Karp po żydowsku: jedno z tradycyjnych dań wigilijnych. Jak zrobić je w wersji klasycznej i nowoczesnej?

g.pl 4 dni temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Karp po żydowsku to typowe danie wigilijne serwowane w różnych częściach Polski. Danie jest wybitnie smaczne, a jego przygotowanie nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Jak przyrządzić karpia po żydowsku w sposób tradycyjny i w nowoczesnej wersji?
Karp po żydowsku to potrawa, która łączy w sobie bogactwo smaków. Delikatne mięso karpia w towarzystwie słodkich rodzynek i aromatycznej cebuli to danie, na które niektórzy czekają cały okrągły rok.


REKLAMA


Zobacz wideo Krwawe święta. Boże Narodzenie to piekło dla karpi


Karp po żydowsku — przepis uwielbiany od lat
Skąd wziął się na naszych stołach karp po żydowsku? Przepis na karpia po żydowsku jest znany w naszym kraju od dawna, jednak jego geneza nie została do końca poznana. Istnieje kilka teorii mówiących o tym, w jaki sposób to danie zakorzeniło się w polskiej tradycji kulinarnej. Jedna z nich zakłada, iż potrawa została rozprzestrzeniona przez kupców żydowskich, którzy podczas wędrówek po kraju przywozili ze sobą nie tylko towary, ale także nowe receptury kulinarne. Inna teoria sugeruje, iż trwałe zakorzenienie potrawy było wynikiem wzajemnego przenikania się kultury polskiej i żydowskiej, zwłaszcza w rejonach, gdzie oba narody żyły ze sobą w bezpośrednim sąsiedztwie. Żydzi, którzy licznie zamieszkiwali terytorium Polski, rozpowszechniali uwielbiane przez siebie receptury, a połączenie słodko-słonego smaku, bardzo dobrze wpisywało się w kulinarne gusty obu narodów. Niezależnie od tego, skąd adekwatnie wziął się karp po żydowsku na naszych stołach, trzeba przyznać, iż przez wielu jest to danie wprost uwielbiane, a niebanalne połączenie smaków tylko podkręca wyjątkowy charakter tej wigilijnej potrawy. Jak przyrządzić smakowitego karpia po żydowsku? Poniżej tradycyjny przepis i kilka wskazówek na temat współczesnych modyfikacji podstawowego przepisu.


Przepis — karp po żydowsku według tradycyjnej receptury
Na początek tradycyjny przepis — karp po żydowsku. Do jego przygotowania będziesz potrzebować następujących składników:


1,5 kg świeżego karpia
¾ szklanki rodzynek
¾ szklanki płatków migdałowych
1 kg cebuli białej
4 łyżki żelatyny
3 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
sól i pieprz do doprawienia ryby
5 łyżek oleju


Sposób przygotowania:
Karpia oczyść z łusek i dokładnie opłucz, a następnie pokrój na dzwonki. Każdą część ryby oprósz solą i pieprzem. Karpia włóż do garnka i zalej wodą tak, aby każdy kawałek był w niej zanurzony. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj na małym ogniu do momentu, aż ryba będzie miękka (ok. 20-25 minut). W międzyczasie przygotuj cebulę. Cebulę obierz i pokrój w piórka, a następnie podsmaż na rozgrzanym oleju na złocisty kolor. Gdy karp będzie miękki, dodaj do niego cebulę, rodzynki oraz płatki migdałowe. o ile preferujesz bardziej słodki smak, to do bulionu rybnego możesz dodać odrobinę miodu. Całość gotuj jeszcze przez kwadrans. Żelatynę rozpuść w gorącej wodzie, a następnie dodaj do garnka z rybą. Karpia ułóż na półmisku. Zalej gorącym sosem i odstaw do stężenia. Podawaj np. z plastrami cytryny. Karp po żydowsku najlepiej smakuje na zimno, jako przystawka na wigilijnym stole. Do tej wersji przepisu można użyć również karpia mrożonego, którego należy odpowiednio wcześniej odmrozić.


Karp w galarecie po żydowsku — wariacje na temat tradycyjnego przepisu
Karp w galarecie po żydowsku bardzo dobrze smakuje w wersji tradycyjnej, jednak we współczesnej kuchni pojawiło się dużo modyfikacji przepisu podstawowego, które są wynikiem wprowadzenia nowych połączeń smakowych do naszych kuchni. W zależności od indywidualnych preferencji i kulinarnych upodobań, karp po żydowsku, może być wzbogacony o dodatkowe smaki, takie jak m.in. suszone owoce (morele, śliwki, żurawina) oraz przyprawy (goździki, cynamon, imbir). Żelatynę można zastąpić np. agarem. Inną modyfikacją tradycyjnego przepisu na karpia po żydowsku, jest dodanie do sosu pokrojonych warzyw. W tej wersji przepisu pojawia się najczęściej marchewka, seler, pietruszka, groszek zielony. Warzywa nie tylko wzbogacają smak potrawy, ale nadają jej także dodatkowych wartości odżywczych w postaci witamin. Ukłonem w stronę nowoczesnej kuchni jest także zastąpienie tradycyjnego sosu na bazie cebuli, sosem słodko-kwaśnym z dodatkiem pomarańczy (sok lub starta skórka). Część wody użytej do gotowania karpia, można zastąpić białym winem, co zwiększy wytrawny charakter potrawy. Jak widać z powyższego, przepis na karpia w galarecie po żydowsku można modyfikować na wiele różnych sposobów. Choć wiele osób hołduje starym, tradycyjnym recepturom, to warto czasem wprowadzić pewne innowacje i wypróbować nowych połączeń — mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!
Zobacz też: Jak karp to tylko w tym wydaniu. Zapomnij o rybie taplającej się w tłuszczu i usmaż go jak trzeba
Idź do oryginalnego materiału