Komórki macierzyste pomarańczy w kosmetykach - krem POMARAŃSKA

cosmeticosmos.pl 2 lat temu

Składniki aktywne przeciwstarzeniowe

Trwa hype na składniki aktywne walczące ze starzeniem się skóry, w czym prym wiedzie retinol i retinal. Mamy jednak dużo więcej substancji, które wspomogą naszą skórę przeciwstarzeniowo i to bez żadnych podrażnień. Należą do nich np. komórki macierzyste pomarańczy, które znajdziemy w kremie do twarzy polskiej marki Pomarańska.

Komórki macierzyste pomarańczy - co to jest, jak działają?

Komórki macierzyste, ogólnie ujmując, nie mają jeszcze przypisanej funkcji, dopiero oczekują na potrzebę organizmu (roślinnego lub zwierzęcego). Mają one zdolność do "zostania" dowolną komórką. Komórki macierzyste potrafią odbierać bodźce, dzięki czemu rozpoznają "problem" i potrafią regenerować uszkodzenia. Te roślinne w żaden sposób nie są nieetyczne, ewentualne kontrowersje dotyczą komórek zwierzęcych i ludzkich.

Komórki macierzyste - badania naukowe i technologia

W naszej skórze, a konkretnie w warstwie podstawnej naskórka i mieszkach włosowych, znajduje się do 10% komórek macierzystych (najczęściej ok. 7%), które dają początek nowym komórkom - keratynocytom (namnażają się i wędrują ku powierzchni naskórka, z czego skóra korzysta w razie potrzeby odbudowy i regeneracji). Co interesujące w chwili podziału powstają dwie komórki - jedna z nich pozostaje komórką macierzystą i zachowuje zdolność do podziału, a druga przesuwa się w kierunku wyższej warstwy naskórka. To właśnie w trakcie trwania tej migracji keratynocyty ulegają przemianom: zrogowaceniu, pozbawieniu jądra komórkowego, odwodnieniu, a ostatecznie złuszczeniu w ostatniej warstwie rogowej naskórka. Badania genetyków dowiodły, iż regularne dostarczanie komórkom macierzystym naskórka składników odżywczych wzmacnia je i znacząco przedłuża ich prawidłowe działanie. Warto pamiętać, iż mają one potencjał jako prewencja starzenia się, a nie jako kuracja odmładzająca.

Roślinne komórki macierzyste - jak działają?

Niestety z wiekiem komórki macierzyste skóry zużywają się, jest ich coraz mniej (nawet tylko 1%!), ulegają też uszkodzeniom i tracą swoje zdolności, czego skutkiem są procesy starzeniowe jak zmarszczki, zwiotczenie, brak elastyczności, skóra staje się też cieńsza i bardziej podatna na niszczący wpływ promieniowania UV (proces regeneracji słabnie i zwalnia). I tutaj mają pole do popisu komórki macierzyste z roślin, które wspomagają działanie komórek macierzystych skóry, dostarczając im odpowiednich składników odżywczych tj. białek, węglowodanów i lipidów. Zatem jednym z zadań roślinnych komórek macierzystych jest podtrzymywanie witalności naszych własnych komórek skóry, co z kolei prowadzi do wspierania naturalnej regeneracji. Proste?

Dzięki komórkom macierzystym skóry naskórek ulega całkowitemu odnowieniu, mniej więcej co 28 dni (czas ten wydłuża się wraz z wiekiem!), co zapewnia m.in. prawidłowy proces gojenia się ran, ochronę przez czynnikami zewnętrznymi, a szczególnie umiejętności odnowy i regeneracji. W wyniku dostarczenia dodatku roślinnych komórek macierzystych uzyskujemy ochronę skóry przed starzeniem, a dodatkowo dostarczamy skórze polifenoli, które ograniczają negatywne działanie wolnych rodników i uszkodzeń DNA, a dodatkowo stymulujemy skórę do regeneracji.

Pozyskanie komórek macierzystych z pomarańczy gorzkiej

Komórki macierzyste pomarańczy gorzkiej cechuje bogactwo polisacharydów oraz substancji czynnych, mających zdolność ochrony i podtrzymania funkcjonowania komórek macierzystych skóry. Dodatek metabolitów przedłuża życie keratynocytów w fazie, kiedy te jeszcze się namnażają. 3-glukozyd cyjanidyny, występujący w skórce pomarańczy, jest jednym z najpotężniejszych naturalnych antyoksydantów.

Wyselekcjonowane drzewka pomarańczy gorzkiej, wolne od zanieczyszczeń środowiska, są idealnym, silnym i długowiecznym kandydatem na pobranie roślinnych komórek macierzystych! Komórki te pobiera się z tkanki bliznowatej, ze specjalnie uszkodzonej skórki owocu pomarańczy gorzkiej oraz z pąków i końcowej części korzeni. Następnie z pobranych komórek powstają hodowle in vitro - komórki macierzyste pomarańczy wypełniają całkowicie najmniejszą dostępną przestrzeń. Co ciekawe, w odpowiednich warunkach są one nieśmiertelne, bowiem podziały komórkowe zachodzą bez końca! Warto wiedzieć, iż nie jest to tani surowiec kosmetyczny.

Roślinne komórki macierzyste działają przeciwstarzeniowo, ale muszą być dostarczane regularnie!

Oddziaływanie komórek macierzystych na skórę przez kosmetyki nie jest silne, ale za to wielotorowe i przy regularnym stosowaniu bardzo efektywne. Moc regeneracyjna ukazuje się po pewnym czasie konsekwentnego stosowania (podobnie jak większość substancji aktywnych stosowanych w kosmetykach). Ich ogromną zaletą jest jednak wyjątkowa zdolność stymulacji komórek skóry do odbudowy.

Liczne badania dowodzą adekwatności regeneracyjnych roślinnych komórek macierzystych w kosmetykach. Testy in vitro na komórkach skóry jednoznacznie dowodzą, iż keratynocyty są bezpośrednio pobudzane do odnowy, a fibroblasty otrzymują pośrednie sygnały do namnażania się i produkcji kolagenu oraz elastyny. Badania potwierdziły także zdolność penetracji składników roślinnych komórek macierzystych zamkniętych w liposomach w głąb skóry oraz ich przeciwdziałanie wpływowi np. promieniowania UV. Co bardzo istotne, komórki macierzyste w kosmetykach lepiej zadziałają u osoby po 30, niż po 60 roku życia (w młodszej skórze jest więcej fibroblastów i komórek macierzystych, które mogą zostać pobudzone).

Co potrafią roślinne komórki macierzyste?

  1. odżywiają i chronią komórki macierzyste naszego naskórka,
  2. wspomagają naprawę DNA,
  3. chronią przed wolnymi rodnikami, ponieważ są bogate w antyoksydanty,
  4. penetrują głębokie warstwy skóry, dostarczając bogactwa substancji aktywnych: aminokwasów, lipidów, węglowodanów i soli mineralnych,
  5. przedłużają życie fibroblastów i stymulują ich aktywność, zwiększając elastyczność skóry (dzięki zawartości kinetyny),
  6. odbudowują zniszczony naskórek,
  7. chronią przed zniszczeniami spowodowanymi promieniowaniem UV,
  8. rozświetlają cerę,
  9. wzmacniają warstwę hydrolipidową, poprawiając nawilżenie skóry i niwelując podrażnienia,
  10. nie wywołują odpowiedzi immunologicznej, są stosunkowo bezpieczne,
  11. sprawdzają się szczególnie przy pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergii i atopii oraz po zabiegach dermokosmetycznych czy kuracji retinolem,
  12. idealne jako kuracja przeciwstarzeniowa dla osób po 30 roku życia (najefektywniej regularnie po 35 urodzinach).

Pomarańska, Aktywny krem odmładzający - recenzja, opinie

Marka Pomarańska jest ściśle związana z pomarańczami, których potencjał wykorzystywany jest w dosłownie każdym produkcie! Składniki użyte przy tworzeniu kosmetyków są wyselekcjonowane i najlepszej jakości, pochodzą od dostawców polskich i zagranicznych (Hiszpania, Anglia, Francja, Szwajcaria), pozyskiwane od darów natury, zgodnie z jej cyklami oraz ze zrównoważonym rozwojem. Kosmetyki są certyfikowane przez międzynarodowe organizacje tj. ECOCERT, COSMOS, VEGAN.

Krem do twarzy Pomarańska to kosmetyk niesamowicie regenerujący, kojący, a przy tym uniwersalny. Sprawdzał się idealnie przy kuracji retinolem, gdy skóra jest mocniej podrażniona i pojawiają się przesuszenia od retinolu, ale także na dzień pod makijaż.

Aktywny krem odmładzający posiada niezwykle przyjemną, kremową "miękką" konsystencję, która nie jest tłusta i nie zostawia nieprzyjemnej lepkiej warstwy na skórze. Wręcz przeciwnie - krem jest lekki, łatwo się rozprowadza i gwałtownie wchłania, a przy tym genialnie otula, uelastycznia i koi, zostawiając jedynie delikatną satynową powłoczkę ochronną, przynajmniej na mojej tłustej skórze. Nie wysusza, nie podrażnia, nie "zapycha". Jest idealnym wsparciem skóry w działaniu anty-aging.

Przez pierwsze tygodnie stosowania wyraźnie wzrasta poziom nawilżenia i ukojenia skóry, przy retinolu widać potencjał regenerujący. Jednak to, co mnie zaskoczyło najmocniej, to niesamowita wydajność (ok. 3 miesiące codziennego stosowania) i uelastycznienie oraz wyrównanie kolorytu cery po ok. 1-1,5 miesiąca. Skóra po tym okresie nabrała zdrowego, naturalnego blasku, moje zaczerwieniania na policzkach zbladły i choćby zmiany temperatur nie były im straszne (krem stosowałam też w miesiącach zimowych). Mam wrażenie, iż poprawiła się gęstość oraz jędrność skóry i ogólnie poprawił się jej wygląd, uniosły się delikatnie policzki (tutaj muszę dodać, iż wykonuję również automasaże twarzy).

Krem pachnie bardzo subtelnie pomarańczą, naturalnie i przyjemnie, nie jest to mocno cytrusowy zapach. Opakowanie to butelka z ciemnego szkła z pompką. Moja pompka miała troszkę za krótką rurkę, więc pod koniec trzeba zawartość wytrząsać. Podobnie etykieta z biegiem czasu się wyciera, ale nie są to dla mnie najważniejsze kwestie. Sam krem jest po prostu genialny, do tańca i do różańca. Dla osób po trzydziestym roku życia, praktycznie dla wszystkich rodzaju i typu cery, wspierający naturalne procesy regeneracyjne. Kosztuje 129 zł/50 ml i można go kupić na stronie pomaranska.pl, a także na niektórych targach kosmetycznych (trzeba sprawdzać dostawców lub śledzić markę np. na Instagramie).

Skład Aktywnego kremu odmładzającego Pomarańska

Krem zawiera bogactwo substancji cenionych za potencjał przeciwstarzeniowy, nawilżający i regenerujący skórę. Znajdziemy w nim omówiony wyżej ekstrakt z komórek macierzystych pomarańczy, ale także m.in. mocno nawilżający mikrocząsteczkowy kwas hialuronowy, bogaty w naturalną wit. C ekstrakt ze śliwki kakadu, wzmocniony dodatkowym roślinnym koktajlem witaminowym, wzmacniający barierę hydrolipidową skwalan z oliwek, odżywcze masło shea, a także bogate w antyoksydanty ekstrakty z: granatu, jagód goji, acai, noni, zielonej herbaty, ziaren kawy Arabica oraz glukonolakton (pobudza odnowę komórkową skóry, nawilża, poprawia koloryt skóry) i olejek eteryczny z pomarańczy (pięknie pachnie, antyoksydant bogaty w witaminy, rozjaśnia). Szczegółowy skład znajduje się na zdjęciu powyżej.

Post powstał przy współpracy

Źródła:

  • Portal biotechnologia.pl LINK
  • Praca zbiorowa „Zaskakujące i niezwykłe składniki współczesnych kosmetyków” Agnieszka Gunia-Krzyżak, Aleksandra Sowa, Kamil Piska, Dorota Żelaszczyk, Henryk Marona (Pracownia Chemii Kosmetycznej, Zakład Chemii Bioorganicznej, Katedra Chemii Organicznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków, Polska oraz Zakład Biochemii Farmaceutycznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków, Polska) LINK
  • Artykuł "Nowe składniki. Nowe technologie, Nowe produkty" marki Colway LINK
  • Materiały własne marki Pomarańska
  • Źródło TRZECH PIERWSZYCH ZDJĘĆ: archiwum marki Pomarańska
Idź do oryginalnego materiału