Kazik w podróży. Muzeum Mleka w Grajewie

angora24.pl 1 tydzień temu

Grajewo słynie z tradycji mleczarskiej i produktów mlecznych. Między innymi dlatego właśnie w tym miejscu w 2016 roku otwarto to przeznaczone dla dzieci i dorosłych naprawdę świetne muzeum.

Wśród eksponatów znajdują się dawne narzędzia i sprzęty używane do produkcji mleka oraz modele historycznych mleczarni. Kazika zaciekawiły interaktywne prezentacje procesów produkcyjnych. A rozbawił go bar mleczny, który znajdował się wśród eksponatów. „Z tego, co opowiadali dziadkowie, takie bary były w Polsce w każdym mieście” – wspomniał nasz włóczkowy turysta.

Fot. A.P.

Jedną z największych atrakcji muzeum są interaktywne wystawy. Można na przykład dowiedzieć się, jak działały maszyny do dojenia krów i pasteryzacji. Kazik ułożył puzzle, obejrzał film i dowiedział się, iż ludzie spożywali mleko już w epoce kamiennej. Odkryli, iż przetwory z niego mają dobroczynne adekwatności. W średniowieczu produkcję przetworów mlecznych przeniesiono do klasztorów, gdzie wytwarzano sery.

Maskotkę „Angorki” rozbawiła wiadomość, iż mężczyźni z etiopskiego plemienia Bodi hodują ogromne brzuchy, gdyż jest to symbol bogactwa. Spożywają każdego dnia duże ilości bydlęcej krwi, mleka i miodu. I tak przez pół roku. Potem smarują swoje ciała błotem i popiołem i prezentują je na specjalnej uroczystości Kael organizowanej z okazji Nowego Roku.

Fot. A.P.

Do ciekawostek należy też fakt, iż pierwszy ser na świecie powstał na Kujawach. Kazik dowiedział się także, iż najwięcej mleka na świecie produkuje się w Unii Europejskiej, a sama Polska zajmuje w tym rankingu 12. miejsce.

Na ścianach muzeum są także obrazy, a na jednym z nich jest fragment tapety, którą zaprojektował Andy Warhol, a która przedstawia różowe łby krów na żółtym tle.

A na koniec zwiedzania Kazik rozwiązał quiz. Dowiedział się też, jak zrobić sympatyczny atrament z mleka, i postanowił podzielić się tajemnym przepisem z czytelnikami „Angorki”. Oto on: Używając pędzelka i mleka napisz lub narysuj coś na białej kartce. Kiedy rysunek wyschnie, poproś rodziców, by podgrzali kartkę płomieniem świeczki. Rysunek znów stanie się widoczny.

Idź do oryginalnego materiału