Kąpiel leśna – spokój i relaks, jakich potrzebujesz

ohme.pl 4 miesięcy temu

Shinrin-Yoku, czyli kąpiele leśne powoli zyskują na popularności. Relaks i kontakt z naturą poprawiają samopoczucie i mają na nas pozytywny wpływ. Na czym dokładnie polegają kąpiele leśne i czy trzeba jechać do Japonii, by doświadczyć, czym tak naprawdę są?

Kąpiel leśna – czym jest?

Być może zastanawiasz się, czym są kąpiele leśne? Czy to jakiś skrót myślowy, kąpiel na łonie natury czy może coś z zupełnie innej kategorii? Pojęcie kąpieli leśnych odnosi się do kąpieli w spokojnej atmosferze lasu. Nie musisz daleko wędrować, podróżować na drugi koniec świata, musisz po prostu tam być i poczuć tę atmosferę.

Koncepcja powstała w Japonii, a jej celem było zanurzenie ludzi w naturze. Przeprowadzone badania dowodzą, iż choćby kilka godzin kąpieli leśnych może wprowadzić cię w stan uważności, w którym się zrelaksujesz i zaangażujesz w teraźniejszość. Podczas takiej kąpieli ciało wytwarza mniej kortyzolu, hormonu stresu, spada ciśnienie krwi oraz tętno.

Kąpiel leśna – gdzie się udać?

W Japonii, gdzie rozpoczął się projekt Shinrin-Yoku, istnieje ponad 40 lasów, które otrzymały akredytację do kąpieli leśnych. jeżeli jednak nie możesz w najbliższym czasie wybrać się do Japonii, to dobra wiadomość jest taka, iż możesz cieszyć się kąpielami leśnymi bliżej domu. Znajdź miejsce, w którym czujesz się w pełni połączona z naturą i otaczającym cię światem. Pomyśl, gdzie czujesz się spokojna i zrelaksowana.

Jak zacząć kąpiel w lesie?

By jak najlepiej wykorzystać Shinrin-Yoku, powinnaś zapoznać się z czterema kluczowymi punktami.

Cyfrowy detoks

Pierwszym etapem kąpieli leśnej jest przygotowanie, czyli „technologiczne oczyszczenie”, które wprowadzi cię we adekwatny sposób myślenia o Shinrin-Yoku.

Zanim pójdziesz na kąpiel leśną, postaraj się spędzić co najmniej kilka godzin z dala od telefonu, tabletu czy komputera. Korzyści płynące z cyfrowego detoksu są liczne, choćby jeżeli nie zamierzasz praktykować Shinrin-Yoku.

Bardzo łatwo jest też zatracić się w mediach społecznościowych i serwisach informacyjnych. Przewijamy różne treści i nie zdajemy sobie choćby sprawy z tego, ile czasu tracimy. Wybierając się na kąpiel leśną wszystko, co rozprasza twoją uwagę, zostaw w domu.

Bezcelowość

Kiedy już będziesz w drodze do praktykowania kąpieli leśnych, spróbuj uwolnić się od poczucia celu. Wciąż wyznaczamy sobie nowe cele, dążymy w określonym kierunku. Czujemy presję i staramy się sprostać oczekiwaniom innych.

Ważne, by przestać zwracać uwagę na to, co mamy do zrobienia, na to, co musimy jeszcze osiągnąć. Cel, jaki towarzyszy kąpielom leśnym jest przeciwieństwem celu, do jakiego zmierzamy w codziennym życiu. Poczuj się swobodnie, nie podążaj za impulsami i przestań mieć oczekiwania. Kąpiel leśną traktuj jak bezcelową wędrówkę, podążaj za swoim ciałem tam, gdzie cię zaprowadzi.

Ulubione miejsce

Kąpiel leśna, choć początkowo wiąże się z ruchem, zwykle kończy się okresem bezruchu. Zaufaj swojej intuicji i wybierz miejsce, w którym możesz zobaczyć i usłyszeć las w całej okazałości. Nie musi to być twoje ulubione miejsce na świecie, wystarczy, by było relaksujące, wygodne i byś czuła się tam bezpiecznie. Ważne, by podczas kąpieli leśnych unikać spięcia i presji.

Środowisko

Ostatnim punktem kąpieli leśnej jest docenienie tego, co cię otacza. Zwróć uwagę na przyrodę, na to, jak las tętni swoim życiem. Postaraj się uchwycić jak najwięcej szczegółów, używaj wszystkich zmysłów. Jakie kolory widzisz? Ile odcieni zieleni dostrzegłaś? Zauważyłaś jakieś ptaki? Jakie dźwięki słyszysz? Co czujesz, jak czujesz się z tym, co widzisz?

Kąpiele leśne pomogą ci oczyścić umysł i połączyć się z naturą. To dzięki nim poczujesz się lepiej, zwiększysz swoją wyobraźnię i pobudzisz kreatywność.

Źródło: thelawofattraction.com

Idź do oryginalnego materiału