Karol Nawrocki zamierza zająć się tym w pierwszej kolejności. To dobra wiadomość dla seniorów

zycie.news 2 godzin temu
Zdjęcie: Karol Nawrocki/YouTube @Telewizja Republika


Jak przypomina serwis „Super Express”, już niedługo Karol Nawrocki zasiądzie w fotelu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale polityczne emocje nie czekają na oficjalne zaprzysiężenie. Jak donoszą nieoficjalne źródła, jedną z pierwszych decyzji nowej głowy państwa ma być rewolucja w systemie emerytalnym. Projekt ustawy przewidujący znaczące zmiany w wysokości świadczeń ma trafić do Sejmu już w sierpniu.

Wybory prezydenckie rozstrzygnięte

II turze wyborów prezydenckich zmierzyli się Karol Nawrocki, obecny prezes IPN, oraz urzędujący prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Walka o głosy była wyjątkowo zacięta, a emocje sięgały zenitu aż do późnych godzin nocnych.

Dopiero w poniedziałek nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki, które przesądziły o zwycięstwie Nawrockiego. Uzyskał on 50,89% poparcia, pokonując swojego rywala różnicą zaledwie około 370 tysięcy głosów.

Tym samym 6 sierpnia Karol Nawrocki zostanie zaprzysiężony na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obejmując urząd w wyniku jednej z najbardziej wyrównanych elekcji w historii III RP.

Karol Nawrocki już szykuje ustawy

Chociaż Karol Nawrocki oficjalnie obejmie urząd prezydenta dopiero 6 sierpnia, już teraz jego zaplecze polityczne przygotowuje grunt pod pierwsze inicjatywy legislacyjne. Jak potwierdzają jego współpracownicy, tuż po zaprzysiężeniu do Sejmu ma trafić projekt ustawy dotyczący nowych zasad waloryzacji emerytur i rent.

Informację jako pierwsza podała „Wyborcza Biznes”. Proponowane zmiany mają być remedium na okres wysokiej inflacji i mają na celu realną ochronę świadczeniobiorców przed spadkiem wartości ich dochodów. To sygnał, iż polityka społeczna będzie jednym z priorytetów rozpoczynającej się kadencji.

Karol Nawrocki zapowiada odejście od dotychczasowych zasad waloryzacji emerytur i rent. Jego projekt ustawy przewiduje wprowadzenie stałej, minimalnej podwyżki kwotowej, niezależnie od wskaźników inflacji czy dynamiki płac.

Każdy emeryt miałby co roku otrzymać gwarantowaną podwyżkę w wysokości co najmniej 150 zł brutto. To rozwiązanie, które – według zwolenników – ma zwiększyć stabilność i przewidywalność świadczeń, zwłaszcza dla osób pobierających najniższe emerytury. jeżeli propozycja Nawrockiego zostanie przyjęta, już w marcu 2026 roku minimalna emerytura wyniosłaby dokładnie 2028,91 zł.

Idź do oryginalnego materiału