Karkówka pieczona w plastrach z żurawiną i cebulą ma wyjątkowy słodko kwaśny smak. Jest miękka, smaczna i przede wszystkim prosta oraz szybka w zrobieniu, dlatego często gości na moim stole. Mięso rozpływa się w ustach. Jestem pewna, iż goście zapragną dokładki. Wygląda pięknie w sosie żurawinowo cebulowym. Gorąco polecam!
Tęsknicie za smakiem grilla w te jesienno zimowe dni lub nie macie czasu w jego rozpalenie? jeżeli tak, to karkówka pieczona w plastrach z żurawiną i cebulą jest idealna na dzisiejsze drugie danie. Karkówka pieczona w piekarniku jest z pewnością zdrowsza. Zobacz jak w prosty i szybki sposób przygotować pyszny obiad na niedzielę lub imprezę.
Kaloryczność potrawy: 190 kcal w 100g.
Danie przygotujesz w pół godziny.
Łączny czas marynowania i pieczenia około 5 godzin.
Karkówka pieczona w żurawiną – składniki.
- 1,5 kg karkówki (najlepsze jest ładne mięso poza sezonem grillowym)
- 0,5 kg cebuli (3 sztuki)
- słoik żurawiny do mięsa ok 200g – 230g
- 5 łyżek keczupu pikantnego
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 3-4 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- tłuszcz do smażenia
Do mięsa możesz oczywiście dodać ulubione dodatki i przyprawy takie jak: czerwona papryka, czosnek, kolendra, rozmaryn. Ja jednak wolę przełamanie podstawowych smaków podanych w składnikach. jeżeli nie trafisz na ładną karkówkę, to możesz użyć w przepisie także łopatki.
Sposób wykonania karkówki pieczonej z żurawiną.
Do przygotowania karkówki potrzebować będziemy: miski, naczynia żaroodpornego (ewentualnie rękawa piekarniczego) oraz piekarnika. Samo wykonanie potrawy jest bardzo proste i szybkie. Należy tylko zaplanować czas na marynowanie się mięsa w lodówce i dość długi czas pieczenia do miękkości. Zanim zaczniesz przyrządzać pyszną karkówkę, przeczytaj dokładnie opis wykonania i zaplanuj czas pracy.
Karkówkę dzielę na plastry grubości około 1 – 1,5 cm. Rozbijam lekko tłuczkiem i umieszczam w misce. Przyprawiam mięso papryką, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Karkówkę mieszam w misce i nacieram w przyprawach. Na taką ilość karkówki idą 3 – 4 łyżeczki soli i około 2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego. Przyprawioną karkówkę wkładam na 3-4 godziny do lodówki.
Obraną cebulę kroję w piórka. Na rozgrzaną patelnię (u mnie żeliwna z grubym dnem) umieszczam 5 łyżek tłuszczu (u mnie smalec gęsi). Plastry karkówki obsmażam na rozgrzanym tłuszczu (ogień trochę wyższy niż średni) z obu stron w celu zamknięcia porów. Obsmażałam po 2 minuty z każdej strony.
Plastry karkówki mają się zarumieniać, ale nie mogą się palić – należy wówczas zmniejszyć moc ognia. Analogicznie jeżeli pod koniec czasu podsmażania, plastry są blade, należy zwiększyć moc ognia. Chodzi o to by gwałtownie zamknąć pory mięsa, dzięki czemu karkóweczka będzie soczysta.
Obsmażone plastry karkówki układam w naczyniu żaroodpornym. Po zakończeniu smażenia mięsa, na patelnię wrzucam cebulę i obsmażam do zeszklenia. Pod koniec szklenia dodaje żurawinę i keczup. Całość mieszam i wylewam równomiernie na mięso. Naczynie żaroodporne przykrywam szklanym wierzchem (możesz także użyć praktycznej, ale neutralnej dla zdrowia folii aluminiowej).
Piekarnik nagrzewam do temperatury 180 stopni C i umieszczam karkówkę z naczyniem żaroodpornym. Piekę 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni C bez termoobiegu z grzałkami góra i dół. Pod koniec pieczenia tak około 15 minut przed wyjęciem karkówki, zdejmuję wierzchnią przykrywkę.
Karkówkę w plastrach z sosem żurawinowo cebulowym podaję od razu na gorąco z: ziemniakami, ryżem, kaszą, kopytkami lub ostatnio z kluskami śląskimi. Smacznego!
Kluski śląskie
Polecam surówki do obiadu. Z czym podajecie swoją karkówkę pieczoną w piekarniku i jak ją doprawiacie?