Skończyłaś długi i męczący dzień w pracy. Wracasz do domu, przygotowujesz obiad, wyprowadzasz psa, a potem jeszcze pracujesz stertę ubrań. Zapada wieczór, chcesz obejrzeć film i chwilę odpocząć. Jednak kiedy siadasz na kanapie, nie potrafisz się zrelaksować. Czujesz się jeszcze bardziej zestresowana i przytłoczona. To, czego doświadczasz, to być może stresslaxing.
Stresslaxing to stosunkowo nowe słowo związane jest z niepokojem wywołanym próbą relaksu. Jak się okazuje, nie jest to takie niezwykłe zjawisko. jeżeli odczuwasz stres wówczas, gdy starasz się odpocząć i zrelaksować, powinnaś dokładnie przeanalizować całą sytuację. Oto kilka z możliwych przyczyn i skutków stresslaxingu.
Stres
Stres, który pojawia się za każdym razem, gdy chcesz odpocząć lub się zrelaksować jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów stresslaxingu. Zaprzeczanie, wypieranie tego co czujemy, nie pomaga wyzbyć się negatywnych emocji. Koniec końców czujemy, iż najlepszym i chyba zarazem jedynym sposobem, który poprawi nasze samopoczucie, jest wzięcie się do pracy i dokończenie wszystkich zadań. Jednak zadania tak naprawdę nigdy się nie kończą i popadamy w błędne koło.
Fizjologia
Stres to naturalna reakcja na niebezpieczną sytuację. Dzięki współczulnemu układowi nerwowemu, nasze ciało reaguje na zagrożenie. Przywspółczulny układ nerwowy przywraca nasz organizm do normalnego stanu. Jednak w przypadku, gdy stres jest długotrwały, aktywacja fizjologiczna może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Ciało, które nie umie odpoczywać, relaks postrzega jako kolejny obowiązek. Kiedy siadasz na kanapie i bierzesz pilot do ręki, zaczynasz się stresować. Nie potrafisz się zrelaksować. Przyznaj, brzmi znajomo?
Żądanie
Niepokój i stres czekają tuż za rogiem jeżeli wymagasz od siebie więcej, niż możesz dać. jeżeli pracujesz pomimo choroby, sprzątasz dom gdy boli cię głowa lub umawiasz się na wyjście pomimo ogromnego zmęczenia, stajesz się swoją ofiarą. Wszystkiemu winne jest przekonanie, często nieświadome, iż zawsze musisz dawać z siebie wszystko. Kiedy w końcu zdasz sobie sprawę, iż potrzebujesz chwili relaksu, to traktujesz go jak obowiązek, a nie jak coś przyjemnego. Twój organizm i umysł dążą do osiągnięcia kolejnego celu, jakim jest relaks. Odpoczynek nie sprawia ci przyjemności.
Presja społeczeństwa
Z jednej strony tyle mówi się o dbaniu o swoje zdrowie, swoje potrzeby, a z drugiej wciąż wmawia się nam, iż musimy być najlepsze, zaangażowane. Przecież tylko ciężka praca zaprowadzi nas do celu. Uświadom sobie, iż nie wszystko jest możliwe. Nie każdemu zadaniu musisz sprostać. Nie da się pracować dwanaście godzin na dobę, opiekować dziećmi, dbać o dom, chodzić codziennie na siłownię i dbać o cerę u kosmetyczki. To po prostu niewykonalne. jeżeli nie potrafisz znaleźć chwili dla siebie, jesteś pracoholikiem. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Stresslaxing – co zrobić?
W przypadku, gdy relaks wywołuje stres, warto udać się do psychologa. Specjalista pomoże znaleźć sposób, który pomoże ci się uwolnić z tego błędnego koła. Nie bagatelizuj problemu, a znajdź rozwiązanie, za pomocą którego zaczniesz naprawdę żyć. W spokoju i harmonii ze sobą.