Konsulat USA w Krakowie grozi Polakom: „Nawet nie myśl o nielegalnej migracji!”

krknews.pl 1 tydzień temu

Na oficjalnym profilu Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie w serwisie społecznościowym X pojawił się komunikat przekazujący stanowisko amerykańskiej ambasady w Warszawie. Ostrzeżenie dotyczy prób nielegalnego przedostania się do USA. Wpisowi towarzyszy grafika z cytatem sekretarz ds. bezpieczeństwa narodowego, Kristi Noem: „Jeżeli rozważasz nielegalną migrację do Ameryki, choćby o tym nie myśl”.

W treści opublikowanej wiadomości podkreślono, iż nielegalne przekraczanie granic wiąże się z przestępczością międzynarodową i stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego. „Zabezpieczając nasze granice, kładziemy kres wysiedleniom, wyzyskowi i tragediom ludzkim. Zatrzymanie nielegalnej imigracji to działanie na rzecz bezpieczeństwa wszystkich obywateli” – czytamy.

Wpis spotkał się z mieszanym odbiorem wśród komentujących. Część z nich zdecydowanie odcina się od prób nielegalnego wjazdu do USA, inni z kolei krytykują formę komunikatu. Jeden z użytkowników napisał: „Publikowanie tego w Polsce to jakiś absurd i brak taktu”.

Zmiana tonu w polityce migracyjnej

Od początku swojej drugiej kadencji prezydent USA zdecydowanie zaostrzył kurs wobec nielegalnej imigracji. W marcu zastosowano mało znany przepis, który wcześniej wykorzystywany był wyłącznie w czasach konfliktów zbrojnych, by przeprowadzić zbiorową deportację ponad 200 osób podejrzewanych o związki z gangami do Salwadoru.

W tym samym czasie amerykańskie służby dyplomatyczne w Europie, w tym w Polsce, otrzymały instrukcje, by aktywnie informować o konsekwencjach nielegalnej migracji. Krakowski konsulat dołączył do tej kampanii, udostępniając przesłanie ambasady.

Deportacje i sytuacja Polaków w USA

Z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wynika, iż w tej chwili 14 obywateli Polski oczekuje na deportację ze Stanów Zjednoczonych. Trzy z tych osób naruszyły przepisy migracyjne, pozostałe są objęte procedurami w związku z popełnieniem przestępstw lub wykroczeń. Jeden z przypadków deportacji miał miejsce jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta.

MSZ przekazało także, iż polskie konsulaty, we współpracy z dyplomacją innych państw unijnych, nie odnotowały wzrostu liczby zapytań czy wniosków związanych z deportacjami. Większość osób objętych takimi procedurami nie korzysta z pomocy placówek konsularnych.

Idź do oryginalnego materiału