Koszule w prążek – nazewnictwo i stylizacje

mrvintage.pl 1 rok temu

Koszule w prążek to dość specyficzny i niszowy produkt, który u nas nigdy nie był jakoś szczególnie popularny. Z ciekawości sprawdziłem dzisiaj zasoby sklepu internetowego Wólczanki i na ponad 170 modeli koszul, zaledwie 8 jest z wzorem prążkowanym. To pokazuje, iż ten rodzaj koszul raczej nie ma wielu sympatyków w Polsce, skoro choćby najpopularniejsze marki koszulowe unikają ich jak ognia.

Ale jako ciekawostkę dodam, iż gdy w ramach mojej współpracy z marką OSOVSKI, a później z marką Lancerto tworzyliśmy linie koszulowe, to modeli prążkowanych było w nich naprawdę sporo (nawet 50% całej kolekcji) i niemal wszystkie z nich cieszyły się sporym wzięciem. To pokazuje, iż jednak są osoby, które chciały mieć prążki w swoich zasobach koszulowych i cieszę się, iż moje autorskie wybory tkanin trafiały w ich gust.

W dzisiejszym artykule postanowiłem przypomnieć najpopularniejsze typy prążków koszulowych oraz pokazać w jaki sposób można nosić takie koszule, zarówno w wersji eleganckiej, jak i sportowej.

{Pierwotna wersja tego artykułu została opublikowana na blogu w roku 2016 (stąd obecność starszych komentarzy), obecna wersja została zaktualizowana}

RODZAJE PRĄŻKÓW NA TKANINACH KOSZULOWYCH

Prążków koszulowych jest co najmniej kilkanaście rodzajów. Ja do mojego zestawienia wybrałem te najbardziej charakterystyczne i najpopularniejsze. jeżeli chodzi o nazewnictwo i charakterystykę poszczególnych prążków, to muszę uprzedzić, iż zdarzają się w tym temacie rozbieżności, które wynikają z tego, iż nigdzie nie jest dokładnie określone przy jakiej szerokości prążka mamy do czynienia z prążkiem bengalskim, a przy jakiej już z markizowym itd. Do tego dochodzi jeszcze lokalne nazewnictwo i to, iż wiele marek stosuje jeszcze jakieś własne terminy. Potraktujcie zatem niniejszy artykuł jako moją subiektywną próbę uporządkowania nazw, a nie żelazne definicje poszczególnych rodzajów prążków.

Prążki markizowe (ang. awning stripe)

To najszerszy rodzaj prążka. Jego nazwa nawiązuje do tkanin, które kiedyś powszechnie wykorzystywano na poszycia markiz okiennych montowanych na elewacji budynków. Zresztą wzór ten przez cały czas jest stosowany w branży okiennej. jeżeli chodzi o koszule, to w tej chwili dość rzadko spotyka się ten wzór w odzieży gotowej, takich tkanin raczej trzeba szukać w próbnikach szycia miarowego.

Bez wątpienia jest to propozycja dla osób lubiących wyróżniać się strojem, bo prążki markizowe przyciągają uwagę, jak żaden inny rodzaj tkaniny. To taki koszulowy odpowiednik power suit. Do tego dochodzą jeszcze skojarzenia z ubiorem więźniów obozów zagłady i mamy odpowiedź dlaczego prążek markizowy tak rzadko jest spotykany w Polsce.



Koszula Suitsupply, fot. suitsupply.com


fot. poszetka.com

Klasyczny prążek bengalski (ang. bengal stripe)

Jeden z największych klasyków wśród tkanin z prążkiem. Najczęściej występuje w kolorze granatowym, błękitnym i czerwonym. Klasyczny bengal stripe ma szerokość ok. 6-8 mm i prążek ma zawsze taką samą szerokość jak białe tło. Duży kontrast kolorystyczny sprawia, iż koszule uszyte z takich tkanin są bardzo wyraziste i często to właśnie one stają się najmocniejszym punktem całej stylizacji. Świetnie nadają się do „podkręcenia” klasycznych garniturów z gładkich tkanin. To dobry wybór dla osób, które lubią się wyróżniać ubiorem. Koszule te pięknie wyglądają z kontrastującymi krawatami.

Niewątpliwą zaletą kontrastowych prążków bengalskich jest też to, iż skutecznie wyszczuplają sylwetkę, zatem polecam je osobom, które szukają ubrań niwelujących ten problem.


Koszula Suitsupply, fot. suitsupply.com

Paul Stuart, fot. paulstuart.com

fot. Pini Parma

Fot. Pini Parma

fot. Ralph Lauren

Prążek bengalski pięknie wygląda także na tkaninach typu oxford. Specyfika tego splotu sprawia, iż na oxfordzie ten prążek nie jest tak kontrastowy jak na innych tkaninach. Poniżej przykład takiej koszuli.


Wąski prążek bengalski

Ten wzór jest sporo węższy od klasycznych prążków bengalskich, przez co jest bardziej uniwersalny i nie tak kontrastowy. Świetnie komponuje się z marynarkami i garniturami w kratę, ponieważ mała skala wzoru na koszuli nie koliduje z większością krat marynarkowych. To samo dotyczy krawatów – zarówno te z małym i dużym wzorem będą pasować do takiej koszuli.

Koszule z wąskim prążkiem bengalskim świetnie sprawdzają się w roli koszul biznesowych i jest to dobra propozycja dla osób szukających czegoś klasycznego i stonowanego, ale jednocześnie niebędącego koszulą białą lub błękitną z gładkiej tkaniny.

Koszula z kolekcji OSOVSKI & Mr. Vintage do kupienia tutaj. Koszula objęta promocją „Druga -50%”, szczegóły na końcu wpisu.

Wąski prążek bengalski jest także bardzo popularnym wzorem na sportowych koszulach oxford nawiązujących do amerykańskiej klasyki stylu preppy. Z tego powodu ten prążek bywa też nazywany uniwersyteckim. Takie koszule bez trudu znajdziecie w każdej kolekcji Gant, Polo Ralph Lauren czy Brooks Brothers. Przy tej okazji warto obalić mit mówiący o tym, iż prążki są dobrym wzorem wyłącznie dla koszul eleganckich. Poniższe zdjęcia pokazują, iż po zmianie tkaniny na mniej formalną i dodaniu sportowych detali do koszuli (np. kołnierz button-down, kieszonka na piersi), ten sam prążek nabiera zupełnie innego charakteru.

Koszula Gant, fot. gant.co.uk

Koszula Charles Tyrwhitt, fot. ctshirts.co.uk

Prążek cukierkowy (ang. candy stripe)

To również prążek symetryczny, ale o nieco innym rozstawie wzoru (przy bengalskim prążek biały i kolorowy są tej samej szerokości, a tu białe tło zajmuje większą powierzchnię tkaniny), przez co nie jest tak kontrastowy i wyrazisty. Swoją nazwę wziął od popularnych lasek cukierkowych (ang. candy cane) na których można zobaczyć taki wzór. Prążek candy stripe znacznie częściej spotyka się bardziej nietypowych kolorach niż ma to miejsce przy prążku bengalskim.


Cesare Attolini

Prążek ołówkowy (ang. pencil stripe)

Tkanina z prążkiem ołówkowym wygląda jak biała kartka pokryta cienkimi liniami narysowanymi w równych odstępach. Prążek jest subtelny, ale na białym tle odznacza się dość wyraźnie. To dobra propozycja dla osób, którym podoba się idea koszuli w prążek, ale nie mogą się przekonać do bardziej wyrazistych wzorów (np. prażek bengalski lub cukierkowy).

Boggi, fot. boggi.com

Cesare Attolini, fot. cesareattolini.com

Prążek przerywany (ang. pin stripe)

Prążek często spotykany na tkaninach garniturowych, rzadziej na koszulowych. Charakterystyczną cechą jest niejednolita linia, która w powiększeniu wygląda jakby powstała z krótkich kresek.

Koszula Suitsupply, fot. suitsupply.com

Mango, fot. mango.com

Truck stripe

Jest to zwykle wielokolorowy wzór, którego główne prążki przypominają ślady opon na nawierzchni, stąd nazwa truck stripe. W Europie rzadko spotyka się takie koszule, natomiast jest to popularny wzór u marek amerykańskich, choćby przy koszulach garniturowych.

Koszula Brooks Brothers, fot. brooksbrothers.com

Paul Stuart, fot. paulstuart.com

Prążek włosowy (ang. hair stripe)

Najcieńsza odmiana prążka (stąd nazwa nawiązująca do włosa), która choćby z niewielkiej odległości wygląda jak jednolita tkanina. Nie zakładajcie takiej koszuli, jeżeli wybieracie się do telewizji lub nagrania wideo :)

CZY ŁĄCZYĆ PRĄŻKI Z INNYMI WZORAMI?

Oczywiście, iż tak, choć u nas przez cały czas często powtarzany jest mit mówiący o tym, iż w eleganckiej stylizacji tylko jeden element może mieć wzór. Nic bardziej mylnego. Koszule w prążek mogą świetnie wyglądać z marynarkami i garniturami w kratę, jodełkę, a choćby w prążki. Oczywiście krawat również nie musi być gładki. Taki zestaw wysyła sygnał „to jest gość, który podstawy mody męskiej ma już za sobą”. Trzeba tylko trzymać się zasady mówiącej o tym, iż skala wzoru na koszuli powinna być inna (czyli szersza lub węższa) niż skala wzoru na pozostałych ubraniach.

Poniżej kilka przykładów pokazujących jak można łączyć różne wzory.


Boggi, fot. boggi.comBoggi, fot. boggi.com

KOSZULA W PRĄŻEK CASUALOWO

W koszulach casualowych najpopularniejszym wzorem są kraty a ostatnio różnego rodzaju mikrowzory i nadruki, natomiast prążki spotyka się dość rzadko, szczególnie u europejskich marek. Sporo osób uważa je za zbyt eleganckie do zestawów bez krawata, co jest błędem, gdyż wiele zależy od rodzaju tkaniny i kołnierza. Na przykład koszula lniana w prążek bengalski z kołnierzem button-down może być noszona choćby z szortami.

Mango, fot. mango.com

Morris, fot. morrisstockholm.com

Boggi, fot. boggi.com

KOSZULA W PRĄŻEK W ZESTAWIE KOORDYNOWANYM

Ja jestem wielkim fanem koszul w prążek noszonych do zestawów koordynowanych z nieformalnymi krawatami i muchami (knity, wełny, grenadyny), zatem i takie rozwiązanie rekomenduję.

fot. blueloafers.com


Massimo Dutti, fot. massimodutti.com
Massimo Dutti, fot. massimodutti.com

Suitsupply, fot. suitsupply.com

KOSZULA W PRĄŻEK Z GARNITUREM

Prążki na koszuli obniżają jej formalność, ale nie aż tak bardzo jak kraty, zatem w zestawach z garniturami zdecydowanie lepiej sprawdzają się te pierwsze. Symetryczne prążki będą świetnie wyglądać w zestawach biznesowych. Jest to dobra opcja dla osób, które szukają czegoś bardziej wyrazistego niż jednolita biel lub błękit.

Takie koszule są także dobrym narzędziem do tego, by codziennie zmieniać oblicze tego samego garnituru. Mam tu na myśli przede wszystkim robocze klasyki, czyli gładki granat i szary. Wystarczy podmienić koszulę i dodatki, by ten sam garnitur wyglądał każdego dnia inaczej.

Idź do oryginalnego materiału