Kompulsywne objadanie się

dietetykaga.pl 1 rok temu
Kompulsywne objadanie się to zaburzenie, które dotyczy coraz większej liczby osób. Chorują na nie on zwłaszcza cierpiące na nadwagę lub otyłość. Osoby te tracą kontrolę nad jedzeniem, spożywając nadmierną ilość pokarmu w krótkim czasie. Gdy przychodzi pokusa jedzą tak długo, aż nie mają już nic więcej do zjedzenia pod ręką. To poważne zaburzenie występujące obok anoreksji i bulimii, które wpływa zarówno na stan zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Jakie są objawy kompulsywnego objadania się?

  • brak kontroli nad jedzeniem. W czasie napadu osoby cierpiące na kompulsywne objadanie się jedzą dużo więcej niż zwykle i kończą jeść dopiero wtedy, gdy czują nieprzyjemne uczucie przejedzenia kończące się często bólem brzucha.
  • powtarzające się napady objadania charakteryzujące się tym, iż spożywamy więcej pożywienia w krótkim czasie, jemy szybciej nie kontrolując przy tym ilości i jakości pokarmu.
  • poczucie dyskomfortu po jedzeniu. Po napadzie dochodzi do silnych wyrzutów sumienia, poczucia przegranej, beznadziejności i nienawiści do siebie.
  • występowanie napadów objadania co najmniej dwa razy w tygodniu przez 3 miesiące.

Po czym poznać, iż problem może nas dotyczyć?

Jeżeli ktoś stosuje od dłuższego czasu diety odchudzające, coraz bardziej restrykcyjne i niezdrowe, to może to prowadzić w konsekwencji do występowania napadów kompulsywnego jedzenia, ponieważ organizm będzie się upominał o odpowiednią dawkę energii i składników odżywczych.

Przy niemalże każdym zaburzeniu odżywiania występuje jedzenie w ukryciu. Samotność sprzyja poczuciu, iż nikt nie ocenia tego co jemy, ile jemy i jak jemy. Daje to silne poczucie bezpieczeństwa. Kompulsywnemu jedzeniu nie towarzyszy uczucie głodu

Wycofanie z życia społecznego to kolejny symptom, który może doprowadzić do kompulsywnego jedzenia. Pacjent stopniowo unika kontaktów towarzyskich, nie akceptując swojego ciała i wyglądu twierdząc, iż inni też go nie akceptują.

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania często skarżą się na brak energii i ogólne zmęczenie. jeżeli ten objaw trwa dłużej i badania laboratoryjne wykluczyły inne choroby lub schorzenia, warto udać się do psychologa, psychiatry lub psychodietetyka, który pomoże znaleźć przyczynę. Może ona wynikać z nieprawidłowego sposobu odżywiania i nieradzenia sobie z emocjami i innymi trudami życia. Pamiętajmy jednak, iż same emocje są nam potrzebne, bo pokazują, iż żyjemy i przeżywamy, to co nas spotyka na co dzień. Problemem staje się to, jeżeli poprawiamy sobie nastrój czy odreagowujemy stres objadając się.

Dlaczego kompulsywne/napadowe objadanie się jest groźne?

Nadmierne jedzenie prowadzi do licznych chorób. Sprzyja otyłości, co w konsekwencji prowadzi do cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, zawału i innych chorób. Poza tym powoduje depresje, stany lękowe i zwiększa ryzyko prób samobójczych.

Pamiętajmy, iż kompulsywne objadanie się jest zaburzeniem, które warto leczyć. Nie bójmy się prosić o pomoc. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pozbędziemy się problemu związanego z nieprawidłowym odżywianiem i obrazem samego siebie.

Literatura:
1. Fairburn Ch.G, Jak pokonać objadanie się, Kraków 2014,Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego.
2.Ogińska-Bulik N.,Psychologia nadmiernego jedzenia. Przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany. Łódź, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2004.
3. Anna Walenda, Krzysztof Bogusz, Maciej Kopera, Andrzej Jakubczyk, Marcin Wojnar, Katarzyna Kucharska, „Regulacja emocji w zaburzeniu z napadami objadania się”, Psychiatr. Pol. ONLINE FIRST Nr 181: 1–16, ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854 (ONLINE)DOI: ttps://doi.org/10.12740/PP/OnlineFirst/122212
Idź do oryginalnego materiału