Nowoczesne rozwiązania pozwalają m.in. na zaoszczędzenie wody, ograniczenie osadzania się zabrudzeń, redukcję nieprzyjemnych zapachów. Warto także zwrócić uwagę na to, czy łatwo jest dostać elementy zamienne w razie potrzeby. jeżeli jesteśmy na etapie wybierania kompaktów WC, warto początkowo sprecyzować własne oczekiwania i oszacować budżet. Dzięki temu łatwiej będzie przefiltrować wyniki i zdecydować się na optymalne rozwiązanie.
Rodzaje kompaktów WC
Kompakty WC można podzielić w zależności od różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest podział ze względu na sposób montażu. W zależności od tego, w jaki sposób jest doprowadzana instalacja kanalizacyjna w łazience, można zdecydować się na kompakt WC z odpływem dolnym lub z odpływem bocznym. Pierwszą opcję można również spotkać pod nazwą odpływ “warszawski” lub pionowy, z kolei drugą pod nazwą “poznański”, poziomy bądź uniwersalny.
Drugi rodzaj podziału to ten ze względu na mechanizm spłukujący. Współcześnie kompakty WC są wyposażone w systemy oszczędzania wody. Jednym z podstawowych mechanizmów jest mechanizm spłukujący start/stop. Drugie naciśnięcie spłukującego przycisku zatrzymuje spuszczanie wody. Inne rozwiązanie to mechanizm z przyciskiem dzielonym na 3 litry i 6 litrów. Odrębne przyciski służą do spuszczenia innej ilości wody.
Możemy również podzielić kompakty WC z uwagi na sposób spłukiwania muszli. W takim przypadku wyróżniamy system spłukiwania kropelkowego, kiedy to otwory spłukujące są umieszczone dookoła muszli. System ten zapewnia wysoką czystość i higienę muszli. Warto zapamiętać, iż muszla powinna posiadać spłukiwanie co najmniej z czterech stron. Nie każdy model posiada taki system spłukiwania, dlatego warto o tym pamiętać, wybierając odpowiednie kompakty WC.
Kompakty WC można również podzielić ze względu na typ - krótki, narożny, klasyczny, z półką. Kompakty mogą mieć półkę lub nie. Drugi wariant będzie łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Można także zdecydować się na modele kompaktów, które są dopasowane do stawiania w małych łazienkach. Tego typu modele mogą być krótsze bądź mieć spłuczkę do ustawienia w rogu.
Kompakty WC w zestawie czy w częściach?
Kolejnym dylematem jest ten dotyczący zakupu kompaktów WC w zestawie lub częściach. Kompakty są przygotowywane w zestawach, które składają się z muszli, zbiornika, śrub mocujących i opcjonalnie z deski. To wygodny sposób na to, aby kupić elementy, które będą idealnie do siebie pasować. Zestawy łatwiej także transportować i magazynować. Często jednak można kupić ceramikę sprzedawaną w częściach. Który wariant sprawdzi się lepiej? Nie ma tutaj reguły. Możemy osobno dobrać zbiornik do muszli z optymalnym systemem spłukującym lub zdecydować się na zakup zestawu.
Kolor ceramiki
Większość kompaktów WC dostępnych w ofercie jest biała. Coraz częściej można jednak znaleźć inne kolory, np. szary, niebieski, różowy, beżowy, zielony. Każdy producent co sezon proponuje nowości, jeżeli chodzi o ceramikę, dlatego warto być na bieżąco. Okres gwarancji na kompakty WC to ok. 5-6 lat w zależności od konkretnego modelu. Przy każdym znajduje się szczegółowy opis, dzięki czemu łatwiej jest dokonać adekwatnego dla siebie wyboru.