
Sławosz Uznański-Wiśniewski, astronauta polskiego pochodzenia, stał się symbolem dumy narodowej, gdy wziął udział w misji Ax-4, organizowanej przez firmę Axiom Space i NASA. Powrót załogi na Ziemię planowany jest na poniedziałek, 14 lipca, o godzinie 13:05 czasu polskiego. Kapsuła Dragon, wyprodukowana przez firmę SpaceX, odłączy się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i rozpocznie swoją drogę powrotną na Ziemię.
Transmisja na żywo z zamknięcia włazu i odłączenia załogi misji Ax-4 od ISS będzie przeprowadzona przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA), firmę Axiom Space, NASA i SpaceX. Planowana jest także transmisja powrotu załogi Ax-4 na Ziemię, w tym wejścia statku SpaceX Dragon Grace w atmosferę oraz wodowania u wybrzeży Kalifornii.
Po powrocie z orbity, Sławosz Uznański-Wiśniewski przyleci do Europy, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Kolonii, Niemcy. Astronauta trafi do ośrodka Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”, który jest kluczowym centrum monitorowania medycznego i rehabilitacji po misjach. Zespół medycyny kosmicznej ESA będzie monitorował Sławosza podczas jego powrotu do ziemskiej grawitacji dzięki specjalnemu programowi regeneracji.
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest astronautą projektowym ESA i uczestnikiem misji Ax-4, która rozpoczęła się 25 czerwca. Dzień później, 26 czerwca, kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów na pokładzie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na stacji Sławosz Uznański-Wiśniewski miał do wykonania 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców i firmy oraz 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych. Odbyły się również połączenia z rodzimymi krótkofalowcami. Astronauta czterokrotnie połączył się na żywo z dziećmi i młodzieżą w Polsce, spotkania odbyły się w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie.
W raporcie opublikowanym w nocy ze środy na czwartek, firma Axiom Space poinformowała, iż dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi, pokonując dystans ok. 9,6 mln km. To imponujący wynik, który pokazuje ogromne możliwości astronautów i techniki kosmicznej.
Misja Ax-4 to istotny krok w rozwoju kosmonautyki i badań kosmicznych. Udział Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w tej misji jest nie tylko dumą narodową, ale także dowodem na to, iż polscy astronauci są w stanie brać udział w najbardziej wymagających misjach kosmicznych. POLSA, ESA, NASA i Axiom Space są organizacjami, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju kosmonautyki i badań kosmicznych.
Warto podkreślić, iż kosmonautyka to nie tylko technika i nauka, ale także edukacja i popularyzacja. Misja Ax-4 pokazuje, iż astronauci mogą być ambasadorami edukacji i nauki, których celem jest inspirowanie młodych ludzi do zainteresowania się nauką i technika. Sławosz Uznański-Wiśniewski jest doskonałym przykładem tego, jak astronauta może być nie tylko naukowcem, ale także edukatorem i ambasadorem.
W związku z powyższym, misja Ax-4 jest nie tylko technicznym i naukowym sukcesem, ale także edukacyjnym i popularyzatorskim. To dowód na to, iż kosmonautyka może być źródłem inspiracji i edukacji dla milionów ludzi na całym świecie.