Karpatka (726 m n.p.m.) to urokliwy szczyt położony w Karkonoszach, w centralnej części Karpacza. Na jego wierzchołek dotrzemy po około 30-minutowym spacerze z centrum miasta. Na szczycie czeka na nas punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama Karkonoszy. Szlak na Karpatkę to idealna propozycja na rodzinną wycieczkę z dziećmi.

Karpatka – szlak dla całej rodziny
Karpatka to granitowe wzgórze usytuowane w samym sercu Karpacza, tuż obok jednej z największych atrakcji tej miejscowości – kamiennej zapory na Łomnicy. Trasa jest stosunkowo krótka, ale przebiega po kamienistym terenie, dlatego nie nadaje się dla wózków dziecięcych. Jednak dla dzieci to świetna przygoda – urozmaicony szlak pełen skałek stanowi nie lada atrakcję.

Choć trasa jest krótka, to miejscami bywa wymagająca. Ze względu na kamienistą nawierzchnię warto założyć wygodne buty trekkingowe. Dla dorosłych wędrówka nie powinna stanowić problemu, ale dla najmłodszych będzie to prawdziwa przygoda. Karpatka mimo, iż jest położona w centrum Karpacza to przez cały czas nie jest bardzo popularna wśród turystów. To sprawia, iż można tu cieszyć się ciszą i spokojem, podziwiając przy tym piękne widoki.

Skąd wyruszyć na Karpatkę?
Szlak na Karpatkę tworzy pętlę. Najlepiej rozpocząć wędrówkę przy zaporze na Łomnicy. Z deptaka w centrum miasta (ul. Konstytucji 3 Maja) dotrzemy tu w około 10–15 minut. Można również dojść od strony parku przy zaporze lub od ronda Biały Jar. jeżeli macie problem ze znalezieniem miejsca parkingowego w centrum Karpacza, warto zaparkować przy Centrum Medycznym. Znajduje się tu duży parking, który choćby w weekendy jest pusty. Z niego do zapory na Łomnicy dojdziecie po 10 minutach marszu leśną ścieżką.
Zapora na Łomnicy – tu rozpoczynamy wędrówkę na Karpatkę
Kamienna zapora na Łomnicy została zbudowana w 1915 roku w celu ochrony Karpacza przed powodziami. Decyzję o jej budowie podjęto po powodzi w 1897 roku, kiedy rzeka wystąpiła z koryta i zalała miasto. Warto dodać, iż Łomnica wypływa z Małego Stawu, nad którym znajduje się słynne schronisko Samotnia. Po wybudowaniu zapory utworzył się niewielki zbiornik wodny, nad którego brzegiem w słoneczne dni odpoczywają turyści.
Jeśli przybyliście nad zaporę od strony centrum lub ronda Biały Jar, aby rozpocząć wędrówkę na Karpatkę, należy przejść przez koronę zapory na drugą stronę rzeki. Korona ma 105 metrów długości i prowadzi tędy znakowany na kolor czerwony Główny Szlak Sudecki, łączący Prudnik ze Świeradowem-Zdrojem.




Jak wygląda szlak na Karpatkę?
Trasa na Karpatkę ma formę pętli i jest oznaczona niebieskimi znakami ścieżki spacerowej. Częściowo pokrywa się z przebiegiem Głównego Szlaku Sudeckiego. Cała pętla ma długość 1,4 km, a na jej pokonanie warto przeznaczyć około 1 godziny, by móc nacieszyć się widokami ze szczytu. Szlak jest szczególnie atrakcyjny dla dzieci ze względu na liczne granitowe skałki, które znajdują się w okolicy wierzchołka.



Na początek proponujemy wyruszyć w lewo od zapory, zgodnie z niebieskimi oznaczeniami. Ścieżka początkowo prowadzi przez las, stopniowo pnąc się w górę. Po drodze mijamy liczne granitowe wychodnie skalne, które stanowią ciekawą atrakcję dla najmłodszych. Ze względu na urozmaicony teren, warto zachować ostrożność, szczególnie po deszczu, kiedy kamienie mogą być śliskie. Na szczycie Karpatki powinniśmy się zameldować po ok. 15 minutach marszu. Powinniśmy, bo jak wiadomo, jeżeli wędrujecie z dziećmi to czas ten może się pomnożyć przynajmniej razy dwa:)
Karpatka – punkt widokowy z panoramą Karkonoszy
Karpatka to doskonały punkt widokowy. Na jej wierzchołku znajduje się wychodnia skalna, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze. Możemy podziwiać m.in. Śnieżkę z charakterystycznym budynkiem obserwatorium meteorologicznym, Czarny Grzbiet, Skalny Stół oraz ściany Małego i Wielkiego Kotła. Widoczne są także popularne karkonoskie formacje skalne – Słoneczniki i Pielgrzymy.


Aby ułatwić rozpoznanie panoramy, na Karpatce zamontowano tablicę opisującą okoliczne szczyty. Są tu również ławeczki, na których można odpocząć lub urządzić rodzinny piknik. To doskonałe miejsce na relaks z dala od tłumów turystów.
Wartym odnotowania jest również fakt, iż w XVIII wieku na zboczach Karpatki prowadzono wydobycie srebra. Niestety, pokłady okazały się niewielkie i eksploatację gwałtownie zakończono. Do dziś można znaleźć pozostałości dawnych sztolni, zwłaszcza na północnych zboczach góry.

Powrót czerwonym szlakiem do zapory na Łomnicy
Z Karpatki do zapory na Łomnicy schodzimy czerwonym szlakiem. Cały czas towarzyszą nam również niebieskie oznaczenia ścieżki spacerowej. Początkowo trasa jest niemal płaska i prowadzi wśród wychodni skalnych, jednak później staje się bardziej stroma. Ścieżka schodzi zakosami w dół – warto uważać na oznaczenia, gdyż na trasie pojawiają się skrzyżowania z nieoznakowanymi ścieżkami.

Końcówka szlaku prowadzi wąską ścieżką, a tuż przed zaporą czeka na nas jeszcze jedna atrakcja – duża wychodnia skalna, nosząca tę samą nazwę co szczyt. Przejście przez nią to interesujące urozmaicenie, zwłaszcza dla najmłodszych turystów. Po chwili docieramy z powrotem do zapory na Łomnicy, zamykając malowniczą pętlę.
Karpatka to doskonała propozycja na krótką, ale pełną atrakcji wycieczkę górską. Urokliwe widoki, interesujący teren i łatwy dostęp sprawiają, iż warto dodać ten szczyt do swojego planu zwiedzania Karpacza. Gorąco polecamy!


Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!