Kotlety mielone inaczej

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Polecam gorąco moje kotlety mielone inaczej, czyli z żółtym serem i pieczarkami. Są pyszne oraz soczyste i do tego bardzo proste w zrobieniu. Zapraszam po szczegółowy opis wraz z fotorelacją.

Bardzo lubię kotlety mielone na obiad. Są bardzo tanie i szybkie. Tym raz w trochę innej formie, bo z nadzieniem. W przygotowywaniu posiłku pomagała mi córeczka, która uwielbia robić okrągłe kotleciki 🙂 Moje dzieci, które nie przepadają specjalnie za mielonymi, w takiej formie zajadały się, aż miło było popatrzeć. Zapraszam na pyszne kotlety, inne niż na co dzień.

Składniki:

  • 600 g mięsa mielonego (u mnie najczęściej łopatka lub szynka wieprzowa)
  • 150 g sera żółtego
  • 150 g pieczarek
  • 100 g cebuli (1 nieduża sztuka)
  • 100 g ogórków kiszonych
  • 1 jajko
  • pęczek natki pietruszki
  • pół łyżeczki soli
  • pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
  • opcjonalnie bułka tarta do obtoczenia kotletów
  • tłuszcz do smażenia (u mnie smalec gęsi)

Jak zrobić kotlety mielone inaczej?

Do zrobienia kotletów potrzebować przede wszystkim: miski oraz patelni z grubym dnem.

Krok 1 – mielę mięso

Mięso możesz kupić już zmielone, lub samodzielnie zmielić w domu. Ja wolę samodzielnie zmielić, bo przynajmniej wiem co jem. jeżeli już kupuję, to proszę by ekspedientka zmieliła wybrane przeze mnie kawałek. Gotowe mięso mielone w marketach jest kiepskiej jakości i zawiera dużo tłuszczu. Na ostateczny smak kotletów bardzo duży wpływ ma wybór świeżego i dobrej jakości mięsa.

Możesz użyć mięsa wieprzowego, wołowego lub drobiowego. Pyszne jest połączenie mięsa wieprzowego z wołowym.

Krok 2 – przygotowuję warzywa oraz ser

Cebulkę obieram z łupinek i kroję w kostkę.
Pieczarki myję i kroję w kostkę.

Na patelni rozgrzewam łyżkę tłuszczu (masło, olej roślinny lub smalec gęsi). Wrzucam cebulkę oraz pieczarki. Podsmażam na średnim ogniu i często mieszam do czasu, aż cebulka się zeszkli i z pieczarek odparuje woda. Następnie zdejmuje z ognia i odstawiam do ostudzenia.

Ogórka kiszonego kroję w kostkę. Możesz też użyć ogórków w occie lub papryki (surowa lub marynowana).

Natkę pietruszki drobno siekam.

Ser żółty kroję w większą kostkę o boku około 1,5 – 2 cm.

Krok 3 – masa na kotlety

Do miski z mięsem mielonym wbijam jajko. Wrzucam ogórka kiszonego i posiekaną natkę pietruszki. Dodaję także podsmażoną cebulkę z pieczarkami. Oprószam solą i świeżo zmielonym pieprzem czarnym. Wszystko mieszam ze sobą, aż otrzymam jednolitą masę.

Krok 4 – formuję kotlety mielone i nadziewam serem

Z mięsno warzywnej masy nabieram porcję i lekko spłaszczam. Do środka kładę kostkę sera żółtego i oblepiam boki. W dłoniach formuję kulkę i lekko spłaszczam. Możesz też uformować podłużne kotlety w formie roladki. Następnie odstawiam na talerzu na tacce w celu usmażenia. jeżeli chcesz, możesz też obtoczyć kotlety w bułce tartej.

Moje kotlety mielone obtaczam w bułce tartej, tak jak na zdjęciu powyżej.

Krok 5 – smażę kotlety mielone

Na patelni rozgrzewam tłuszcz (olej roślinny lub smalec np gęsi). Na dobrze rozgrzanym tłuszczu na nie dużym ogniu smażę kotlety z obu stron na rumiano.


Gdy kotlety się usmażą, zdejmuje ostrożnie z patelni i układam na talerzu wyścielonym ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Kotlety mielone jak u babci

Kotlety mielone inaczej są już gotowe. Podaję na gorąco i uwielbiam ten ciągnący się ser po rozkrojeniu. Smakują rewelacyjnie z ziemniakami i ogórkami. Typowy polski obiad w lekko zmienionej formie.
Smacznego 🙂

Idź do oryginalnego materiału