Kościół św.Anny w Liszkowie.

sabalasobolewski.blogspot.com 4 dni temu

Wieś Liszkowo wraz ze swoim zabytkowym kościołem, była ostatnim punktem do fotografowania na naszej objazdowej jednodniowej trasie. Było to 28-ego maja 2023 roku i z tego dnia....

pochodzą wszystkie wystawione tu zdjęcia. Z drogi numer 398, prowadzącej ze Złotnik Kujawskich w kierunku Gniewkowa, należy zjechać i po około pięciuset metrach dotrzemy na miejsce, gdzie pośród nielicznych starych drzew, stoi zabytkowy kościół p.w.Świętej Anny.

Według tekstu widniejącego na tablicy umieszczonej na froncie kościoła, parafia w Liszkowie należy do najstarszych parafii w dekanacie. Jej początki sięgają przełomu XII i XIII wieku. Podobno założyli ją Benedyktyni z pobliskiego Mogilna. Do XVI wieku kościół istniał p.w.św.Gotarda, mnicha pochodzącego z tego zakonu.

Budynek istniejący do chwili obecnej, powstał jak większość okolicznych drewnianych kościołów po Potopie Szwedzkim w połowie XVII wieku. Informują nas o tym najstarsze księgi parafialne, na których pierwsze wpisy poczyniono w 1764 roku.

Na miejsce dotarliśmy przed godziną osiemnastą, czyli krótko przed tzw.złotą godziną, określaną przez wybitnych fotografów jako najlepszy czas na fotografowanie. Powoli zachodzące tego dnia słońce, dość ładnie oświetlało cały budynek od strony plebanii i parkingu. Nie rosły tam wysokie drzewa, więc nic nam nie zasłaniało widoku kościoła. Pod kościołem nie było oprócz nas nikogo, więc spokojnie mogliśmy się zająć fotografowaniem.

x

x

x

x

Oczywiście kościół był zamknięty, mogliśmy jedynie uwiecznić budynek na zdjęciach wyłącznie z zewnątrz.

Liszkowo jest niezbyt daleko położone od Aleksandrowa Kujawskiego, ponadto leży na trasie którą często jeździmy. Postanowiłem więc, iż w przyszłości ponownie odwiedzę to miejsce, jednak zajrzę tu o takiej porze dnia, aby móc obejrzeć i sfotografować kościół wewnątrz. Tymczasem zapraszam od obejrzenia zdjęć, które udało mi się zrobić w 2023 roku.

x

Jak zwykle kilka zdań na temat architektury, zaczerpniętych ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE

" Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża. Ramiona boczne to kaplice zamknięte prostokątnie, o kalenicach niższych od nawy głównej. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną szachulcową zakrystią. Dwie szachulcowe kruchty po bokach nawy. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej od frontu z przybudówkami o równej szerokości nawy. Zwieńczona blaszanym hełmem ostrosłupowym. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach z klasycystycznym prospektem organowym z 2 poł. XIX w. i prostej linii parapetu. Belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania z 2 poł. XIX w. Skromna polichromia z malowidłem MB z Dzieciątkiem na stropie. Ołtarz główny i dwa boczne barokowe z 1 poł. XVIII w. Gotycka płaskorzeźba Zaśnięcie NPM z 2 poł. XIV w. Dzwonnica drewniana typu krosnowego z dwoma dzwonami Anna i Józef. Obok murowana kaplica pogrzebowa. "

x

Idź do oryginalnego materiału