Kłodzko- Co warto zobaczyć?

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kłodzko


Kłodzko to niezwykle malowniczo położone miasto w otoczeniu gór, które jest perłą Dolnego Śląska. Przyciąga ono turystów nie tylko ze względu na bliskość górskich szlaków i uzdrowisk. Samo w sobie ma mnóstwo ciekawych zabytków, które mogą zaabsorbować czas na długie godziny. Na pierwszy rzut oka najbardziej przyciąga potężny obiekt twierdzy, który dumnie góruje nad miastem. Jej zwiedzanie to obowiązkowy punkt podczas odwiedzin Kłodzka. Przemierzając ku niej, będziemy maszerować przez urokliwe uliczki starówki, gdzie czeka na nas mnóstwo architektonicznych zaskoczeń, takich jak chociażby most, który do złudzenia przypomina most Karola w Pradze.

Widok na Kłodzko z tarasu widokowego na Twierdzy

Kłodzko- trochę historii

Kłodzko od wieków było związane głównie z Czechami. Tylko przez krótki okres czasu miasto, a adekwatnie ówczesny gród znajdował się w granicach Polski. Było to w XI wieku, kiedy ziemie te podbił Bolesław Chrobry. Jednak już w 1137 roku Bolesław Krzywousty oddał Kłodzko Czechom. Taki stan trwał aż do 1945 roku, kiedy to mimo protestów czechosłowackiej ludności, jaka zamieszkiwała Ziemię Kłodzką, miasto znalazło się w granicach naszego kraju.

Kamienice na kłodzkim rynku
Ulice Kłodzka

Powstanie Kłodzka związane jest przebiegającymi przez miasto szlakami handlowymi, w tym jedną z odnóg szlaku bursztynowego. Dało to impuls do zbudowania zamku na Fortecznej Górze, wznoszącej się nad Nysą Kłodzką. U podnóża zamku założone zostało miasto, którego zabudowania wzniesiono na wysokiej terasie. W efekcie rynek wznosi się 20 metrów nad poziomem rzeki Nysy Kłodzkiej, a twierdza aż 60 metrów nad nią! Sprawia to, iż niektóre uliczki w centrum Kłodzka są dość strome.

Twierdza Kłodzko

Zwiedzając miasto, pamiętajmy, iż zachowało ono swoją średniowieczną, pierwotną zabudowę. Najpierw ten układ urbanistyczny był podporządkowany obronie i zaopatrzeniu zamku, a przez kolejne wieki twierdzy.

Uliczki w centrum Kłodzka

Twierdza Kłodzko

Twierdza to najbardziej wyróżniający się zabytek miasta. Widoczny jest już z daleka, gdy zmierzamy do Kłodzka. Została ona wzniesiona na Fortecznej Górze, na której już w X wieku postanowiono zbudować gród obronny. Był on wielokrotnie przebudowywany, a w XIII i XIV wieku stworzono z niego warowny zamek, który był siedzibą przedstawicieli rodu Piastów. Zamek został poddany w wojnie trzydziestoletniej Austriakom, którzy postanowili na jego fundamentach zbudować twierdzę.

Twierdza Kłodzko

Tak się właśnie zaczyna historia największego zabytku Kłodzka. Zamkowe mury zamieniono na bastiony i kurtyny. Wybudowano setki metrów przeróżnych korytarzy. Austriacka twierdza upadła w czasie wojen śląskich pod naporem wojsk pruskich. Od tego czasu, z rozkazu króla Fryderyka II, twierdza została poddana pracom mającym na celu jej rozbudowę i unowocześnienie. Kolejny ważne wydarzenie z życia twierdzy, to jej oblężenie przez wojska napoleońskie w 1807 roku. Twierdza została poddana, ale nigdy nie zdobyta, bo tuż po jej kapitulacji podpisano pokój pomiędzy Prusami a Francją. Od tego czasu znaczenie militarne twierdzy podupadło. Postanowiono jej wnętrza wykorzystać jako więzienie. Przetrzymywano tu głównie więźniów politycznych, w tym, m.in. powstańców wielkopolskich. Twierdza w czasie II wojny światowej była filią obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.

Sprawdź także, czy warto odwiedzić Twierdza Srebrna Góra

Twierdz Kłodzko

Udając się na twierdzę, można wybrać jeden z wariantów jej zwiedzania:

  • podstawowe obejmujące górne zabudowania twierdzy. Podczas niego poznamy historię twierdzy, zobaczymy, jak mieszkali żołnierze i w jaki sposób byli werbowani do wojska. Będziemy mieli także okazję, by podziwiać panoramę Kłodzka wraz z otaczającymi to miasto górami z jednego z tarasów widokowych;
  • zwiedzanie podziemi, które prowadzi korytarzami kontaminerskimi. Co to oznacza? Że będzie, wąsko i ciasno;) Zwiedzanie tego typu przeznaczone jest tylko dla osób powyżej 5 r. życia, które nie mają lęków klaustrofobicznych;
  • zwiedzanie nocne: to podstawowe zwiedzanie twierdzy, tylko iż jest organizowane po zmroku i przebiega z pochodniami;
  • twierdza poza szlakiem: blisko 5-godzinne zwiedzanie obiektów fortecznych, które przeznaczone jest przede wszystkim dla fanatyków architektury obronnej. Prowadzi po miejscach normalnie niedostępnych dla turystów;

Wybór któregoś z pierwszych trzech wariantów wiąże się z ok. 1,5-godzinnym zwiedzaniem. Wejście na te trasy jest płatne, a godziny ich otwarcia oraz cennik biletów sprawdzicie TUTAJ.

Twierdza Kłodzko

Zwiedzając kłodzką twierdzę, warto wybrać się także na udostępnioną bezpłatnie trasę prowadzącą po zewnętrznych murach twierdzy. Nazwano ją “Odkryj Twierdzę na nowo”. Prowadzi ona po kładkach, które w pewnym momencie są zawieszone nad ziemią. Robi to ogromne wrażenie! Z trasy można podziwiać bardzo ładną panoramę miasta. Odcinek ten ma ok. 900 metrów długości, a na jego końcu czeka na nas niespodzianka w postaci… parku linowego.

Wejście na trasę Odkryj Twierdzę na Nowo
Na trasie Odkryj Twierdzę na nowo

Kłodzko- Most Gotycki

Most Gotycki, inaczej zwany Mostem św. Jana to obok twierdzy najbardziej rozpoznawalny zabytek Kłodzka. Ma ponad 50 metrów długości i 4 metry szerokości. Wyglądem przypomina nieco słynny most Karola w Pradze i często jest właśnie do niego porównywany. Most w Kłodzku został wybudowany nad Młynówką, by połączyć wyspę Piasek ze Starym Miastem. Dokładna data jego powstania pozostaje nieznana, choć przypuszcza się, iż wzniesiono go w 2. połowie XIII wieku. Do jego budowy użyto białek jaja kurzego, wody i piasku, przez co żartobliwie mówi się, iż został zbudowany na jajach.

Most Gotycki i kościół św. Franciszka

To, co wyróżnia most św. Jana to 6 kamiennych rzeźb, które stoją dumnie na filarach mostu. Zostały one ufundowane przez bogatych właścicieli majątków rycerskich oraz zamożnych mieszczan. Dojrzymy w nich postać św. Jana Nepomucena, św. Wacława, św. Franciszka Ksawerego, Jezusa Ukrzyżowanego, Wniebowstąpienie NMP oraz Pietę.

Figura Jezusa Ukrzyżowanego na Moście Gotyckim
Most Gotycki widziany znad brzegu Młynówki

Ratusz i kłodzki Rynek

Zmierzając z mostu gotyckiego w górę przez ulicę Wita Stwosza, po kilkudziesięciu metrach stajemy na kłodzkim rynku. Otoczony jest on z czterech stron kamienicami, wśród których możemy dojrzeć niezwykłe renesansowe i barokowe perełki. To w nich mieszkali najzamożniejsi kłodzcy kupcy. Warto spojrzeć na ich fasadę. Na jednej z nich dojrzymy jelenia, a innej murzynkę. Z pewnością tym, co Wam nie będzie pasować do spójności, będzie północna pierzeja rynku. Tam znajdują się nowoczesne kamienice, które powstały w miejsce kamienic, których stan budowlany zagrażał bezpieczeństwu i nakazano je rozebrać w latach 50. i 60. XX wieku.

Rynek w Kłodzku
Ratusz w Kłodzku

Na środku rynku wznosi się potężny gmach ratusza. Obiekt, który dzisiaj możemy zobaczyć, powstał pod koniec XIX wieku, w miejsce dawnego ratusza, który został strawiony przez pożar. Neorenesansowy budynek ma przepiękną fasadę, a w jednym z jego rogów możemy dostrzec zegar z figurą lwa, co wskazuje na bliskie relacje miasta z Czechami. Na kłodzkim rynku Waszą uwagę z pewnością przykuje także wotywna kolumna maryjna z 1680 roku, która została wzniesiona w podzięce za uratowanie miasta przed zarazą i pożarem. Uwagę zwraca także barokowa fontanna z rzeźbami delfinów oraz replika pręgierza.

Kamienica pod Murzynem

Kłodzko- Podziemna Trasa Turystyczna

Bogaci kłodzcy kupcy pod swoimi kamienicami budowali potężne piwnice. Odkryto je przypadkowo, gdy w latach 50. i 60. XX wieku niekonserwowane uległy zawaleniu i pochłonęły wiele kamienic (w tym. m.in. te znajdujące się na północnej pierzei rynku). W 1962 roku specjaliści z AGH i górnicy z Wałbrzycha podjęli się zabezpieczenia tych piwnic i stworzenia w nich podziemnej trasy turystycznej. Została ona udostępniona dla turystów w 1976 roku. Ma ok. 600 metrów długości, a wejście do niej znajduje się w okolicach twierdzy, a wyjście w okolicach kościoła Wniebowzięcia NMP. W czasie zwiedzania twierdzy można poznać średniowieczną historię mieszkańców miasta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kłodzko- Kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół Wniebowzięcia NMP to najważniejszy sakralny zabytek Kłodzka. Jest najstarszy i najpiękniejszy. Pierwsze wzmianki na temat jego budowy pochodzą z końca XII wieku. Budowa była kontynuowana przez kolejne wieki. Jego gotycka bryła, którą możemy oglądać do dzisiaj to zasługa intensywnych prac w XIV wieku. Wnętrze kościoła to natomiast zasługa prac jezuitów w okresie baroku. Widać tu ogromny przepych. Zobaczyć tu możemy wiele zabytków sakralnych, w tym figurę Madonny z Czyżykiem, nagrobek Arnosta z Pardubic, czy przepiękny ołtarz główny z figurą maryjną.

Widok na Kościół Wniebowstąpienia NMP z Twierdzy Kłodzko

Kłodzko- Kościół franciszkanów

Innym cennym sakralnym zabytkiem Kłodzka jest znajdujący się na wyspie Piasek kościół franciszkanów wraz z zabudowaniami klasztornymi. Został on wzniesiony w latach 1628-31. Przez wieki kościół poprzez swoje położenie był wielokrotnie zalewany podczas powodzi. We wnętrzu świątyni, na jednym z jego filarów możemy choćby zobaczyć, do jakich poziomów dochodziła woda podczas poszczególnych katastrof. W środku kościoła warto zwrócić uwagę na refektarz z freskami Feliksa Antoniego Schefflera.

Widok na Kościół franciszkanów z ulicy Wita Stwosza

Góry w okolicach Kłodzka

Wspomnieliśmy, iż Kłodzko z każdej strony otoczone jest górami. W takim razie gdzie można się wybrać na wycieczkę? Jedną z ciekawszych opcji jest zdobycie zaliczanej do Korony Gór Polski, Kłodzkiej Góry. Z Kłodzka na ten szczyt dojdziemy w ok. 3 godziny żółtym szlakiem. Na wierzchołku znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w Sudetach. My, proponujemy kontynuować wycieczkę niebieskim szlakiem w kierunku Barda. Po drodze zdobędziemy Kalwarię Bardzką oraz będziemy mogli oglądać przepiękny widok na przełom Nysy Kłodzkiej z Obrywu Skalnego. Z Barda do Kłodzka możemy wrócić pociągiem.

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Uzdrowiska w okolicach Kłodzka

W niedalekiej odległości od Kłodzka znajduje się kilka sudeckich uzdrowisk, które koniecznie warto odwiedzić. Najbliżej położona jest Polanica-Zdrój, nieco dalej Duszniki-Zdrój, a ok. 30 minut jazdy od Kłodzka- Kudowa-Zdrój oraz Lądek-Zdrój. Każde z nich warte jest odwiedzin, spróbowania tutejszych wód mineralnych i relaksu w pięknych parkach zdrojowych.

Polanica-Zdrój

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału