Kiedyś tu była… owczarnia. Ten przepiękny kościółek mamy na wyciągnięcie ręki

wgoleniowie.pl 5 miesięcy temu

Niezwykłym, prawdopodobnie w skali całego regionu, miejscem jest wiejski kościółek w położonej na terenie gminy Przybiernów wsi Dzisna. Tak urokliwego zabytku ze świecą szukać.

Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika to prawdziwa perełka architektury sakralnej. Stoi na dawnym cmentarzu, a pochodzi z około 1600 roku. Fundatorem świątyni był ród Köllerów, którzy władali wsią do 1920 roku. Fascynująca jest też jej historia, bo można ze spokojnym sumieniem stwierdzić, iż przeżyła własną śmierć.

Jak informuje prowadzący stronę historia-zachodniopomorskie.pl Wojciech Janda ze stowarzyszenia Biały Grosz, już wiek temu pojawił się wśród mieszkańców wsi pomysł zburzenia kościoła i postawienia nowej, murowanej świątyni. W obronę obiektu szczęśliwie zaangażował się ówczesny konserwator zabytków prowincji Pomorze – dr Frantz Balke. Dzięki jego staraniom odstąpiono od planów rozbiórki, a w 1928 kościół został poddany pracom konserwatorskim.

Jeszcze gorzej było po zakończeniu II Wojny Światowej, budynek został bowiem zaadoptowany na… owczarnię. Na początku lat 60 kościół planowano rozebrać i przewieść do tworzonego wtedy skansenu w Wolinie. I tym razem jednak odstąpiono od pomysłu, a w roku 1966 przeprowadzono pierwsze remonty kościoła. W 1974 roku budynek kościoła został przekazany Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej, a w latach 1977 – 1981 w trakcie kolejnego remontu dobudowano do niego drewnianą wieżę.

Niezwykły kościółek wciąż wymaga konserwacji, w fatalnym stanie jest bowiem jego dach. Skutkuje to między innymi tym, iż do jego wnętrza przedostaje się woda deszczowa. Samo wnętrze, zobaczcie sami na zdjęciach, jest wciąż doprawdy niezwykłej urody. Co ważne, do środka zajrzeć można bez większego problemu. Wystarczy zapukać do domu znajdującego się na lewo od świątyni. Jego właściciele chętnie drzwi do kościoła otworzą, a przy okazji o tym i owym opowiedzą. Samochodem z Goleniowa na miejsce dotrzeć można w niespełna pół godziny.

Więcej informacji związanych z historią kościoła znajdziecie TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału