Jak wyglądają nasi rodzimi herosi w pelerynach i maskach? Czy polscy superbohaterowie mają szansę podbić serca czytelników w czasach, gdy Marvel i DC przeżywają kryzys? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą twórcy komiksowi, którzy doskonale znają realia polskiego rynku i sami współtworzą współczesnych bohaterów. Wśród zaproszonych gości znajdą się autorzy komiksów „Lis” (Dariusz „Krabowy” Stańczyk, Jakub Oleksów, Alan „ALGOYO” Gajewski), „Ćma” (Tomasz Grodecki, Kacper Wilk, Tomasz R. Borkowski) oraz „Incognito” (Piotr Czarnecki i Łukasz Ciżmowski). Rozmowę poprowadzi Mateusz Godlewski, który zadba o to, by nie zabrakło ciekawych tematów do dyskusji.
Uczestnicy panelu – poznajmy ich bliżej

Alan „ALGOYO” Gajewski – projektant graficzny i ilustrator. Współautor komiksowej serii Battle Code: Ragnarök, ufundowanej dzięki crowdfundingowi i wydanej pod szyldem indie wydawnictwa yelly.studio, które założył i współtworzy od 2021 roku. Kiedyś tylko czytał komiksy, dziś czyta ich jeszcze więcej i sam je tworzy. Jego styl to grubo ciosana kreska, żywe kolory, humor i tona popkulturowych smaczków. Ma na koncie m.in. Uruk, Clint i Cięty. Od dekady publikuje Potwornie Prawdziwe, które w 2024 roku trafiło na papier. Aktualnie przywraca do mainstreamu kultowego polskiego superbohatera, ilustrując najnowszy zeszyt Lisa – „Nowy Początek”. Absolwent grafiki komputerowej, właściciel agencji kreatywnej, tata dwóch córek i miłośnik animacji. Plotki głoszą, iż urodził się z ołówkiem w ręku.
Łukasz Ciżmowski – rocznik ’82, grafik, rysownik, artysta komiksowy, absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. W komiksie od ponad dekady. Twórca serii Incognito: niesamowity przypadek Pawła K. i Gobblyn. Tworzy także koncept-arty do gier, ilustracje i okładki książek. Zawodowo grafik i gospodarz Galerii pod Atlantami. Pomysłodawca oraz organizator wałbrzyskiego Festiwalu na Końcu Świata.
Piotr Czarnecki – rocznik ’93, absolwent niczego, komiksiarz od dziesięciu lat, shitposter od urodzenia. Scenarzysta Incognito, CosmoChris, Król Karaczan i Stworzeni. I to na pewno nie jego ostatnie słowo.
Tomasz Grodecki – pomysłodawca i scenarzysta Ćmy, nominowanej do Nagrody „Nowej Fantastyki” w kategorii Polski Komiks Roku. Dziennikarskie szlify zdobywał, prowadząc kolumnę „Comix Zone” na PSX Extreme i pisząc dla Aleteia, Interia Muzyka czy Gotham w deszczu. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania cosplayer. Naczelny dandys polskiego komiksu.
Tomasz R. Borkowski – rysownik Ćmy, student Akademii WIT w Warszawie na Wydziale Grafiki. Zawodowo grafik komputerowy, po godzinach freelancer ilustrator. Poza komiksami interesuje się grami retro i estetyką vintage.
Kacper Wilk – rysownik i animator Ćmy, student Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Tworzy komiks multimedialny jako projekt licencjacki. Pasjonat komiksu, im bardziej niszowego, tym lepiej. Po pracy fotografuje i nagrywa filmy.
Jakub Oleksów – rysownik Lisa, współautor Hexenberg: Ursula Hammel, Dinomanta: Prolog i Starodrzewy. Szalony naukowiec, weekendowy wojownik, maniak makabry. W branży gier komputerowych od lat, a w głowie zawsze z dziwnymi pomysłami.
Dariusz „Krabowy” Stańczyk – znany także jako Krabiszcze, Kraboslav i Niezwykle Piękny Krabik. Rocznik ’86, filolog z wykształcenia, scenarzysta z powołania. Debiutował w 2014 roku Lisem, stworzonym z Jakubem Oleksowem. Tłumacz, rysownik i zabijaka, znany z tego, iż bywa w miejscach i dobrze wygląda. Współtworzył horror Starodrzewy i pracował przy polskich wydaniach Conana, Rękawicy Nieskończoności oraz Transformers Kolekcja G1. Szykuje komiksowy comeback – ponoć o treści nieprzystojnej.
Mateusz Godlewski – absolwent architektury przestrzeni informacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim. Był związany z Radiem ESKA, Magazynem PDF i Radiem Kampus. Współpracuje z portalem Gotham w deszczu, prowadzi prelekcje na MFKiG, Komiksowej Warszawie i Pyrkonie. Fanboy Nintendo, entuzjasta wspinaczki i niepoprawny miłośnik muzyki lat 80., najlepiej na winylach.
Czy ten panel dyskusyjny to punkt obowiązkowy?

A jakże! Nie(ch) żyją polscy superbohaterowie! to wyjątkowa okazja, by zagłębić się w świat polskich herosów, poznać kulisy ich powstawania i dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed twórcami superbohaterskich opowieści w naszym kraju. jeżeli fascynuje Was komiks i polska scena artystyczna – koniecznie odwiedźcie ten punkt programu!