Kaliski zegar ratuszowy
Kaliski zegar ratuszowy został ufundowany przez mieszkańców Kalisza w roku 1925. Projektem zegara zajął się kaliski zegarmistrz Rafał Stilter. Zegarmistrz zaprojektował 4 tarcze, na cztery strony świata, o średnicy 3 metry każda. Zamówiono najnowocześniejszy na ówczesne czasy mechanizm pracujący z dokładnością do 10 sekund na dobę. Koła zębate wykonano z mosiądzu i stali, i trzymano się zasady, iż te same metale nie mogą się stykać się z sobą aby była większa trwałość mechanizmu. Każda wskazówka waży 12 kg a wahadło 35 kg. w tej chwili zegarem opiekuje się Władysław Stilter, który jest prawnukiem projektanta zegara.
Godziny zwiedzania i cennik
Zwiedzanie kaliskiego ratusza i oglądanie pracującego mechanizmu zegara jest możliwe od wtorku do niedzieli. Wtorek - czwartek w godzinach 10:00-16:00, piątek 10:00-18:00, weekendy 10:00-17:00. Cena biletu 8 zł (ulgowy 5 zł). W cenie audio przewodnik. Bilety można zakupić online tutaj
Jan Długosz: „Kalisz, najstarsze z miast"
W czasie zwiedzania warto też zwrócić uwagę na replikę wozu kupieckiego, jakim Rzymianie przemierzali szlak bursztynowy. Replikę wykonano z okazji obchodów 1850 lecia miasta. Dowodem na obecność kupców są odnajdywane w okolicach Kalisza rzymskie "skarby". Jan Długosz pisał: „Kalisz, najstarsze z miast, którego jedynie nazwą ze wszystkich miast polskich zapisanych przez Ptolemeusza w jego »Kosmografii« możesz zapoznać”. Kosmografia Ptolemeusza została sporządzona po 148 roku naszej ery.
Z wieży zegarowej mamy piękny widok na Stare Miasto. Będąc w Kaliszu tej atrakcji nie można pominąć!
Na górnym zdjęciu mechanizm zegara ratuszowego. Na dolnym widok na Kalisz z wieży zegarowej.