Tradycyjne kluski śląskie pasują do wielu dań mięsnych, gulaszów oraz sosów. Z powodzeniem zastępują klasyczne ziemniaki do obiadu. Poza tym dla dzieci można podawać je na słodko z dżemem, owocami oraz innymi ulubionymi dodatkami. Zobacz jak zrobić kluski śląskie z dziurką.
Moje dzieci przepadają za kluskami śląskimi. Przede wszystkim podoba się im dziurka w środku oraz elastyczna struktura. Mąż także lubi dla odmiany do obiadu kluski. Tradycyjne kluski śląskie sprwadzą się na każdej imprezie. Goście chętnie sięgają po nie zamiast po tradycyjne ziemniaki.
Kluski śląskie – składniki.
Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 165 kcal w 100g.
- 600g ziemniaków ugotowanych (potrzeba około 1kg ziemniaków przed obraniem) *
- 120g mąki ziemniaczanej * (około 3/4 szklanki)
- 1 małe żółtko
- 1 łyżeczka soli
- osolona woda do gotowania ziemniaków oraz lekko osolona woda do gotowania klusek śląskich
PS. Podane proporcje ziemniaków i mąki są orientacyjne i zależą od gatunku kartofli. Szczegóły w opisie wykonania.
Zobacz jak zrobić tradycyjne kluski śląskie z dziurką?
Do przygotowania klusek śląskich potrzebować będziemy miski, garnka, łyżki drewnianej oraz łyżki cedzakowej.
Ziemniaki obieram, płuczę i gotuję w osolonej wodzie do miękkości. Następnie odcedzam nad zlewem i odparowuję (przez 15 sekund umieszczam odcedzone ziemniaki w garnku nad małym ogniem i mieszam łyżką). Zaraz po odparowaniu gorące ziemniaki rozgniatam na jednolitą masę dzięki tłuczka lub praski. Odstawiam do ostudzenia.
Rozgniecioną masę ziemniaczaną przekładam do miski i wyrównuję. Dzielę masę na 4 równe części i zabieram 1 ćwiartkę. W puste miejsce wsypuję mąkę ziemniaczaną, tak aby miała równą powierzchnię z masą ziemniaczaną. U mnie wyszło 120g mąki. Po uzupełnieniu pustej części mąką, wkładam wyciągniętą wcześniej część masy ziemniaczanej, wsypuje 1 łyżeczkę soli i dodaję 1 żółtko.
PS. Możesz trzymać się moich proporcji: 600g ugotowanych ziemniaków oraz 120g mąki ziemniaczanej, ale zalecam opisaną metodę proporcji 4 części ziemniaków do 1 porcji mąki. Różne gatunki ziemniaków mają inną gramaturę. Dodatek żółtka sprawia, iż ciasto na kluski jest zwarte i nie trzeba dodawać większej ilości mąki ziemniaczanej, przez którą kluski śląskie mogą być gumiaste.
Całość zagniatam na sprężyste i jednolite ciasto. jeżeli ciasto się klei to dodaję odrobinę mąki ziemniaczanej. Formuje kulę ciasta. Z kuli odrywam kawałek ciasta i formuję w dłoniach kulkę o wielkości orzecha włoskiego. Następnie spłaszczam i dzięki palca robię w środku dziurkę. Odkładam na blacie kuchennym podsypanym małą ilością mąki i przykrywam czystą ściereczką bawełnianą, aby nie obeschły.
W międzyczasie zagotowuję w garnku osoloną wodę. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszam ogień do minimum i wrzucam w 4 – 5 partiach przygotowane kluski z dziurką. Gotuję około 2-4 minuty od czasu, gdy wypłyną na powierzchnię. Uważam, aby woda się nie zagotowała. Mniejsze kluski gotuję 2 minuty, a większe 4 minuty. Moje o wielkości orzecha włoskiego gotuję przez około 3 minuty od czasy gdy wypłyną.
Szczegółowy opis gotowania podany jest w dziale FAQ.
FAQ. Pytania i odpowiedzi.
Każda z nas ma swój przepis i metodę wykonywania klusek śląskich. Zdarza się się jednak, iż jakiś drobny szczegół sprawia, iż kluski śląskie nie wychodzą takie jakbyśmy chcieli. Poznaj wskazówki, które rozwieją wszelkie wątpliwości.
Ile klusek śląskich na osobę?
Z 0,6 kg ziemniaków otrzymamy około 60 klusek śląskich o wielkości orzecha włoskiego. Taka ilość wystarcza na 4 osobowa rodzinę, gdy podamy do klusek także sos, mięso i surówkę :-). Na 1 osobę można średnio liczyć po 15 sztuk klusek do obiadu.
Dlaczego kluski śląskie wychodzą gumowate?
Za gumiastość klusek śląskich odpowiada przede wszystkim źle dobrana proporcja mąki ziemniaczanej. Dodatek samego żółtka sprawia, iż ciasto jest zwarte bez potrzeby dodawania większej ilości mąki. Nie dodaję białka z jajka, gdyż rozluźnia strukturę ciasta. jeżeli w okresie korzystam z młodych, wodnistych ziemniaków to nie dodaję żółtka.
Jak ugotować kluski śląskie, aby miały ładną strukturę?
Aby kluski śląskie miały gładką strukturę zastosuj moje wskazówki. Po pierwsze już przy pierwszej partii podczas wrzucania klusek do wrzącej wody, zmniejszam ogień na minimum. Staram się klusek śląskich nie zagotowywać i delikatnie mieszam raz na minutę drewnianą łyżką. Zbyt intensywne mieszanie lub gotowanie w bulgoczącej wodzie sprawia, iż kluski śląskie mają chropowatą powierzchnię i oczywiście nasiąkają wodą.
Jak długo gotować kluski śląskie?
Kluski śląskie gotuję na małym ogniu przez około 8 – 10 minut. Najważniejszy jest czas od ich wypłynięcia. Gotuję przez 2-4 minuty od czasu, gdy wypłyną na powierzchnię. Mniejsze kluski śląskie gotuję 2 minuty, a większe 4 minuty. Standardowe o wielkości orzecha włoskiego gotuję przez około 3 minuty od czasy gdy wypłyną. Możesz pod koniec gotowania wyciągnąć 1 sztukę, przekroić na pół i sprawdzić, czy nie są surowe. Tak ugotowane kluski śląskie wyławiam łyżką cedzakową.
Jak mrozić kluski śląskie?
Kluski śląskie możemy mrozić na dwa sposoby:
- mrożenie surowych klusek,
- mrożenie zblanszowanych lub ugotowanych klusek.
W obu metodach kluski śląskie układamy obok siebie np na desce do krojenia tak, aby się nie dotykały (surowe kluski podsypujemy na tacce mąką). Następnie umieszczamy je na półce zamrażalnika na 2 godziny. Po tym czasie przekładamy do woreczka. Po wyjęciu z zamrażalnika na obiad pamiętaj, iż klusek nie rozmrażamy przed ugotowaniem. Wrzucamy zamrożone do wrzącej wody.
Czy kluski śląskie można przygotować wcześniej?
Oczywiście, iż kluski śląskie możesz przygotować wcześniej. Wystarczy, iż zarówno blat jak i same kluski obsypiesz delikatnie mąka i przykryjesz czystą ściereczką bawełnianą, aby nie obeschły. Dzięki tamu podczas przygotowywania większej imprezy, możemy ugotować je tuż przed podaniem na stół.
Z czym podawać kluski śląskie?
Tradycyjne kluski śląskie mają uniwersalne zastosowanie w kuchni. Z powodzeniem zastępują: klasyczne ziemniaki, kasze lub ryż. Idealnie pasują do większości sosów takich jak grzybowy, pieczarkowy oraz do dań mięsnych. Dzieci lubią także wszelkie dodatki na słodko takie jak: dżemy, bita śmietana i owoce, jogurt naturalny lub śmietanę po osłodzeniu, wszelkie kremy czekoladowe.
Ja ostatnio do klusek śląskich podałam:
a także surówkę z podsmażanych buraczków na ciepło do obiadu:
Zasmażane burczki do obiadu na ciepło