Konserwator kontra miasto. Co z Mostami Chrobrego we Wrocławiu?

echo24.tv 1 tydzień temu

– Został odbudowany w 1946-47 roku w bardzo zły sposób – na gwałtownie i złymi materiałami. Ekspertyzy pokazują, iż należy to na nowo zbudować. Gdyby była taka decyzja, to kosztuje, licząc na teraz, ok. 50 milionów złotych, być może choćby więcej – mówi Telewizji Echo24 Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Miasta nie stać na taki wydatek. W związku z powyższym warto by było, żeby konserwator w takich pomysłach partycypował, ale on również nie ma środków na taki cel, więc to warto zaznaczyć. Łatwo jest kreować i budować, wymyślać, nakazywać, wskazywać. To tak, jak u nas w domu – łatwo sąsiadowi powiedzieć „ty sobie wyremontuj kuchnię, albo zmień podłogi”. Co z tego, jak po pierwsze nas na to nie stać, a po drugie my już mamy nowy dom, a ten to z chęcią byśmy zostawili innym. Niech się ktoś wprowadza i go remontuje. To należy w ten sposób definiować i rozumieć – dodaje Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji.

Dolnośląski Konserwator Zabytków, Daniel Gibski uważa, iż niezależnie od stanu technicznego – obiekty nie utraciły swojej wartości historycznej, artystycznej, i naukowej. Podkreśla, iż to właściciel zabytku jest zobowiązany do utrzymanie obiektu we adekwatnym stanie. „To marnotrawienie publicznych pieniędzy” – sugeruje Ratusz.

– Za 50 milionów złotych moglibyśmy na nowo postawić wszystko to, co zniknęło z dawnego Wzgórza Partyzantów – Bastionu Sakwowego – nie tylko gloriettę, którą pieczołowicie odremontowaliśmy, ale wszystko, co było ponad tym. Możemy za 50 milionów złotych wybudować całą trasę tramwajową na Swojczyce. Innymi słowy, miasto ma sporo ważniejszych wydatków, niż odbudowa mostu, który stanowi dyskusyjną zabytkową wartość, bo było on zniszczony i został odbudowany na gwałtownie – przekonuje nas Tomasz Sikora z magistratu.

– Warto również podkreślić, iż brana pod uwagę była rozbiórka tych mostów. Kalkulowaliśmy, na tamtym etapie byłoby to kilka milionów złotych. Taka operacja do przeprowadzenia dzisiaj, te koszty są kilkukrotnie niższe, niż każda inna decyzja – dodaje Bartosz Nowak.

Odmowę wykreślenia mostów Chrobrego z Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków będzie teraz rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny. 27 grudnia do WSA trafiła skarga na decyzję konserwatora, z którym miasto próbowało dogadać się jeszcze kiedy obok była ekipa budowlana.

– Korespondowaliśmy, chcąc ustalić jeszcze na etapie, kiedy na miejscu mieliśmy wykonawcę nowych przepraw, co moglibyśmy zrobić z tymi starymi mostami. Pamiętajmy o tym, iż ich stan techniczny nie pozwala na to, by ktokolwiek na nich przebywał. One są w degradacji. Mówiąc wprost, zawalają się pod własnym ciężarem. Warto podkreślić, iż dzisiaj zabija ich własna masa i tak też się działo, i dziać będzie – przekonuje rzecznik Wrocławskich Inwestycji.

Idź do oryginalnego materiału