"Kaukaski Dubaj" to miasto pełne kontrastów. "Jedno z najciekawszych, jakie odwiedziłam"

gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Fot. tiktok.com/@justyna_traveles, kolaż Gazeta.pl


Marzy wam się odkrywanie nowych kultur, ale nie chcecie lecieć na drugi koniec świata? Mamy propozycję. To urocze miasto pełne kontrastów leży w jednym z państw byłego Związku Radzieckiego i rzadko jest kierunkiem obieranym przez turystów. A szkoda.
jeżeli szukacie nietuzinkowego miejsca na wakacje, to do gustu może wam przypaść Baku, czyli stolica Azerbejdżanu. Co ciekawe, miejscowość znajduje się na wysokości 28 m poniżej poziomu morza i tym samym jest najniżej położoną stolicą świata oraz największym miastem położonym poniżej poziomu morza. A to nie wszystko, co warto o nim wiedzieć.


REKLAMA


Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]


Baku to "Kaukaski Dubaj". Jest też pełne kontrastów i atrakcji turystycznych
W Baku można zobaczyć nietypowe połączenie nowoczesnej architektury, przywodzące na myśl właśnie Dubaj, z budynkami różnych kultur, m.in. arabskiej, tureckiej i perskiej. Jak tłumaczy na TikToku podróżniczka Justyna (@justyna_traveles) za europejską część odpowiadają czterej naczelni architekci z Polski, którzy pełnili tę funkcję w latach 1892-1914.


Baku to fascynujące miasto, jedno z najciekawszych, jakie odwiedziłam. Miasto kontrastów, nazwałabym je takim kaukaskim Dubajem


- mówiła Justyna na nagraniu.


Warto tu zobaczyć m.in. Miasto Wewnętrzne, czyli otoczoną murami najstarsza część miasta z IX wieku. Znajdują się tu takie obiekty jak:


Meczet Muhammada z 1078 roku, zwany "Złamaną Wieżą";
Meczet Piątkowy z 1899 r.;
Baszta Dziewicza z XII wieku;
Pałac Szachów Szyrwanu - datowany na XIV-XVII wiek.


Poza tym wzrok przyciągają Ogniste Wieże, czyli zespół trzech wieżowców: mieszkalnego, hotelowego i biurowego. Pierwszy z wymienionych jest zarazem najwyższym w mieście. Poza tym na uwagę zasługuję też Meczet Taza Pir, cerkiew św. Michała Archanioła, Muzeum Miniaturowych Książek i Azerbejdżańskie Narodowe Muzeum Dywanów, którego budynek ma kształt zwiniętego dywanu.


Zasady wjazdu do Azerbejdżanu. To trzeba wiedzieć
Trzeba pamiętać, iż w tej chwili do Baku można dostać się wyłącznie drogą powietrzną. Dlaczego? Wszystko przez fakt, iż władze Azerbejdżanu zamknęły drogi lądowe w 2020 roku i jak dotąd ich nie otworzyły. Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, decyzja ma najprawdopodobniej związek z nieufnością do rządzących elit. A jakie dokumenty są wymagane do przekroczenia granicy? Przede wszystkim paszport (może być też tymczasowy), ale konieczna jest też wiza.
Baku - miasto pełne kontrastówOtwórz galerię
Od stycznia 2017 roku można wyrobimy ją drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu internetowego www.evisa.gov.az. W ten sposób można otrzymać wyłącznie wizę jednokrotnego wjazdu, istotną 30 dni w okresie 90 dni. Opłata za ten dokument wynosi 20 dolarów (około 77 złotych). Należy także uiścić opłatę za usługę rozpatrzenia wniosku pięć dolarów (około 19 złotych) w trybie standardowym (trzy dni robocze) lub 40 dolarów (około 155 złotych) w przypadku trybu przyspieszonego, czyli w ciągu trzech godzin. Uwaga - otrzymaną wizę należy wydrukować i zachować do kontroli granicznej. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału