Kobiety rezygnują z plaży latem i zostają w domach. Czy można pływać z podpaską?

kobieta.gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Czy podczas okresu można pływać z podpaską? Fot. pexels.com / pixabay.com / Archiwum prywatne


Planowałaś wybrać się na basen, ale właśnie dostałaś miesiączki i teraz nie jesteś przekonana co do tego pomysłu? Nie musisz z niego rezygnować. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny choćby w trakcie kobiecych dni możesz cieszyć się wodnymi atrakcjami. Bez obaw, iż coś przecieknie.
Na przestrzeni lat wokół pływania w trakcie miesiączki powstało wiele mitów. Z tego powodu wiele kobiet woli zaniechać wodnych aktywności na czas trwania tych dni. Tymczasem tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się wtedy na basen czy zażyć kąpieli w morzu. Jak się przygotować?
REKLAMA


Zobacz wideo Natalia Kaczmarek gwałtownie biega i otwarcie mówi o okresie w sporcie


Jak pływać gdy ma się okres? Nie musisz rezygnować z wyjścia na basen
Miesiączka nie jest przeciwskazaniem do korzystania z basenu czy innych zbiorników wodnych. - Pływanie w trakcie okresu jest dla ciebie tak samo bezpieczne, jak w każdym innym czasie - wyjaśnia Alyssa Dweck, ginekolożka, lekarka i eksperta ds. zdrowia seksualnego w rozmowie z nike.com. Tak więc jeżeli masz ochotę na sporty wodne, nic nie stoi na przeszkodzie, byś w nich uczestniczyła. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować, by zapobiec ewentualnemu przeciekowi. Podczas okresu kobieta traci średnio od 40 do 80 ml krwi, z czego początkowe dni zwykle należą do najbardziej obfitych. Niemniej choćby uśredniając, iż dziennie na podpasce ląduje ok. 16-20 ml, nie jest to ilość, z którą nie poradziłyby sobie tradycyjne zabezpieczenia. Tym bardziej iż w trakcie dwugodzinnej wizyty na basenie będzie to jeszcze mniej. Dlatego bez obaw możesz użyć tradycyjnych środków, by cieszyć się wodnymi szaleństwami.


Czy podczas okresu można pływać z podpaską? Są lepsze rozwiązania
Wybierając się na basen w trakcie okresu, należy zadbać o odpowiednią higienę oraz zabezpieczenie, które uchroni cię przed potencjalnym przeciekiem. W tym wypadku podpaski zostaw w łazience. - Podpaski i wkładki higieniczne odpadają, ponieważ natychmiast nasiąkają wodą i dlatego nie są w stanie wchłonąć krwi - przestrzega Alyssa. Oprócz tego kontakt z cieczą gwałtownie sprawi, iż po prostu się odkleją. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie innych zabezpieczeń, a mianowicie:


tamponów, które wbrew powszechnie panującym mitom wcale nie nasiąknie basenową wodą,
kubeczka menstruacyjnego,
menstruacyjnego stroju kąpielowego ze specjalnym zabezpieczeniem.


Oczywiście kluczem jest tutaj ich odpowiednie dobranie i założenie.
PORADA! W przypadku tamponów i kubeczków nie zapomnij, by zmienić je bezpośrednio przed wskoczeniem do wody, jak i zaraz po wyjściu z basenu, a zminimalizujesz ryzyko złapania infekcji.


Czy podczas okresu można pływać z podpaską? Czy podczas okresu można pływać z podpaską? Fot. Archiwum prywatne
Czy woda wstrzymuje okres? Nie do końca
Jak widzisz, nie ma nic niehigienicznego w pływaniu w trakcie okresu. Wystarczy odpowiednie zabezpieczenie, by w pełni móc cieszyć się pływaniem. Przy okazji rozprawmy się jeszcze z jednym mitem. Według niektórych przebywanie w wodzie blokuje krwawienie. Nie jest to całkowita bzdura, jednak zdecydowanie nie działa tak, jak myśli sporo osób. Owszem, ciśnienie wody może nieco je spowolnić, jednak wciąż będzie występować.
Idź do oryginalnego materiału