Kosztuje kilka złotych, a czyści lepiej niż chemia z Niemiec. To mydło to hit!

mamadu.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Mydło kastylijskie to uniwersalny środek do czyszczenia, prania i mycia. fot. mamaDu.pl


"Jak coś jest do wszystkiego, to jest do du... do niczego" – mawia moja babcia. Choć zwykle ma rację, w tym wypadku to powiedzenie się nie sprawdza: mydło kastylijskie to wszechstronny produkt, który sprawdzi się do sprzątania, prania, a nawet... mycia zębów. Tego ostatniego nie polecam, chyba iż lubicie kolendrę.


Na mydło kastylijskie trafiłam po raz pierwszy kilka lat temu, wiedziona potrzebą życia w duchu eko. Wielu z nas w czasie pandemii znajdowało nowe zajawki – jedni doskonalili się w sztuce pieczenia chleba na zakwasie, inni budowali mięśnie przy pomocy 5-litrowych baniaków z wodą, ja postanowiłam przyjrzeć się swoim konsumenckim nawykom.

Podziwiam tych wszystkich, którym mycie zębów szczoteczką bambusową nie przywodzi na myśl wizyt u pediatry w dzieciństwie przy podejrzeniu anginy czy innego choróbska. Tym, którym korzystanie z kubeczka menstruacyjnego nie sprawia bólu, szczerze zazdroszczę. Z kolei tym, którzy naprawdę uważają, iż soda oczyszczona i sok z cytryny zastąpią dezodorant z drogerii, naprawdę się dziwię (a im bliskim współczuję, lato się zbliża).

Wiele ekologicznych trendów porzuciłam, bo u mnie się nie sprawdziły. Mydło kastylijskie jednak ze mną zostało i wcale nie dlatego, iż to taki ultraekologiczny produkt, który uratuje nas przed zagładą. Szczerze? Wciąż zależy mi na dobru naszej planety, ale... jestem też leniwa i nie lubię przepłacać. Zamiast kupować cały zestaw środków czyszczących (producenci lubią nas przekonywać, iż do każdego pomieszczenia w mieszkaniu potrzebujemy kilku osobnych produktów), kupuję tylko to mydło. I wiecie co? Działa.

Co to jest mydło kastylijskie?


Tradycyjnie mydło kastylijskie wytwarzało się na bazie oliwy z oliwek, dziś do jego produkcji używa się różnych olejów roślinnych lub ich mieszkanek – m.in. oleju kokosowego, konopnego, jojoba, rycynowego. Jak możemy przeczytać na stronie ekologia.pl: "Mydło kastylijskie uważane jest za najbardziej naturalne i najłatwiej biodegradowalne mydło na świecie". Do tego jest naprawdę uniwersalne.

Można nim czyścić niemal każdą powierzchnię w domu: kuchenne blaty, łazienkę (również wannę i toaletę), meble, podłogi, nadaje się również do mycia naczyń i okien. Sprawdzi się do mycia twarzy i ciała, można stosować je jako zamiennik szamponu (również dla psów i innych zwierzaków domowych) albo alternatywę dla detergentów do prania. Można również przygotować z niego środek na insekty, myć w nim warzywa i owoce albo stosować do aromaterapii...

Bezzapachowego mydła (dostępne są również warianty wzbogacone o kompozycje zapachowe) można używać do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci, warto jednak zrobić wcześniej próbę uczuleniową. To jest naprawdę wszechstronny produkt!

Jak używać mydła kastylijskiego?


Najważniejsza zasada: rozcieńczać. Mydło kastylijskie ma moc, a używanie go nierozcieńczonego może się skończyć podrażnieniem skóry. Choć poleca się je do mycia twarzy, ciała i włosów, również przy problemach skórnych takich jak AZS czy łuszczyca, u mnie się nie sprawdziło – mam suchą, reaktywną skórę, a ono jeszcze bardziej ją wysusza.

Z codziennym sprzątaniem radzi sobie jednak świetnie. Ok. 30 ml mydła rozcieńczam w 750 ml wody. Używam do tego butelki ze atomizerem. Spryskuję powierzchnie, przecieram ścierką z mikrofibry i gotowe. Przy trudniejszych do usunięcia plamach ścierkę zmieniam na magiczną gąbkę.

Inne zastosowania:


Mycie podłóg: 120 ml mydła rozcieńczyć w 12 l wody


Mycie naczyń: 1 część mydła na 10 części wody


Mydło do rąk: 1 część mydła na 3 części wody


Mycie zębów: kropla mydła na szczoteczkę


Mycie okien: 15 ml mydła na litr wody


Pranie: 80-120 ml mydła na jedno pranie, mydło wlać do komory na proszek



Gdzie kupić mydło kastylijskie?


Ja używam mydła 18w1 marki Dr. Bronner's – kupuję je na Notino.pl lub w internetowej drogerii Minti Shop (cena za opakowanie 60 ml to ok. 15 zł, za litrowe opakowanie – ok. 110 zł). W Polsce dostępne są również mydła innych producentów. Można je dostać m.in.:

na Allegro (np. marki Lavens w cenie 29,90 za litr, czyli mniej niż 3 zł za 100 ml),

na ecospa.pl (w cenie 74,90 za litr, dostępne są również mniejsze opakowania),

na iherb.com (opakowanie o pojemności 1005 ml kosztuje ok. 100 zł),

na ecoflores.pl (za duże, 5-litrowe opakowanie zapłacimy 167 zł).


To co, gotowi na wiosenne porządki?


Idź do oryginalnego materiału