Kiedyś 33 cm śniegu i -51 st. C. Dziś temperatury rosną tam cztery razy szybciej niż na całym świecie

gazeta.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Alaska samuel howell/iStock https://www.facebook.com/livescience


Alaska to jedno z najzimniejszych miejsc na świecie, a przynajmniej tak do niedawna było. Zimą temperatura wynosiła tam choćby -51 st. C. w tej chwili region spotyka się jednak z pewnymi problemami, takimi jak szybkie topnienie pokrywy śnieżnej oraz brak opadów.
Alaska jest eksklawą Stanów Zjednoczonych. Dominują tam góry i wyżyny, a klimat na dalekiej północy jest subpolarny. Dotychczas zimą termometry pokazywały choćby -51 st. C, a latem wahały się w przedziale 15-25 st. C. Zima na Alasce jest bardzo mroźna i trwa 9 miesięcy. Wieją wówczas silne wiatry, które osiągają prędkość 100 km/h. Powstają także burze śnieżne. Teraz po takich zjawiskach nie ma jednak śladu.


REKLAMA


Zobacz wideo Oto, jak zmieniały się lodowce na Alasce w ciągu ostatnich 50 lat


Co się dzieje na Alasce? NASA pokazała zdjęcia satelitarne
Śnieg na Alasce utrzymywał się przez długi czas. Niestety zmiany klimatyczne nie oszczędziły tego regionu. Na najnowszych zdjęciach satelitarnych widać, jaką przeszedł transformację. Fotografiami podzielił się portal livescience.com na swoim profilu na Facebooku.


Fotki zostały wykonane dzięki spektroradiometru umieszczonego na satelitach NASA Terra i Aqua. Pokazują okręg Bristol Bay na południu Alaski. W mieście Anchorage w latach 1998-2024 pokrywa śnieżna w styczniu osiągała średnią grubość 33 cm. W tym roku śniegu prawie iż tam nie ma. Z kosmosu są widoczne duże "plamy" ziemi.


Zmiany klimatyczne na Alasce. Dlaczego nie ma śniegu?
- Według NOAA od grudnia 2024 roku temperatury w całym stanie są od 3 do 6 st. C wyższe od normy, a w izolowanych obszarach występują jeszcze większe anomalie. Wysokie temperatury spowodowały stopienie istniejącego śniegu i lodu, a nowe opady spadły w postaci deszczu - poinformowało Obserwatorium Ziemi NASA, cytowane przez Life Science. Okazuje się, iż temperatury na Alasce rosną choćby czterokrotnie szybciej, niż w pozostałej części świata. Pierwszą przyczyną są warunki pogodowe na Północnym Pacyfiku, powodujące falę upałów w Ameryce Północnej. Drugą zmiany klimatyczne, które w coraz większym stopniu niszczą lód morski w tym regionie. Przejmujesz się zmianami klimatycznymi? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału