Jakie są objawy kompulsywnego objadania się?
- brak kontroli nad jedzeniem. W czasie napadu osoby cierpiące na kompulsywne objadanie się jedzą dużo więcej niż zwykle i kończą jeść dopiero wtedy, gdy czują nieprzyjemne uczucie przejedzenia kończące się często bólem brzucha.
- powtarzające się napady objadania charakteryzujące się tym, iż spożywamy więcej pożywienia w krótkim czasie, jemy szybciej nie kontrolując przy tym ilości i jakości pokarmu.
- poczucie dyskomfortu po jedzeniu. Po napadzie dochodzi do silnych wyrzutów sumienia, poczucia przegranej, beznadziejności i nienawiści do siebie.
- występowanie napadów objadania co najmniej dwa razy w tygodniu przez 3 miesiące.
Po czym poznać, iż problem może nas dotyczyć?
Jeżeli ktoś stosuje od dłuższego czasu diety odchudzające, coraz bardziej restrykcyjne i niezdrowe, to może to prowadzić w konsekwencji do występowania napadów kompulsywnego jedzenia, ponieważ organizm będzie się upominał o odpowiednią dawkę energii i składników odżywczych.
Przy niemalże każdym zaburzeniu odżywiania występuje jedzenie w ukryciu. Samotność sprzyja poczuciu, iż nikt nie ocenia tego co jemy, ile jemy i jak jemy. Daje to silne poczucie bezpieczeństwa. Kompulsywnemu jedzeniu nie towarzyszy uczucie głodu
Wycofanie z życia społecznego to kolejny symptom, który może doprowadzić do kompulsywnego jedzenia. Pacjent stopniowo unika kontaktów towarzyskich, nie akceptując swojego ciała i wyglądu twierdząc, iż inni też go nie akceptują.
Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania często skarżą się na brak energii i ogólne zmęczenie. jeżeli ten objaw trwa dłużej i badania laboratoryjne wykluczyły inne choroby lub schorzenia, warto udać się do psychologa, psychiatry lub psychodietetyka, który pomoże znaleźć przyczynę. Może ona wynikać z nieprawidłowego sposobu odżywiania i nieradzenia sobie z emocjami i innymi trudami życia. Pamiętajmy jednak, iż same emocje są nam potrzebne, bo pokazują, iż żyjemy i przeżywamy, to co nas spotyka na co dzień. Problemem staje się to, jeżeli poprawiamy sobie nastrój czy odreagowujemy stres objadając się.
Dlaczego kompulsywne/napadowe objadanie się jest groźne?
Nadmierne jedzenie prowadzi do licznych chorób. Sprzyja otyłości, co w konsekwencji prowadzi do cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, zawału i innych chorób. Poza tym powoduje depresje, stany lękowe i zwiększa ryzyko prób samobójczych.
Pamiętajmy, iż kompulsywne objadanie się jest zaburzeniem, które warto leczyć. Nie bójmy się prosić o pomoc. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pozbędziemy się problemu związanego z nieprawidłowym odżywianiem i obrazem samego siebie.