Poznaj klasyczny przepis na mizerię z ogórków. To najprostsza i jedna z najpopularniejszych surówek do obiadu. Bardzo lubię mizerię. Zobacz jak gwałtownie krok po kroku przygotować tą pyszną surówkę.
Mizeria jak sama nazwa wskazuje to coś mizernego, niedostatecznego czy ubogiego. Ogórki są niskokaloryczne, mało pożywne, ale bogate w mikro i makroelementy oraz przede wszystkim witaminy. Mizeria to szybka i smaczna surówka, którą możemy przygotować na wiele sposobów. Co region i rodzina to inna odmiana (na słodko lub słono, z octem lub bez). Dziś przedstawiam klasyczną mizerię ze świeżych ogórków oraz gęstej i kwaśnej śmietany. jeżeli myślisz, iż wystarczy tylko wymieszać pokrojone ogórki ze śmietaną, to jesteś w błędzie :-). Poznaj szczegóły!
Składniki na mizerię z ogórków.
Kaloryczność potrawy: 50 kcal w 100g surówki.
- 600g ogórków szklarniowych lub gruntowych (nieprzerośniętych)
- pół pęczka szczypiorku lub koperku (opcjonalnie)
- 4 łyżki śmietany 18% lub jogurtu naturalnego
- 2 łyżki soku z cytryny lub 1 łyżka octu jabłkowego
- po pół łyżeczki słodkiej papryki oraz świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- łyżeczka soli
Sposób wykonania mizerii z ogórków.
W sezonie od czerwca do końca lata robię mizerię z ogórków gruntowych, które są według mnie najsmaczniejsze. Poza sezonem przez cały rok korzystam z ogórków szklarniowych. Ważne, aby ogórki były nie przerośnięte. W przypadku dużych ogórków trzeba je pokroić wzdłuż na ćwiartki i pozbyć się gniazda nasiennego.
Ogórki myję i obieram cienko ze skórki. Idealnie sprawdzi się do tego zadania obieraczka do warzyw. Następnie kroję w drobne około 3mm plastry. Pokrojone warzywo wrzucam do miski i tu zaczyna się cały sukces poprawnie wykonanej mizerii. Plastry ogórków oprószam 1 łyżeczką soli, całość mieszam i odstawiam na 10-15 minut. W tym czasie ogórki puszczą sok, który zlewam. Nie odsączenie wody z ogórków to podstawowy błąd. Mizeria powinna być kremowa od śmietany, a nie wodnista.
W międzyczasie gdy ogórki puszczają sok, przygotowuję pozostałe komponenty surówki. Koperek lub szczypiorek płuczę w wodzie, następnie drobno siekam. Do salaterki wrzucam kwaśną śmietanę 18%. Wlewam 2 łyżki soku z cytryny lub 1 łyżkę octu jabłkowego i wsypuję po pół łyżeczki słodkiej papryki oraz świeżo zmielonego pieprzu czarnego. Całość mieszam łyżką i próbuję smak. jeżeli czegoś brakuje, to oczywiście doprawiam.
Doprawioną śmietanę wlewam do odciśniętych z soku ogórków, wsypuję posiekaną zieleninę i mieszam dzięki łyżki.
Mizerię dobrze jest schłodzić w lodówce przed podaniem do obiadu. Najczęściej przygotowuję surówkę pod koniec przygotowywania obiadu. Trzymam ją w lodówce do czasu podania obiadu na stół.
Mizeria z ogórków idealnie pasuje do klasycznego obiadu:
- kotleta schabowego,
- piersi z kurczaka,
- kotletów mielonych,
- czy pulpetów w sosie pomidorowym z ziemniakami.
Do mizerii można dodać także: cebulkę, czosnek, pomidorki lub pokrojone ogórki kiszone. Zamiast śmietany możesz użyć również oleju roślinnego.