Jeśli chcesz, żeby żaglowce towarzyszyły Ci przez cały rok, mamy coś dla Ciebie! Duży format, elegancki papier i efektowne fotografie – oto najważniejsze cechy kolejnej edycji popularnego kalendarza „Żaglowce / Tall Ships 2023″ ze zdjęciami wykonanymi przez naszego redaktora Krzysztofa Romańskiego.
red, 25.10.2022 r.
Kalendarz można kupować poprzez serwis Allegro – tutaj albo OLX – tutaj.
Jest naprawdę duży, elegancki i miły w dotyku. Mowa oczywiście o najnowszym kalendarzu z żaglowcami z Polski i świata. Ogromny rozmiar 59 cm x 40 cm zapewnia doskonałą ekspozycję zdjęć, które wydrukowano na 13 kartach kredowego papieru o gramaturze 200 g. Kalendarz posiada białą spiralę z zawieszką i kartonowe plecki. Pakowany jest w tekturowe opakowanie zapewniające bezpieczny transport. Tyle w kwestii parametrów technicznych. A jakie jednostki można zobaczyć w poszczególnych miesiącach? Zacznijmy od okładki.
Na „jedynce” znalazło się lotnicze zdjęcie fregaty Gotheborg pod żaglami na pełnym morzu. Rzadko można podziwiać szwedzki żaglowiec z takiej perspektywy, a w najbliższym czasie w ogóle nie będzie można go oglądać na Bałtyku. Żaglowiec jest bowiem w trakcie wyprawy do Chin, skąd powróci dopiero w 2024 roku. Na szczęście są fotografie.
STYCZEŃ
– Na dobry początek roku wybrałem zdjęcie żaglowca Shabab Oman II na starcie The Tall Ships Races. Życzę Państwu i sobie, żebyśmy w nowe 12 miesięcy weszli z taką werwą, z jaką omańska fregata rozpoczęła regaty – opowiada Krzysztof Romański.
LUTY
W tej edycji kalendarza pokazujemy Fryderyka Chopina z innej strony – od rufy i w kontrze, na tle rozświetlonego słońcem morza i nieba.
MARZEC
Fregata Stad Amsterdam to siostra „styczniowego” Shabab Oman II. Ujęcie skupia się na dziobie z fantastycznym galionem. Zdjęcie zostało zrobione w trakcie parady żaglowców w fiordzie w okolicy Stavanger.
KWIECIEŃ
Nieczęsto udaje się „upolować” Generała Zaruskiego pod pełnymi żaglami – z postawionymi także topslami. W tym wypadku piękny pierwszy plan zgrał się z tłem, którym jest imponująca panorama Gdyni.
MAJ
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata – zielony Alexander von Humboldt II z Bremerhaven – po raz pierwszy wpływa na karty naszego kalendarza.
CZERWIEC
Komendant Rafał Szymański zaordynował postawienie wszystkich żagli. Dar Młodzieży uwielbia takie sytuacje. Gdyńska fregata złapała lekki przechył, rozpędziła się i zostawiła za rufą peleton regatowych konkurentów.
LIPIEC
– Tę fotografię udało mi się zrobić przypadkiem. Wybrałem się na wycieczkę na szczyt Preikestolen w norweskich fiordach. Jakież było moje zdziwienie, gdy w pewnym momencie na wodach fiordu pojawił się majestatyczny Christian Radich – wspomina Krzysztof Romański.
SIERPIEŃ
Jedno z młodszych dzieci inżyniera Zygmunta Chorenia – algierska fregata El Mellah, wybudowana w 2017 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.
WRZESIEŃ
ORP Iskra ukazana podczas szczególnego rejsu, w którym płynęła z honorową misją powitania na macierzystych wodach fregaty ORP Tadeusz Kościuszko z prochami admirała Unruga. Jego postać została naniesiona na marsel dolny.
PAŹDZIERNIK
Zawisza Czarny pod pełnymi żaglami – zwraca uwagę postawiony, wypełniony wiatrem bryfok. W 2023 roku mamy nadzieję oglądać więcej takich obrazków, bo szkuner ma wrócić do regularnego pływania.
LISTOPAD
Pogoria na Morzu Tyrreńskim. Wprawne oko dostrzeże sylwetkę wulkanu Stromboli w tle.
GRUDZIEŃ
W grudniu 2023 roku posiadacze kalendarza będą mogli poczuć świąteczny klimat patrząc na nocną iluminację meksykańskiego barku Cuauhtemoc, uchwyconego podczas postoju w Willemstad na wyspie Curacao. Zwraca uwagę podświetlenie każdego z masztów na inny kolor z flagi Meksyku.
Wydanie jest limitowane. Cena 86 zł plus koszty przesyłki.
Partnerem wydania jest firma Navy-San.
Kalendarz można kupować poprzez serwis Allegro – tutaj albo OLX – tutaj.