Kamień w czajniku spędza sen z powiek? Wypróbuj ten babciny trik

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jak odkamienić czajnik- Pyszności


Kamień w czajniku elektrycznym bądź tradycyjnym usuniesz dzięki resztek jedzenia. Z tego triku z powodzeniem korzystały nasze babcie. To niezawodny sposób na pozbycie się nieestetycznego osadu bez wykorzystywania żrących środków chemicznych.

Jak odkamienić czajnik? Domowe metody

Irytujący kamień osadzający się na ściankach czajnika to sprawka twardej wody, a ta niestety płynie w karach większości polskich domów. Gotowanie wody w zakamienionym czajniku doprowadza do zmiany jej smaku, koloru oraz adekwatności. Podkreślić jednak warto, iż kamień w czajniku nie jest niczym groźnym dla zdrowia. Ten osad to związki wapnia oraz inne minerały, które naturalnie znajdują się w wodzie.

Jak więc odkamienić czajnik? Boimy się używania żrącej chemii, a niekiedy i tradycyjne sposoby na odkamienianie zawodzą. Większość gospodyń i gospodarzy nieraz korzystała prawdopodobnie ze znanych domowych metod, polegających na usuwaniu kamienia coca-colą, kwaskiem cytrynowym bądź sokiem z cytryny, octem czy sodą.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak usunąć kamień z czajnika bez chemii? Wszystkie składniki masz w kuchni

Kamień w czajniku – Pyszności

Kamień w czajniku to zmora? Wypróbuj ten babciny trik

Jest jeszcze jeden znany od pokoleń sposób, który pozwoli ci usunąć kamień w czajniku, przy okazji wykorzystując do tego produkt, który często ląduje w koszu. A mowa o… obierkach ziemniaków!

Zasada jest prosta: łupiny wrzucamy do czajnika i gotujemy do wrzącej wody. Dla lepszego efektu czynność tę można powtórzyć 2-3 razy, pamiętając, by za każdym razem gotować nową porcję obierków. Idealne proporcje łupin do wody to 1:10. Na koniec płuczemy czajnik zimną wodą i gotujemy trzy razy wodę (za każdym razem świeżą), by dokładnie oczyścić wnętrze czajnika. Oczywiście wcześniej należy zadbać o to, by obierki, z których skorzystamy, były wypłukane z ziemi i innego brudu.

Tym samym pozbywamy się uporczywego kamienia i działamy w duchu zero waste, wykorzystując obierki ziemniaków, które wylądowałyby w koszu.

Zobacz również inne pomysły na ponowne wykorzystanie obierek. Więcej filmików znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

Idź do oryginalnego materiału