryczne, a przy tym zawierają wiele cennych substancji odżywczych – witamin oraz minerałów. Niestety, ze względu na swój specyficzny smak nie są zbyt lubiane. Szczególnie małe dzieci nie przepadają za brokułami. Warto się jednak przełamać, bo to warzywo, jest prawdziwą prozdrowotną bombą.
Brokuły – Pyszności; źródło: Adobe
Brokuły dobre na wszystko
Brokuły to źródło białka, a także witamin: C, A, K, B1, B2 i PP. Zawierają też wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor i siarkę. Brokuły pomogą nam również zwalczyć ewentualne stany zapalne w organizmie. Dzieje się tak za sprawą zawartego w nich kaempferolu. Ten sam składnik brokułów jest też pomocny w walce z alergią i łagodzi jej objawy. Te warzywa zawierają także cenny składnik – sulforafan. To silny przeciwutleniacz, który ma udowodnione działanie blokujące powstawanie nowotworowych mutacji DNA i wspomaga likwidację komórek nowotworowych. Poza tym zawarte w nim minerały zbawiennie wpływają na wzrok i cerę. Przekonałaś się już, iż warto włączyć brokuły do codziennej diety? Wybierz więc warzywo idealne.
Zobacz też: Jak gotować brokuły, żeby nie straciły koloru? To prostsze niż myślisz
Jakie brokuły kupować?
Najlepsze do spożycia są młode brokuły, ponieważ mają najwięcej substancji odżywczych. Wybierając warzywo, zwróć uwagę na to, by jego różyczki były zdrowe i pozbawione posiniaczonych główek. Kolor powinien być jednolity. Wybieraj te egzemplarze, na których nie kwitną żółte kwiaty, bo to oznacza, iż brokuł jest już przejrzały. Unikaj też zwiędłych liści. Świeże brokuły możesz przechowywać w lodówce choćby przez tydzień – najlepiej w szufladzie przeznaczonej do trzymania warzyw, w foliowym woreczku z dziurkami odprowadzającymi powietrze. Czas na przygotowanie kotlecików brokułowo-serowych. Są idealne do ziemniaków, kaszy lub pieczywa. Spróbuj!
Kotlety z brokułowo-serowe – przepis
Surówka z młodej kapusty to przepyszny dodatek do dania głównego. Jest lekka, zdrowa i chrupiąca. Rewelacyjnie komponuje się z daniami mięsnymi, ziemniaczanymi oraz jako samodzielna przekąska.
Składniki:
- 1 brokuł (ok. 1/2 kg)
- 1 jajko
- 130 g ulubionego sera żółtego w kawałku
- 4 łyżeczki bułki tartej
- ½ łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania:
- Brokuł opłucz i gotuj we wrzątku przez 4-5 minut. Wyjmij na durszlak. Kiedy ostygnie, odetnij dolną, twardą część i podziel go na różyczki. Przełóż je do blendera i zmiksuj na gładką masę.
- Przełóż ją do miski, dodaj jajko, bułkę tartą i starty na dużych oczkach żółty ser. Obficie dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. Dokładnie wieszaj.
- Piekarnik z termoobiegiem rozgrzej do 150 stopni. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia. Z masy uformuj kulki wielkości orzecha włoskiego, ułóż je na blasze i lekko spłaszcz.
- Piecz około 20 minut do lekkiego zarumienienia. Serwuj z dodatkiem sosu czosnkowego.
Zajrzyj na nasz kanał na YouTube. Znajdziesz tam fantastyczny przepis na gołąbki.