Koncerty, spektakle teatralne i prelekcje. To wszystko na Scena Robocza Fest

codziennypoznan.pl 4 miesięcy temu

Scena Robocza aktualnie znajduje się na Starym Rynku, przy ul. Wronieckiej 6. Swoją poprzednią siedzibę, w dawnym kinie „Olimpia”, organizacja musiała opuścić po tym, jak zmienił się właściciel budynku. Jak powiedziała w nowym odcinku „Hej Poznań” Michalina Cendrowska, specjalistka ds. komunikacji i promocji Sceny Roboczej, nowy lokal ma ponad 100 m2, a więc tyle, co średniej wielkości mieszkanie. Pracownicy zamierzają jednak wykorzystać tę przestrzeń w pełni i już niedługo w tym miejscu zorganizują Scena Robocza Fest.

– Te 12. urodziny są tak ważne, bo wreszcie mamy swoją siedzibę. Nasze 10. urodziny odbyły się w atmosferze pogrzebu, żałoby po utracie siedziby, przez którą byliśmy bardzo rozpoznawalni na mapie Poznania. Wciąż próbujemy się przebić z tym, iż przez cały czas działamy, ale na Starym Rynku. Scena Robocza Fest to będą trzy dni wypełnione koncertami, warsztatami oraz spektaklami, również dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiada Michalina Cendrowska.

Festiwal potrwa od 20 do 22 września. Rozpocznie go w piątek o godzinie 17:00 Akcja Dekratacja. Na czym będzie ona polegać?

– Wszyscy chętni mogą się przyłączyć do akcji ozdabiania elewacji naszego studio, wspólnego tworzenia instalacji z materiałów recyklingowanych, starych bawełnianych t-shirtów, włóczek, wstążek. Chcemy, aby nasza siedziba była widoczna z końca ulicy.

Tego samego dnia, o godzinie 19:00, odbędzie się również spektakl „Nasza racja”, którego akcja rozgrywa się w latach 20. XX wieku. Jak obiecuje Michalina Cendrowska, będzie kabaretowo, groteskowo i absurdalnie. Po przedstawieniu, o godzinie 20:30, rozpocznie się koktajl party, na którym razem z zespołem Sceny Roboczej będzie można odśpiewać „100 lat+”.

Sobotę otwierają zajęcia z jogi o godzinie 12:00. O 17:00 będzie miało miejsce spotkanie z Mirą Mańką w ramach Laboratorium Praktyk Współtwórczych. Dramaturżka i aktorka opowie o feedbacku oraz o tym, jak komunikować się bez przemocy. O 19:00 z kolei odbędzie się wyjątkowy występ, podczas którego, w akompaniamencie muzyki na żywo, uczestnicy dwudniowych warsztatów Kuby Kaprala odczytają swoje teksty, będące owocami zajęć z poznańskim dramatopisarzem. Na koniec dnia, o 20:30, koncert da Bajzel, a po nim, o 22:00, będzie można zatańczyć na silent disco.

Niedziela, jak mówi Michalina Cendrowska, będzie już bardziej rodzinna i spokojna. O 11:00 dzieci zobaczą spektakl „Drogowe przygody Wity”. Tego dnia odbędzie się jeszcze pokaz białoruskich tańców ludowych o 12:00, a o 13:00 – posiadówka przy stole z zespołem Sceny Roboczej.

Scena Robocza na bieżąco pokazuje także poznaniakom rozmaite przedstawienia. Najbliższa premiera zaplanowana jest na 11 października.

– Niedawno ogłosiliśmy konkurs na rezydencję teatralną w Scenie Roboczej. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniliśmy zwycięzców, jest to międzynarodowy zespół choreografów, tancerzy i kompozytorów, którzy pracują nad spektaklem „IDONTLIKEMETUT(YO)U”. Będzie to przewrotny balet, a tak naprawdę polemika z baletem. Taki bunt osób, które, pomimo bogatego doświadczenia tanecznego, wciąż nie czują się włączone do świata tańca klasycznego – zapowiadała Michalina Cendrowska w programie „Hej Poznań”.

Zwycięską sztukę będzie można obejrzeć jeszcze 12 i 13 października.

W ramach zbliżającego się Scena Robocza Fest wszystkie wydarzenia są darmowe. Trzeba się na nie jedynie wcześniej zapisać, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Idź do oryginalnego materiału