Koniec ze śmierdzącymi ścierkami w kuchni! Wystarczą te dwa składniki i problem z głowy

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. shutterstock.com


Materiałowe ściereczki to niezbędnik w każdej kuchni. Chociaż jedną zawsze miały pod ręką już nasze prababcie, a ja od swojej dowiedziałam się, co robić, by zawsze wyglądały i pachniały jak nowe.
Co potrzeba, by w kuchni czuć się komfortowo? Oczywiście m.in. niezbędne naczynia, sprzęty AGD, najlepiej możliwe duże blaty do przygotowywania posiłków. Dla osób, które uwielbiają spędzać czas w kuchni, równie ważne są też szczegóły!


REKLAMA


Wszyscy mamy je w kuchni! A jak zachować ich świeżość?
W polskich domach coraz większą popularnością cieszą się ręczniki papierowe - można osuszyć nimi dłonie, przetrzeć blaty, usunąć drobne zabrudzenia, a te lepszej jakości sprawdzą się choćby do jednorazowego polerowania szkła. Wciąż jednak nie rezygnujemy z materiałowych ściereczek, które służą w domach o wiele dłużej niż jednorazowe ręczniki papierowe, co za tym idzie - są po prostu bardziej ekologiczne.


By nie trzeba było wymieniać ich po tygodniu użytkowania, warto też wiedzieć, jak utrzymać je w należytej czystości i świeżości, by nie odstraszały plamami i - co gorsza - odpychającym zapachem.


To sposób mojej prababci! W mojej rodzinie robimy tak od lat
Prawdopodobnie nie ma lepszego domowego sposobu, by nasze ulubione kuchenne ściereczki nabrały blasku, świeżości i zapachu nowości. Wystarczy wygotować je w garnku z wodą, do której należy też dodać składnik, który znajdziemy w każdym domostwie - sodę!
Na średniej wielkości garnek należy przeznaczyć około połowę szklanki sody, a sam proces gotowania powinien trwać minimum 15 minut. Takie działanie sprawi, iż ze ściereczek znikną wszelkie przebarwienia, a także zniwelowane zostaną wszystkie zapachy.


Nie zapominaj też o tych dwóch zasadach! To klucz do sukcesu
By zachować sterylność oraz dopełnić proces czyszczenia, oczywiście niezbędnie trzeba je ostudzić, a następnie porządnie wypłukać, najlepiej w zimnej wodzie. Jednak to nie jedyna zasada, której powinniśmy się trzymać.


Najważniejsza w tym wszystkim jest oczywiście systematyczność i szybka reakcja. Nie pozwalajmy, by mocne plamy zalegały w tkaninach zbyt długo, a także nie dopuszczajmy, by ściereczki zaczęły wydawać nieprzyjemny zapach. W zależności od ich codziennego używania, warto wyrobić sobie nawyk wygotowywania ściereczek, by nigdy nie zastać w kuchni nieprzyjemnej niespodzianki.
Idź do oryginalnego materiału