"Katastrofalna powódź" w Europie. O walce z żywiołem informują media z całego świata

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


Media z całego świata informują o wciąż trwającej walce z powodzią w Europie Środkowej, a ściślej rzecz biorąc, w Polsce, Czechach, Austrii i Rumunii. Zalanych jest mnóstwo miejscowości, między innymi Nysa, wieś Lipov czy miasto Krnov, które jest w strefie największego zalania.
Powodzie na południu Polski realizowane są od piątku, 13 września. Co więcej, wciąż realizowane są ulewy. Najgorsza sytuacja jest w trzech województwach: opolskim, dolnośląskim i śląskim. W wielu miejscowościach zarządzono ewakuację, między innymi w Głuchołazach, Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórzu. Równie trudna sytuacja jest też w Czechach. O "katastrofalnej powodzi" w Polsce i zalanej wsi Lipov pisze choćby BBC News, który informuje też o czterech zaginionych z tego powodu osobach. Z kolei francuski dziennik Le Monde poinformował o zawieszeniu przez trwającą powódź połączeń kolejowych między Czechami a Polską, a także problemach wiedeńskiego metra, bo z żywiołem zmagają się też inne kraje w południowo-wschodniej Europie, m.in. Austria, Rumunia, a także Słowacja, Słowenia i Mołdawia.


REKLAMA


Zobacz wideo Słowacja. Tak wyglądała rzeka Morawa 15 września


W Europie Środkowej trwa walka z powodziami. Dotknęły wiele krajów
O powodziach w Europie Środkowej i południowo-wschodniej piszą też inne serwisy i dzienniki. CNN opisało niezwykle ciężką sytuację Krnova, czeskiego miasta, które znajduje się w strefie największego zalania, dodając, iż ciągle postępujące zmiany klimatyczne będą tylko pogłębiały takie niebezpieczne zjawiska pogodowe.


Na niezwykle trudną sytuację w sercu Europy zwracają też uwagę media z dalszych zakątków świata. Arabska Al Jazeerea opisała powódź w Nysie i poinformowała o ewakuacji mieszkańców dwóch wsi leżących niedaleko wspomnianej Nysy, a chińska agencja Xinhua o śmierci jednej osoby i tysiącach ewakuowanych z powodu ciągłych ulew na południu Polski, między innymi ze Śląska, Dolnego Śląska i Opolszczyzny.


Ogromne powodzie w sercu Europy. Wszystko przez zmiany klimatu
Co spowodowało te ogromne powodzie w Europie Środkowej i południowo-wschodniej? Przyczyną są niezwykle intensywne, ulewne deszcze, które nastąpiły po okresie długotrwałych susz. A te z kolei, jak uważają specjaliści, są efektem gwałtownych zmiany klimatu. Dlatego już teraz trzeba zadbać o przygotowanie się na takie sytuacje.
Powódź w Nysie Otwórz galerię
W jaki sposób? Jak podaje serwis OsiemTrzy.pl, przede wszystkim trzeba zainwestować we wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych, ale także systemy wczesnego ostrzegania, edukację w zakresie zachowań w sytuacjach kryzysowych, a także infrastrukturę hydrotechniczną, aby była w stanie sprostać tak intensywnym opadom deszczu. Poza tym niezbędne są działania w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu i jego katastrofalnym skutkom.
Idź do oryginalnego materiału